Radikalan i više nego neuobičajen potez odlazeće administracije američkog predsednika Baraka Obame da protera 35 ruskih diplomata koje su osumnjičene za mešanje u nedavne predsedničke izbore i pobedu Donalda Trampa, neće ostati bez odgovora.
"Mi, naravno, ne možemo da ostavimo uvrede te vrste bez odgovora, jer je reciprocitet zakon u diplomatiji i spoljnim odnosima", istakao je iskusni ruski diplomata Sergej Lavrov, zatraživši od svog šefa Vladimira Putina da na američki potez odgovori identično - proterivanjem 35 američkih diplomata.
Međutim, Putin je saopštio da to neće učiniti, ali i da američke sankcije neće ostati bez ruskog odgovora.
"Zadržavamo pravo da uzvratimo, ali nećemo da potonemo na nivo ove neodgovorne diplomatske 'kuhinje'. Mi ćemo preduzeti dalje korake na obnavljanju rusko-američkih odnosa na osnovu dogovora sa administracijom novoizabranog predsednika Donalda Trampa", reči su ruskog predsednika.
Kraj 2016. godine, dakle, obeležiće jedan od većih skandala u novijoj istoriji odnosa Rusije i SAD, a zapravo je samo nastavak "večitog derbija" i epske bitke za zauzimanje prvog mesta na svetskoj sceni. Sirija, terorizam, ukrajinski konflikt, pa i Balkan... sve su to mesta "tuče" SAD i Rusije u novije vreme.
Predsednički izbori u SAD i pobeda Trampa šokirala je mnoge, ne samo u Americi, a Demokratsku stranku ostavila u čudu. Obamina ekipa je, u međuvremenu, našla krivca za takav rezultat - Rusija i njeno mešanje u izbore u SAD kroz "špijuniranje", sajber-ratovanje...
Američki obaveštajci su ustvrdeli kako je tim ruskih hakera ukrao podatke Demokratskog nacionalnog komiteta tokom predsedničke kampanje. Rusi su, rečju, udarili u temelj takozvane "američke demokratije" - predsedničkih izbora.
O čemu se tu, zapravo radi?
Teško je, naravno, sa ove distance i udaljenosti proceniti šta se krije iza utakmice velikih igrača.
Analitičar Aleksandar Radić za MONDO kaže da je odluka odlazećeg predsednika SAD Baraka Obame iznenađujuća ili bolje reći netaktična, ishitrena, kao i da je očigledno da postoje određeni krugovi u američkoj administraciji koji žele radikalizaciju odnosa sa Rusijom.
Takođe, smatra Radić, može se ovo "pročitati" i kao želju da se Trampu i njegovom timu ostavi "vruć krompir" u ruke, pogotovo što je on jasno poručio da želi da izgradi nove odnose sa Rusijom.
"Ako bismo i pretpostavili da je ovo što kažu Amerikanci verodostojno, čak i postoje neke indicije da je to zaista tako bilo, to je vrlo teško dokazivo. Dalje, ovo je nova era, tehnološka, sajber-ratovanje je sveprisutno i Rusi se time služe, baš kao što se time služe i drugi. Rusi su u tome vešti i agresivni, a Amerikanci, očigledno, zbunjeni, nemaju adekvatan odgovor na to", ocenio je Radić.
Teško je proceniti, nastavio je Radić, koliko je ovo usmereno više protiv Trampa nego protiv Rusije, ali je indikativno da je Obama ovu odluku doneo tri nedelje pred inauguraciju Trampa i dolaska nove administracije u Belu kuću.
Upitan da li smo na pomolu novog Hladnog rata ili smo već u njemu, Radić odgovara da se ne može govoriti o Hladnom ratu, ali da je jasno da je Rusija prihvatila nove metode ratovanja i to vrlo vešto i uspešno.
"U ono vreme Hladnog rata uglavnom smo takve stvari vezivali za Amerikance, ali sada su Rusi ti koji imaju 'inicijativu', koji su 'izašli na teren', koriste i nove tehnologije, a Amerikanci nemaju adekvatan odgovor. Ima tu i malo licemerja - sad kada drugi koriste to, Amerikanci kažu to se ne sme, jer ko sme osim nas još tako da radi?", kaže Radić i dodaje da je iz izjava visokih zvaničnika američke administracije - "preduzećemo mere" i slično - jasno da oni baš i ne znaju šta im je činiti.
"Takve izjave ne znače ništa", kaže on.
RUSI SU (SADA) BILI SPREMNI!
"Njujork tajms" danas je objavio članak o tome "Kako je Rusija angažovala vrhunske hakere" u kojem citira ruskog programera koji je odbio zahtev svoje države da se uključi u sajber rat.
Aleksandar B. Viraja rekao je da je živeo u uverenju da je njegov zadatak da štiti ljude od hakerskih napada, sve dok ga nisu kontaktirali iz vrha ruske države.
Ovaj 33-godišnji programer rekao je da mu je prošle godine bilo ponuđeno da se pridruži ruskoj armiji i novoj vojnoj doktrini - umesto ratovanja "čelikom i gvožđurijom", vreme je za sajber rat.
"Rekao sam im: 'Izvinite, ne mogu'", kaže on i dodaje da je iz straha da bi nešto moglo da mu se dogodi otišao u Finsku.
"To je protiv mojih principa, a i nije zakonito", rekao je ovaj programer.
U tekstu "Njujork tajmsa" dalje se navodi da su procureli podaci o tome kako je Kremlj prethodnih godina radio na stvaranju elitnih timova kompjuterskih hakera i da su Rusi "mobilizaciju" vršili na univerzitetima, među profesionalncima, čak i među kriminalcima.
Citirana je izjava Sergeja Šojgua, sadašnjeg ministra odbrane Rusije, koji je 2013. godine na sastanku sa rektorima univerziteta u Moskvi izjavio da je on "glavni lovac na hakerske talente".
Ruske snage su prethodnih godina koristile sve moguće kanale, uklnjučujući, naravno, društvene mreže, da bi privukle mlade ljude "vešte" sa kompjuterima kako bih ih angažovali.
POGLEDAJTE SPOT
Sve ovo, naravno, nije ništa neobično, već je deo globalnih "trendova" i zapravo, pozitivan primer kako je Rusija spremno ušla u novu tehnološku eru.
Nije zgoreg podsetiti na prilog Si-En-Ena (CNN) uoči predsedničkih izbora, kada je napravljen prilog sa nadležnima iz američke vojske, koja je čak simulirala hakerske napade u sistem glasanja, kako bi sprečila baš takve atake!
PUTIN i TRAMP - DOGOVOR O PODELI UTICAJA?
U pojedinim krugovima u Evropi postoje predviđanja da bi Tramp i Putin mogli bi da naprave novu Jaltu i podele zone uticaja u Evropi.
LIst "Noje cirher cajtung" navodi da pojedini u Evropi "strahuju da će Tramp sklopiti pogodbu nepovoljnu za Evropljane".
Autor članka Ulrih Spek navodi da budući šef Bele kuće ne želi da njegova zemlja bude svetski policajac i spreman je da sklopi sporazum sa Putinom.
"Tramp sebe smatra ekspertom za sklapanje pogodbi, pa će, najverovatnije, iskoristiti ono što mu je pomoglo da bude uspešan biznismen. Biće to nova Jalta, nova podela Evrope na sfere uticaja. Jedan od ciljeva ruskog predsednika jeste da Rusiju ponovo učini super silom", smatra novinar "Noje cirher cajtunga".
Istovremeno, Tramp, koji je nasledio probleme u Ukrajini i Siriji, nada se da će kao profesionalni biznismen uspeti da "preseče čvor" i dogovori se sa Putinom tako da to odgovara i Vašingtonu i Moskvi.
Jedan od glavnih ciljeva Trampa biće borba protiv radikalnog islama na Bliskom istoku. Da bi to postigao, spreman je na saradnju sa Rusijom kako u Siriji, tako i u drugim regionima. Takođe, moguće je da Tramp želi da sklopi savez sa Rusijom kako bi "izolovao" i oslabio Kinu.
U zamenu za savezništvo, Kremlj će tražiti slobodu delovanja u Istočnoj Evropi i, možda, u još nekim regionima, navodi autor članka.
Zvezdina proslava jesenje titule sa stilom: Nova goleada na Marakani!
Završen protest studenata u Beogradu: Saobraćaj bio blokiran u centralnim gradskim ulicama
Ameri hoće Stojakovića da bi nas pobedili: Srbija i Grčka u strahu, SAD hoće da otme Andreja!
Određene sudije za večiti derbi: Srbin i Hrvati sude Crvena zvezda - Partizan!
Tri noćenja na Zlatiboru 460.000 dinara! Turisti šokirani cenama za Novu godinu, od cifre će vam se zavrteti