"Sa očeve strane članovi moje porodice su samuraji. Živeli su u gradu Sendai na severoistoku Japana", rekao je mladi sveštenik za ruski portal Pravoslavie.

"Tata od mog pradede, Ono Syogoro Sigenobu, bio je poslednji samuraj u našoj porodici. On je kršteno ime Jovan dobio 1871. godine i postao jedan od prvih hrišćana u Japanu", rekao je Nikolaj.

Kasnije, Jovan Ono postao je sveštenik i bio je angažovan u misionarskom radu, a neko vreme je bio i starešina pravoslavne crkve u Osaki. "Moji pradeda i deda takođe su kršteni i bili su parohijani u crkvi u Kjotu", rekao je mladi japanski pravoslavni kaluđer.

Njegov otac takođe se zove Jovan.

"Pošto tamo nema pravoslavnih obrazovnih institucija koje država priznaje, moj otac je studirao na odseku za teologiju na Protestantskom univerzitetu u Kjotu, a nakon što je diplomirao otišao je na pravoslavnu Bogosloviji u Tokiju", rekao je Nikolaj.

Nakon što je diplomirao njegov otac je postao đakon, a zatim 1990. godine i sveštenik. Služio je u Sabornoj crkvi u Tokiju. Onda je otišao u Kjoto gde je bio starešina 20 godina. Pozvali su ga ponovo da služi u crkvi u Tokiju i tamo i dalje obavlja svoju dužnost.

Na pitanje da li su u njihovoj porodici sačuvane neke svete relikvije, mladi Nikolaj je rekao da imaju fotografiju Svetog Nikole od Japana sa njegovim potpisom, koju je sveti vladika poklonio tati njegovog pradede.

Jerođakon Nikolaj kaže da je rođen 1989. godine u Tokiju gde je živeo na posedu katedrale Hristovog vaskrsenja. Takođe tu se nalazi i sedište poglavara japanske pravoslavne crkve.

"Kada sam imao tri godine moja cela porodica se preselila u Kjoto. Tamo sam išao u školu i studirao", rekao je 25-godišnji pravoslavni japanski monah.

Pravoslavna crkva u Kjotu jedna je najstarijih u Japanu. Crkva ima u hor u kome pevaju parohijani, a probe su jednom mesečno. Takođe, imaju i sestrinstvo, ali i svoje novine.

Ruski sveštenici takođe posećuju ovu crkvu, ali i studenti iz drugih pravoslavnih zemalja.

Jerođakon Nikolaj kaže da mladi Japanci uglavnom znaju za katolicizam i protestantizam, dok je mali broj onih koji znaju šta je pravoslavlje.

On je u živeo u Moskvi dve godine, a sada je na drugoj godini master progama Opšte crkve Kirilo i Metodije.

Kao jerođakon služio je u jednoj moskovskoj crkvi, a onda je postao pomoćnik crkvenog starešine. Tamo je 2013. godine postao kaluđer.

Obišao je većinu manastira u Rusiji, piše poratal Pravoslavie.