"Ministarstvo ekonomije (Rusije) već je pripremilo, koliko znam, listu proizvoda" na koje će se odnositi nove zabrane, rekao je savetnik u Kremlju, Andrej Belousov.

"Ipak, nadam se da će razum prevladati i da nećemo biti primorani da donesemo te mere", rekao je on.

Zvaničnik je objasnio da će se nove mere odnostiti na niz neprehrambenih proizvoda od kojih ruski partneri, "pre svega Evropljani, zavise više od Rusije, nego Rusija od njih".

"To se odnosi, na primer, na uvoz automobila, i na proizvode lake industrije koje već možemo da proizvodimo i sami", dodao je on.

Odgovarajući na sankcije Zapada koji je smatra odgovornom za krizu u Ukrajini, Rusija je ranije zabranila uvoz prehrambenih proizvoda iz EU.

Zemlje EU su danas postigle dogovor o pooštravanju ekonomskih ankcija Rusiji, ali zu mogućnost ukidanja sankcija ukoliko se sprovede mirovni sporazum Kijeva i proruskih separatista na istoku Ukrajine.

 Sankcije EU će na snagu stupiti sutra, ali, navela je EU, tak paket mera može biti "preisipitan u svetlu razvoja događaja na terenu".

Predsednik Evropskog saveta Herman Van Rompej rekao je danas da bi Evropska unija mogla da ukine sankcije Rusije ukoliko izveštaj koji treba da bude urađen do kraja septembra, potvrdi da je sproveden mirovni plan u Ukrajini.

Rompej je u saopštenju potvrdio da će nove sankcije EU prema Rusiji stupiti na snagu sutra.

 Kako su prenele zapadne agencije, ambasadori EU će do kraja septembra sačiniti sveobuhvatan pregled primene mirovnog plana u Ukrajini.

"U zavisnosti od tog pregleda i situacije na terenu, Komisija i EEAS (Diplomatski servis EU) mogu da izađu s predlogom o izmeni, suspenziji ili ukidanju seta sankcija, u celini ili delimično", naveo je Rompej.

 Prema predlogu koji je ranije sačinila Evropska komisija, sankcijei bi trebalo da uključi zabranu izvoza oružja u Rusiju, kao i takozvane tehnologije dualne namene, koja se može koristiti i u civilne i u vojne svrhe.

Sem toga, sankcije će ograničiti pristup evropskom finansijskom tržištu ruskim naftnim kompanijama u državnom vlasništvu, što pogađa i "Gazpromnjeft", većinskog vlasnika Naftne industrije Srbije.

Novi paket sadrži i zabranu izvoza opreme za istraživanje i eksploataciju nafte, što će otežati Rusiji pristup novootkrivenim nalazištima u arktičkom pojasu, a predloženo je da se na "crnu listu" ruskih funkcionera kojima je zabranjeno da putuju u EU doda novih dvadesetak imena.

Očekuje se da EU kasnije danas obelodani da li su zemlje članice usvojiti predložu odluku u celini, ili samo neke delove.