• Izdanje: Potvrdi
IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne sme biti više od 25 MB.

Poruka uspešno poslata

Hvala što ste poslali vest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Lufthanza ne da pare porodicama poginule posade

Izvor Tanjug

Nemačka aviokompanija Lufthanza, čija je kćerka-firma Džermanvings, ne želi da isplati obeštećenje porodicama članova posade koji su bili na tragičnom letu, kada je depresivni kopilot Andreas Lubic namerno oborio avion.

Kako prenose nemački mediji danas, roditelji posade Džermanvingsa najavljuju tužbu u Americi ili Nemačkoj protiv kompanije, koja ne želi da im isplati po 25.000 evra za pretrpljeni bol zbog gubitka njihove dece, čije je radno mesto bilo na letu 4U 9525 i koja su 24. marta poginula, zajedno sa svim putnicima.

U SAD su odštete paprene

Advokat žrtava Elmar Gimula rekao je ranije da je u kontaktu sa advokatima američkih žrtava i potvrdio saznanja da pojedini članovi porodica najavljuju da će pred američkim sudovima tražiti pravdu, ukoliko Lufthanza ne ponudi zadovoljavajuću odštetu. Kada je reč o američkim i nemačkim sudovima, mediji javljaju da su u Americi odštete puno više nego u Nemačkoj, pošto se tamo i emocionalne posledice gubitka najmilijih računaju. Gimula je istakao da on želi za svoje klijente, članove porodica žrtava u Nemačkoj, da obezbedi i nadoknadu zbog emocionalne štete i da bi tako ta odšteta mogla da bude do milion i po evra po putniku. Advokat Gimula je rekao da će se američko sudstvo i onako već pozabaviti slučajem pada Džermanvingsa, pošto su tu nastradali i američki državljani i ukazao da je, prema američkoj pravnoj tradiciji, moguće da se pred američkim sudovima obrađuju i slučajevi žrtava druge nacionalnosti.

Povodom takvog stava kompanije, kritički se izjasnio i portparol udruženja pilota Markus Val, koji je rekao da je to čudno.

"Praviti razliku između putnika i posade pri isplati novca za pretrpljenu bol je čudno. Upravo je posada bila najsvesnija toga koliko je situacija bezizgledna", rekao je Val.

Ovo nije prvi put da se Lufthanza nalazi na udaru kritike u slučaju te tragedije.

Roditelji gimnazijalaca, nastradalih u padu aviona Džermanvingsa, optužili su šefa Lufthanze, Karstena Špora, da njegova ponuda za obeštećenje vređa i njih i njihovu nastradalu decu.

"To da se život svakog našeg deteta i naš bol meri sa 45.000 evra, najdublje nas vređa, a pre svega našu decu. To je iznos koji Vi lično svake radne sedmice dobijete kao zaradu od Lufthanze. Svake sedmice", napisali su ogorčeni roditelji.

U pismu, punom tuge, besa i očaja roditelji kritikuju Špora i zbog ponašanja i kažu da su šef države Joahim Gauk, kancelar Angela Merkel i šef pokrajinske vlade u Diseldorfu Hanelora Kraft sa njima razgovarali.

"Vi, međutim, niste. Vi ste bili tu za vaše partnere, ali ne i za nas", naveli su roditelji, preneo je nedavno tabliod "Bild", koji je imao uvid u pismo.

Lufthanza je ponudila 25.000 evra obeštećenja po poginulum u padu aviona Džermanvingsa, koji je, prema istrazi, namerno izveo kopilot Lubic, za koga se kaže da je, u najmanju ruku, patio od depresije.

"Jedva da mogu da zamislim da bi neka porodica to prihvatila", rekao je tada advokat 15 porodica Kristof Velens, ocenjujući tu ponudu kao nepreminerenu.

U avionskoj nesreći 24. marta stradalo 150 ljudi, među njima i kopilot.

Lufthanza je, pored 50.000 evra po žrtvi koje su odmah isplaćene porodicama, ponudila i po još 25.000 po poginulom.

"Tako se pregovori ne mogu voditi.To je međunarodni bezobrazluk", prenose nemački mediji izjave advokata porodica nastradalih.

Osiguravajući konzorcijum Lufthanze obezbedio je, kako je pisala štampa, 300 miliona evra za troškove pada aviona Džermanvingsa.

Komentari 0

Komentar je uspešno poslat.

Vaš komentar je prosleđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspelo.

Nevalidna CAPTCHA

special image