Češka i Slovačka se spremaju za najezdu komaraca nakon velikih poplava, a slovačka opozicija zahteva da Vlada već sutra raspravlja o tom problemu.

"Ako ne počnemo hitno da delamo, taj problem će bukvalno na svojoj koži osetiti oko 500.000 građana Slovačke i turisti u Bratislavi. Lokalnim samoupravama je nužno hitno obećanje da će im sredstva za borbu protiv komaraca biti refundirana", kazao je poslanik opozicione slovačke stranke Most-Hid Jozef Nađ.

On je zatražio da vlada hitno stavi na dnevni red, već na sutrašnjoj sednici problem najezde komaraca zato što će opštine po običaju problem ignorisati, ako zaprašivanje budu morale da plate iz opštinskih budžeta.

U Slovačkoj je dezinsekcija komaraca i drugih insekata do 2010. godine bila među merama sanacije posledica poplava.

U susednoj Češkoj se zbog poplava koje su prešle od juga do severa zemlje, spremaju za najezdu komaraca i tamo gde ih obično nema u severnoj i centralnoj Češkoj.

Centralni krizni štab na čelu s ministrom životne sredine Tomašom Halupom obećao je regionalnim vlastima da će zaprašivanje i uništavanje larvi biti plaćeno iz državnog budžeta zato što komarci i krpelji prenose bolesti.

"Odrasle insekte je voda isterala iz njihovih prirodnih staništa i pojavljuju se i tamo gde nikada nisu bili", kazao je glavni češki inspektor saniteta Vladimir Valenta.

Valenta je upozorio lokalne vlasti da blagovremeno nabave sredstava za uništavanje komaraca zato što su poplave pogodile velike oblasti Evrope i nisu isključene privremene nestašice na tržištu.

U međuvremenu iz Nemačke stižu vesti da se vodeni talas valja ka severu. Brandenburg i Šlezvig- Holštajn se pripremaju za odbranu od poplava, a mediji javljaju da u pojedinim delovima istočne i severne Nemačke poplava nije ni iz daleka savladana.

U Brandenburgu, Donjoj-Saksoniji, Meklenburg-Prednjoj Pomeraniji i Šlezvig-Holštajnu dobrovoljci , angažovani u spasu od katastrofalnih poplava, opasnijih nego onih iz 2002. godine, se nadaju da će milionima džakova peska zauzdati reke, a mediji ističu da je noćas situacija na poplavljenim terenima i dalje bez promena.

U Saksoniji-Anhalt su giganske količine vode potražile nove puteve kod Fišbeka u blizini Štendala, gde je jedna brana juče provaljena, tako da je vojska iz helikoptera mora da baca džakove peska, kako bi se Laba savladala.

U celoj zemlji angažovano je i oko 9000 nemačkih vojnika, saopštio je Bundesver.
U pokrajini Brandenburg je situacija i dalje napeta, a u Prignicu se danas očekuje vrh vodenog talasa Labe od čak 8,20 metara, što će biti istorijski rekord.Tu je prosečni nivo Labe 2,77 metara.

U Lauenburgu, u Šlezvig-Holštajnu, najsevernijoj nemačkoj pokrajini, smeštenoj na granici prema Danskoj pripremaju se ljudi na vrh vodenog talasa Labe, koji će biti, prema prognozama, u četvrtak.Kritični nivo od 9,30 Laba je tu već dosegla, a od danas je nivo 9,56 metara, što je čak pet metara više od normalnog nivoa, prenose mediji.

U Meklenburg-Prednjoj Pomeraniji je između poplavljenih regiona Demic i Bojcenburg proglašena zabranjena zona i oni, koji ne pripadaju snagama u angažmanu, ne smeju tu da se zadržavaju, prenose mediji.

U Donjoj Saksoniji je Laba juče dostigla najviši nivo, a u pogođenim regionima Liho-Danenberg i Lineburg će se i narednih dana voda zadržati na visokom nivou
Iz nemačkog saveza gradova i opština zatražili su novu, efikasniju zakonsku regulativu u
oblasti zaštite od poplava, prenose mediji.

Kada je reč o nemačkim političarima, koje je poplava ''pogodila'' u sred izborne kampanje, pred savezne izbore, zakazane za 22. septembar, oni se nalaze u stalnom angažmanu i obećanjima pomoći ugroženom stanovništvu.

(agencije/MONDO/Ilustracija: Guliver/Getty Images/Thinkstock)