U okviru novih carinskih mera koje je američki predsednik Donald Tramp uveo, nekoliko zemalja nije se našlo na spisku, uključujući Rusiju i Severnu Koreju. Za razliku od zemalja poput Kine, Evropske unije i Indije, koje su suočene sa drastičnim povećanjem carina, Rusija i Severna Koreja su ostale izvan ovog paketa.
Kako tvrde iz Bele kuće, razlog za ovo nije politička popustljivost, već kombinacija postojećih sankcija, minimalne trgovine i geopolitičkih kalkulacija. Karolina Levit, glasnogovornica Bele kuće, izjavila je za Axios da Rusija nije obuhvaćena novim carinama jer američke sankcije već značajno ometaju trgovinu između dve zemlje.
"Iako SAD i dalje trguje više s Rusijom nego sa zemljama poput Mauricijusa ili Bruneja, koje su se našle na Trampovoj listi, čak su i udaljene teritorije poput Tokelaua i Svalbarda, pod upravom Novog Zelanda i Norveške, obuhvaćeni novim carinama", podseća Axios.
Levit je naglasila da su i Kuba, Belorusija i Severna Koreja izostavljene iz istog razloga - već imaju visoke carine i sankcije.
Sankcije umesto carina za Rusiju i Severnu Koreju
Rusija i Severna Koreja već godinama trpe opsežne sankcije od strane SAD-a. Rusija je, zbog invazije na Ukrajinu, podložna sankcijama koje pogađaju njen finansijski sektor, energetiku i vojnu industriju. Trgovina između SAD-a i Rusije opala je sa 36 milijardi dolara u 2021. na samo 3,5 milijardi dolara u 2024. godini, što čini uvođenje novih carina ekonomski besmislenim.
Severna Koreja je još izolovanija, s međunarodnim sankcijama koje gotovo potpuno onemogućavaju trgovinu, osim u slučajevima humanitarnih potreba. Analitičar Saurav Ghosh naglašava da "ilegalni kanali već dominiraju, pa carine ne bi imale nikakav stvarni efekat".
Geopolitičke kalkulacije
Odluka da Rusija i Severna Koreja budu izuzete iz ovog paketa carina može imati i geopolitičku pozadinu. Administracija Donalda Trampa možda želi zadržati prostor za buduće pregovore - sa Rusijom u vezi Ukrajine, a sa Severnom Korejom u vezi njenog nuklearnog programa.
BONUS VIDEO: