Slušaj vest

Uragan "Beril" upravo je oborio rekord i prevazišao očekivanja stručnjaka, koji navode da su zabrinuti kako će izgledati leto 2024. godine.

Razorni uragani sa Atlantika obično nisu toliko aktivni sve do polovine avgusta, da bi vrhunac dostigli u septembru, ali se uragan "Beril" formirao krajem juna i već napravio velike probleme. Voda kroz koju se uragan kretao topla je kao što je inače u septembru, zbog čega se "Beril" ponašao kao da je već vrhunac sezone uragana.

Obično rani uragani nisu indikator leta koje dolazi i onoga što čeka stanovnike pogođenog područja, jer neophodni atmosferski uslovi još uvek nisu stvoreni.

"Rane aktivnosti u sezoni oluja obično nam ne govore mnogo toga, ali 'Beril' potvrđuje naše sumnje o ovoj sezoni. Zbog izuzetno visoke temperature vode, iskusićemo jače oluje ranije nego što je to uobičajeno", rekao je stručnjak za uragane sa državnog Univerziteta u Koloradu, Fil Klocbah.

Temperatura vode u atlantskom bazenu na istorijskom je vrhuncu i tako je već duže od godinu dana. Topli okeani jedna su od posledica globalnog zagrevanja zbog sagorevanja fosilnih goriva, i omogućavaju tropskim sistemima oluja da "eksplodiraju" većom brzinom.

Uragan "Beril" pojačao se brže od bilo koje do sada zabeležene rane oluje, kada je vetar povećao brzinu za više od 65 milja na sat, za samo 24 časa.

uragan beril
Twitter/printscreen/cnn weather 

"Ovakva ran i ubrzan rast intenziteta ukazuje na tipove ekstremnih vremenskih uslova koje ćemo verovatno češće viđati u sve toplijem svetu. Beril sažima mnoge strahove naučnika", rekla je Mona Hemati, naučnica sa Univerziteta Kolumbija.

Oluja je iskoristila izuzetno toplu vodu i postala najraniji uragan kategorije pet otkad postoji merenje. A naučnici upozoravaju da će sezona uragana biti "hiperaktivna".

"U pitanju je znak upozorenja, i imaćemo veliku gužvu kako se približavamo piku sezone uragana", dodao je Klocbah.

Prema predviđanjima njegovog tima, atlantska regija imaće 25 oluja koje dobijaju imena, od čega 12 uragana, od kojih će šest dostići minimalno kategoriju tri.

Očekuje se da će se situacija privremeno smiriti tokom narednih nedelju ili dve, zbog vetra i nanosa suvog vazduha sa peskom i prašinom iz Sahare. Takav vazduh nije "prijatelj" tropskih olujnih sistema, jer im oduzima vlagu neophodnu za formiranje.

Kada će se ta pauza završiti, pitanje je od milion dolara. Tropska olujna aktivnost mogla bi da se pojača u julu ili avgustu, u zavisnosti od atmosferskih faktora. Ali Klocbah podvlači da će ekstremna toplota okeana širom otvoriti vrata za "vrlo produktivnu sezonu oluja".

BONUS VIDEO:

Kurir televizija SUPERĆELIJSKA OLUJA DELO LJUDI ILI FENOMEN PRIRODE? Meteorolog za Kurir: HAARP deluje zastrašujuće, to je ogroman sistem antena!

(MONDO/B.Z.J.)