Posle izjave ruskog predsednika Vladimira Putina u subotu da Rusija ima pravo da okupira Ukrajinu počele su proruske demonstracije širom juga i istoka Ukrajine gde se pretežno govori ruski.

Ali posle četiri dana izgleda se javno mnjenje ponovo okreće prema Kijevu, navodi Rojters.

Noseći transparente sa sloganima kao što je "ja sam Rus, ne treba mi zaštita", demonstranti su prošetali blizu okupirane zgrade vlade, ali su ostali na dovoljnoj udaljenosti da izbegnu sukobe sa proruskom omladinom koja se i dalje nalazi u zgradi.

"Moji roditelji su iz Rusije. Ja sam rođena u Ukrajini, ali sam Ruskinja. Moja deca i unuci su rođeni ovde. Mi smo za Ukrajinu", rekla je Natalija Sitnjik koja je došla da demonstrira protiv mogućnosti ruske invazije.

"Mi nismo tražili pomoć. Ja ne želim da Putin ovde dovede tenkove. Neću da pucaju na moju decu. Neka nas čuje: 'Nemoj da me braniš ni od koga. Niko me ne napada'", kazala je ona.

Donje spratove zgrade vlade u ponedeljak su zauzeli sledbenici Pavela Gubareva, vlasnika jedne marketinške kompanije iz Donjecka, koji je sebe proglasio "narodnim guvernerom", tražio je da taj region prekine veze sa Kijevom i da sva kontrola nad regionalnim snagama bezbednosti bude prepuštena njemu.

Njegovi sledbenici viču "dođi Putine" i mašu ruskim zastavama.

Oni su u ponedeljak zabarikadirali poslanike u zgradi i zahtevali od njih da usvoje zakon o referendumu o regionalnoj autonomiji.

Poslanici su usvojili zakon o "referendumu", ali bez pominjanja referendumskog pitanja niti datuma održavanja.

Ukrajinske vlasti tvrde da je proteste -koji su istovremeno izbirli u Harkovu, Odesi, Dnjepropetrovsku i još nekoliko gradova pre nego što je ruski parlament Putinu odobrio vojnu intervenciju, organizovala Moskva kao izgovor za invaziju.

Kijev kaže da su većina proruskih demonstranata bili Rusi dovezeni iz Rusije autobusima.

Jasno je da mnogi Gubarevljevi sledbenici nisu iz Donjecka, gde lokalno stanovništvo govori ruski sa lako prepoznatljivim akcentom, navodi Rojters.

Jedan od njih, koji se predstavio kao rudar iz obližnjeg sela, nije znao ni ime sela ni ime bilo kog rudnika u tom regionu koji je  poznat širom teritorije bivšeg Sovjetskog Saveza po rezervama uglja, dodaje britanska agencija.

Ali bez obzira na to, proruske demonstracije su privukle i veliki broj lokalnih simpatizera u tom regionu čiji su stanovnici već dugo nezadovoljni vlastima u Kijevu i iskreno su se potresli zbog pobune u kojoj je s vlasti svrgnut Janukovič koji je rodom odakle.