• Izdanje: Potvrdi
IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne sme biti više od 25 MB.

Poruka uspešno poslata

Hvala što ste poslali vest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

ZAŠTO PUTIN NIJE gađao "tomahavke" u Siriji?

Izvor mondo.rs

Amerikanci su krstarećim projektilima "tomahavk" bombardovali sirijsku vazduhoplovnu bazu. Putin je bio upozoren, imao je vremena da odgovori, ali nije. Pročitajte analizu koja pokušava da odgovori zašto ruski predsednik to nije učinio.

Analiticari ruske politike proveli su mnogo vremena pitajuci se šta bi predsednik Rusije Vladimir Putin uradio ako bi bio direktno izazvan u Siriji.

Upravo se to i dogodilo kada su Amerikanci bombardovali sirijsku vazduhoplovnu bazu.

Americko bombardovanje sirijske vazduhoplovne baze nije bila situacija u kojoj Putin nije imao opcija na raspolaganju, pišu americki mediji.

Amerikanci su najavili Rusima da ce napasti Siriju, što je dobar potez, jer je u sirijskoj bazi bilo i ruskih vojnika.

Ruska vojska je, pošto je znala za napad, mogla da pokuša da obori americke projektile "tomahavk", ali to nije ucinila.

Americki mediji spekulišu o razlozima zbog Putin nije reagovao.

Sirijska vojska odana predsedniku Bašaru al Asadu koristi ruske protivavionske sisteme, ali starijeg tipa i ti sistemi ne mogu da se nose sa desetinama americkih krstarecih projektila.

Pentagon tvrdi da su mete u sirijskoj bazi bili upravo protivavionski sistemi, što znaci da ih posle napada tamo verovatno više nema.

Rusija je, sa druge strane, u Siriji postavila svoje najbolje protivavionske i protivraketne sisteme S-300 i S-400, što je moglo da se protumaci kao da je cilj bio zaštita sirijskih vazduhoplovnih baza od americkih napada.

Rusi su, medutim, svoje sofisticirane sisteme postavili u svoje baze u Siriji - vazduhoplovnu bazu Hmeimim i pomorsku bazu Tartus.

Šajrat, sirijska baza koju su Amerikanci bombardovali, nije daleko, a koriste je i Rusi.

Rusi su krajem 2015. godine rekonstruisali pistu i doneli opremu kako bi njihovi avioni mogli da izvode vazdušne udare sa tog aerodroma.

Ruska vojska nije, medutim, morala da u tu bazu morali postavi i svoje protivavionske i protivraketne sisteme, jer je baza pokrivena ruskim radarima.

Baza Šarjat je pokrivena kišobranom sistema S-300, koji ima domet veci od 150 kilometara i koristi radare ciji je domet veci od 300 kilometara.

Rakete "tomahavk" mogu biti programirane tako da izbegnu radare, ali bi teško izbegle ovu mrežu ruskih sistema.

Rusija je, pored toga, znala da nailazi roj americkih raketa.

Novinske agencije u Vašingtonu su izvestile da su Amerikanci obavestili Ruse o napadu bar sat vremena pre udara "tomahavka".

To je sasvim dovoljno vremena da se radari aktiviraju, nameste lansirne rampe i angažuje najbolje rusko osoblje.

Sve navedeno govori da je Putin mogao da puca na "tomahavke". Putin je mogao da kaže da je branio svoje sirijske saveznike, koji se bore protiv terorista.

Cak i da su ruski odbrambeni sistemi nadjacani brojem ispaljenih americkih raketa, nekoliko oborenih americkih krstarecih raketa moglo je dobro da posluži za pobijanje novog agresivnog pristupa Vašingtona, a kamoli u propagandnom ratu.

Uz to, obaranje americkih krstarecih projektila ne podiže znacajno tenzije, jer nema mrtvih ili ranjenih americkih pilota.

Putin, medutim, to nije pokušao. Možda je to bila takticka odluka. Možda su Amerikanci isprovocirali Putinov antiraketni blef. Možda je Putin hteo da poruci Asadu da ruska podrška ima granice i da ratni zlocini ne doprinose toj pomoci.

Ili je, možda, Putin na umu imao trgovinu.

Nema vece nepoznanice i otvorenog pitanja u svetu vojne industrije i trgovine oružjem od one koliko su ruski protivavionski sistemi zaista efikasni protiv americke tehnologije.

Rusija zaraduje prodajom sistema za koje tvrdi da mogu da osujete americko oružje.

Na drugoj strani, americki sistemi za ometanje, sajber ratovanje, pametni projektili i unapredeni "mamci" projektovani su da poraze ruske digitalno povezane sisteme.

Ne postoji vece marketinško razocarenje nego da Rusi ispale projektile na americke krstarece rakete i promaše. To bi pokazalo da ruski sistemi za odvracanje ne rade kako su reklamirani.

Putin je mogao da gada "tomahavke", ali je procena rizika možda više vezana za njegovu dugorocnu geopoliticku igru nego za kratkotrajnu bruku.

Komentari 73

Komentar je uspešno poslat.

Vaš komentar je prosleđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspelo.

Nevalidna CAPTCHA

xy

Putin nije gađao tomahavke, zato što nije hteo da izazove III svetski rat. Mislim da je to dovoljan razlog. Na kraju krajeva nije napadnuta ruska, već sirijska vojna baza. 36 tomahavka je neutralisao sistem krasuha. Zato je aerodrom nedirnut. Samo bi direktni napad na Rusiju ili Ruse izazvao rat. Onaj ko želi globalni nuklearni rat jednostavno nije normalan.

Ziga Zaga

Zar nisu Ameri rekli da su ispalili 50 raketa i da su 23 pogodile cilj. Rusi ih pitali gde su završile ostale. Imate tu vest na portalima.

[]Капетан Србија[]

А ко каже да није гађао!

special image