George Maior rekao je u parlamentu da je njegova agencija nadzirala proteste građana, kao i strance koji su navodno bili plaćeni da lobiraju za ili protiv projekta.

Prema njegovim rečima, agencija je između 1999. i 2013. nadležnim vlastima poslala 500 zabeleški o planovima za otvaranje rudnika, koji su izazvali masovne proteste poslednjih nedelja, preneo je AP.

Maior je objasnio i da je ova akcija izvedena po zakonu jer otvaranje rudnika "problem nacionalne bezbednosti", a da su nekim porotestima manipulisali "eko-anarhisti".

Demonstracije u Rumuniji, zbog planova da se rudnik otvori, počele su pre mesec dana, pošto je vlada usvojila zakon kojim je dozvoljeno otvaranje rudnika otvorenog kopa koji planira kompanija "Gabrijel risorsiz".

Ova kompanija je još 1999. dobila dozvolu za obavljanje rudarskih aktivnosti u Rumuniji, ali od tada čeka na ključnu dozvolu od ministarstva za zaštitu životne sredine.

Kanadska kompanija planira da iskopa 300 tona zlata tehnikama koje podrazumevaju korišćenje više hiljada tona cijanida, pa stručnjaci upozoravaju da će ovaj rudnik biti "ekološka tempirana bomba".

Demonstranti su protestovali i zbog planova američkog energetskog giganta "Ševrona" da na istoku Rumunije iskopava gasne škriljce kontroverznom tehnikom koja bi mogla da zagadi podzemne vode