Javnost je gnevna zbog optužnica koje su podignute u skladu sa zakonom iz vremena aparthejda prema kome je zaključeno da su rudari imali "zajedničku svrhu" u ubistvu kolega.

Ubistvo štrajkača prošlog meseca u rudniku Marikana, kojim upravlja proizvođač platine "Lonmin", bio je najteži bezbednosni incident od okončanja aparthejda 1994. godine i podsećao je na scene državne brutalnosti iz vremena vladavine belaca.

"Konačne optužnice biće podignute tek kada budu završene sve istrage. Optužnice za ubistvo protiv 270 osumnjičenih biće formalno povučene u sudu", izjavio je vršilac dužnosti glavnog državnog tužioca Nomgkobo Džiba, preneo je Rojters.

U talasu nasilja koje je proisteklo iz nedozvoljenog štrajka i sindikalnog rata oko teritorija ukupno su poginule 44 osobe.

Vodeće ličnosti vladajućeg Afričkog nacionalnog kongresa takođe su izrazile razočaranost zbog optužnica.

"Svi smo iznenađeni i zbunjeni zbog pravne strategije tužilaca", izjavio je u petak šef poslaničke grupe Afričkog nacionalnog kongresa u parlamentu.

Popularnost predsednika Južne Afrike Jakoba Zume opala je zbog ovih ubistava i načina na koji se država ponela u tom slučaju, a protivnici tvrde da mu je važnije da zaštiti rudarsku industriju i moćne sindikate nego rudare.

(Tanjug, foto: Beta/AP/Denis Farrell)