Vladimir Putin je, na konferenciji za medija sa turskim kolegom Tajipom Erdoganom, naglasio da Rusija neće izvoditi projekat ukoliko EU nastavi da mu se suprotstavlja, javlja Rojters.

Agencija Sputnjik javila je da je Putin rekao da Rusija ne može početi gradnju na moru dok ne dobije dozvolu od Bugarske.

"Imajući u vidu činjenicu da još nismo dobili dozvolu Bugarske smatramo da Rusija ne može nastaviti sa primjenom ovog projekta pod ovim uslovima", rekao je Putin.

On je naveo da je odluka donesena, imajući u vidu stav Evropske komisije, koja ne promoviše projekat, te potvrdio da je upravo dobijena dozvola od vlasti u Holandiji.

Putin je rekao i da je Rusija u principu spremna da gradi novi gasovodm do tursko-grčke granice, kao alternativnu rutu ukoliko se odustane od Južnog toka.

Putin je rekao da će Rusija smanjiti cenu gasa za Tursku za 6 odsto od sledeće godine, a dogovoreno je i povećanje isporuke za dodatnih 3 milijarde kubnih metara gasovodom Plavi tok.

O toj varijanti novog gasovoda danas je govorio i izvršni direktor Gasproma Aleksej Miler, javlja Russia Today.

Projekat izgradnje gasovoda Južni tok je "mrtav", izjavio je danas izvršni direktor ruskog gasnog giganta Gasproma."Projekat je otkazan. To je to", rekao je Miler novinarima u Moskvi, a prenosi agencija Rojters.

Novi gasovod će imati godišnji kapacitet od 63 milijarde kubnih metara, od kojih će 14 milijardi iči Turskoj, kao Gaspromovom drugom najvećem evropskom kupcu, iza Nemačke.

 Evropska komisija suprotstavlja se Južnom toku zbog potencijalno prevelike zavisnosti Evrope od rskog gasa i zahteva od Moskve da se odvoji vlasništvo nad gasovodom od toga čiji gas ide kroz njega.

VEOMA LOŠA VEST ZA SRBIJU

Gasovod Južni tok, vredan 40 milijardi dolara, trebalo je da pređe ispod Crnog mora a zatim preko Bugarske, Srbije i Mađarske (prvobitno Hrvatske i Slovenije) dovede ruski gas do srca Evrope. Početak isporuke gasa bio je planiran za narednu godinu.

Ukoliko se nešto dramatično ne promeni, a projekat Južni tok zaista ugasi, Srbija će se naći u nezavidnom položaju jer je računala na novi pravac za (jeftiniji) ruski gas.U tom slučaju postoji daleka mogućnost ruski gas do nje stigne nekim budućim balkanskim gasovodom od Grčke na sever poluostrva.

Srbija i Rusija potpisale su 2008. godine međudržavni energetski aranžman koji je obuhvatao izgradnju Južnog toka kroz Srbiju, prodaju NIS-a Rusiji bez tendera i izgradnju zajedničkog skladišta gasa Banatski Dvor.

Vlada Srbije je na vanrednoj sednici 29. decembra 2007. godine usvojila platformu za pregovore o ponudi Rusije o saradnji u naftnoj i gasnoj privredi, u kojoj se traži preuzimanje NIS-a u zamenu za prolazak gasovoda "Južni potok" kroz Srbiju, a 22. januara usvojila je tekst sporazuma.