Europol, policijska agencija Evropske unije, stavila je do znanja da reku izbeglica preko Balkana do EU dobrim delom ilegalno dovode mreže organizovanog kriminala, što potvrđuju i hapšenja i veze Bugara i Mađara okrivljenih za smrt 70 izbeglica u kamionu u Austriji.

Zvaničnici Fronteksa, tela za nadzor spoljnih granica Unije, upozoravaju da se sad već višegodišnje zarade krijumčara mere u stotinama miliona evra i navode da je vidljivo da su se mafijaši "delom preorijentisali sa droge i oružja, na unosniji šverc izbeglica".

To potvrđuju i izveštaji zapadnih reportera s terena, od Turske do Mađarske.

Izveštac španskog lista Mundo navodi ponudu krijumčara sirijskim izbeglicama na autobuskoj stanici u Beogradu da ih za 1.000 evra po osobi prebaci kamionom iz Srbije u Mađarsku "i to sigurno do austrijske granice, a možda i do Beča".

Cena je sa 200 evra skočila na 1.000 evra, kaže "30-godišnji Srbin jer je rizik jako porastao pošto su u Mađarskoj opljačkali vozača našeg kamiona i on je osuđen na osam godina zatvora".

Ali, dodaje krijumčar, "naš kamion će vas prebaciti na granicu s Mađarskom, tamo će vas noću naš vodič bezbedno, jer odlično poznajemo teren, provesti kroz šest kilometara šume i preko dela mađarske granice gde nema žičane ograde, ući ćete u Mađarsku pa ćete kamionom s tablicama zemlje EU ići do Beča".

Sirijske i iračke izbeglice su, navodi Mundov reporter, tražile i da im se kaže šta i ko im jamči da će za toliki novac i stići bar do austrijske granice i šta će biti ako ih otkrije mađarska policija i vrati u Srbiju, a odgovor je bio da su obe strane jako zainteresovane za uspeh "zbog novih poslova, mada uvek postoji rizik".

Reportaže medija u EU svedoče o tome da su izbeglice često, a posebno u Makedoniji, suočene i s nasiljem, pljačkom, ucenama i kriminalaca i vlasti, kako proizlazi iz izveštaja francuskog lista Figaro, kao i humanitarne organizacije Amnesti internešnel.

Šef Europola Rob Vejnrajt kaže da su "zabrinjavajuća poslednja saznanja o razmerama kriminala na Balkanu, području koje je i ranije bilo na udaru nasilja, nestabilnosti i organizovanog kriminala".

"Nema nikakve dvojbe da su neke od najbezobzirnijih kriminalnih bandi upletene u šverc izbeglica i migranata", rekao je šef Europola.

Predstavnica za štampu Fronteksa Izabela Kuper je saopštila da očekivani novi talas izbeglica i ekonomskih migranata znači da će mafijaške mreže na Balkanu i u EU nastojati da se još više uključe u krijumčarenje tih ljudi, jer će zaraditi i više novca.

Izvori Europola i Fronteksa navode da su mafijaši najsavremenije opremljeni i organizovani preko interneta, mobilnih telefona, za uplate nude i garantovano prebacivanje izbeglica i migranata, a za određene više svote obezbeđuju i smeštaj, hranu i prevoz.

Izbeglice su medijima ispričale da je veoma mukotrpan prelazak iz Sirije, Iraka i drugih zemalja gde se ratuje, preko Turske i Grčke do Makedonije i već dotad mnogi moraju da plate do 2.000 evra "vodičima", a najviše strahuju od bandi koje ih tuku i pljačkaju.

Novac često sami krijumčari dostavljaju svojim saradnicima u raznim zemljama, a iz Avganistana i još nekih muslimanskih zemalja se uplate vrše "havala" sistemom, bez bankarskih mreža, već preko poverljivih pojedinaca.

Po izveštaju agencije UN za suzbijanje krijumčarenja droge i organizovanog kriminala UNODC, krijumčarske grupe koje iz Afrike švercuju migrante u Evropu zarađuju godišnje po 150 miliona dolara, a bande koje iz Latinske Amerike ilegalno prebacuju ekonomske izbeglice u SAD ukupno zarade 6,6 milijardi dolara.

Evropska komisija u Briselu je u maju objavila izveštaj o izbegličkoj krizi i predočila da je ključno da se razbiju mreže organizovanog kriminala, ali je navela da je za to presudnje da dođe do mnogo snažnije saradnje policija i pravosudnih organa članica EU.