Prava kineska blokada Tajvana bila bi čin rata i imala bi dalekosežne posledice po međunarodnu trgovinu, izjavio je danas tajvanski ministar odbrane Velington Ku danas nakon prošlonedeljnih pomorskih vežbi Kine, na kojima su kineski mornari uvežbavali upravo takav scenario.
Kina, koja smatra Tajvan svojom teritorijom, tokom proteklih pet godina organizovala je gotovo svakodnevne vojne aktivnosti oko ostrva, uključujući ratne igre u kojima je uvežbavala blokade ostrva i napade na luke. Nedavne kineske vojne vežbe oko ostrva uključivale su simulaciju blokade ključnih luka i područja i napade na morske i kopnene ciljeve, saopštio je Peking.
"Stvarna blokada smatra se oblikom rata"
Obraćajući se novinarima u parlamentu, Ku je rekao da je kineska mornarica izvela vežbe oko ostrva u jasno određenom području i da nije bilo zona zabrane letova ili plovidbe.
"Ako zaista želite da sprovedete takozvanu blokadu, što po međunarodnom pravu znači zabranu ulaska u to područje svim avionima i brodovima, onda se to prema rezolucijama Ujedinjenih nacija, smatra oblikom rata. Želim da istaknem da su vojne vežbe potpuno drugačije od blokade, kao što bi bio i uticaj na međunarodnu zajednicu", objasnio je tajvanski ministar.
"Blokada bi se osetila i van Tajvana"
Ističući podatke koji pokazuju da petina globalnog pomorskog tereta prolazi kroz Tajvanski moreuz, Ku je rekao da će se efekti blokade osetiti izvan Tajvana.
"Međunarodna zajednica ne bi mogla da sedi po strani i samo da gleda", dodao je on. Iako su nedavne kineske vežbe trajale samo jedan dan, vojna aktivnost kineske mornarice je nastavljena. Kina se nikada nije odrekla upotrebe sile da bi Tajvan stavila pod svoju kontrolu.
Ministarstvo odbrane Tajvana saopštilo je ranije jutros da je grupa brodova, uključujući i nosač aviona, prošla kroz Tajvanski moreuz putujući na sever nakon što je prošla kroz vode u blizini ostrva Pratas pod kontrolom Tajvana.
Ministarstvo je saopštilo da su kineski brodovi, predvođeni Liaoningom, najstarijim od tri kineska nosača aviona, primećeni u utorak uveče, dodajući da tajvanske snage nadgledaju kinesku flotu. Ostrva Pratas se nalaze na severnoj ivici Južnog kineskog mora.
Ku je rekao da je kineski nosač aviona plovio prema zapadnoj strani srednje linije moreuza, nezvaničnoj barijeri između dve strane za koju Kina kaže da ne priznaje. Kinesko ministarstvo odbrane nije odmah odgovorilo na zahtev za komentar.
Nosač aviona Liaoning takođe je bio uključen u prošlonedeljne kineske vojne vežbe u blizini Tajvana. Tajvan je tada rekao da je Liaoning tokom tih vežbi delovao kod jugoistočne obale ostrva, lansirajući avione sa svoje palube. Japan je prošlog meseca saopštio da je isti nosač po prvi put ušao u susedne vode Japana.
Kina je već plovila svojim brodovima kroz strateški moreuz, uključujući i u decembru, neposredno pred izbore u Tajvanu. Kina kaže da jedina ima nadležnost nad gotovo 180 kilometara širokim vodenim putem, koji je glavni prolaz za međunarodnu trgovinu. Tajvan i Sjedinjene Države osporavaju ovo, tvrdeći da je Tajvanski moreuz međunarodni plovni put.
Američka mornarica redovno plovi kroz moreuz da bi potvrdila pravo na slobodu plovidbe. Druge savezničke nacije, poput Kanade, Nemačke i Britanije, takođe su izvršile slične misije, što je razbesnelo Peking.
BONUS VIDEO:
Jovanović spasao Partizan: Odbranio penal, "zaključao" gol i sačuvao tri boda za kraj godine!
Prvo oglašavanje Čede Jovanovića o razvodu: "Nešto se čoveku desi što ne može da sanja, ja sam to doživeo "
Ovo je trudna verenica ubijenog Nikole iz Kaluđerice: Napadači pucali kroz prozor, čula se vriska i škripa guma
Lalatović skočio na Dudića, novinari sprečili tuču! Pogledajte haos posle utakmice u Novom Sadu
Mondo ukrštenica za 22. decembar: Jutarnja zabava i "razgibavanje" mozga!