RAT NATO PAKTA I RUSIJE! Ako Alijansa uđe u sukob sa Vladimirom Putinom postavlja se glavno pitanje - KO POBEĐUJE?

Ruski inventar uključuje "336 interkontinentalnih balističkih projektila, 2.840 borbenih tenkova, 5.220 oklopnih borbenih vozila, preko 6.100 oklopnih transportera i više od 4.684 komada artiljerije“.

Profimedia Vladimir Putin,Image: 609362500, License: Rights-managed, Restrictions: , Model Release: no, Credit line: Profimedia

Kada su ruske trupe ušle u Ukrajinu i ilegalno pripojile Krim 2014. godine, iznenadna i neortodoksna vojna kampanja Moskve zatekla je NATO. Sada, kada se ruske trupe ponovo gomilaju na ukrajinskoj granici, međunarodna vojna alijansa želi da izbegne ono što se desilo prošlog puta. Dve strane pregovaraju sa ciljem da se izbegne oružana eskalacija koja bi povukla mnoge od najmoćnijih svetskih vojnih snaga. Ali ako se sukob ne može izbeći, ko će izgubiti ako se NATO i Rusija sukobe na bojnom polju?

Boris Džonson razmatra slanje dodatnih 900 vojnika u Estoniju, što će udvostručiti broj angažovanja Ujedinjenog Kraljevstva jer tenzije nastavljaju da rastu na granici Ukrajine sa Rusijom. Džonsonov kabinet je objavio da premijer razmatra "najveću moguću ponudu“ kao deo napora da odbrani saveznike Ujedinjenog Kraljevstva u istočnoj Evropi. Džonson razmišlja o raspoređivanju mlaznjaka, ratnih brodova i vojnih stručnjaka kako bi pomogli saveznicima iz NATO-a da ojačaju svoju odbranu "suočeni sa rastućom ruskom agresijom“. Džonson takođe putuje u Kijev na razgovore sa ukrajinskim predsednikom Vladimirom Zelenskim. Sastanak je trebalo da se održi "satima" nakon razgovora sa Vladimirom Putinom, izvestio je Politico, ali je odložen kada je premijer bio primoran da se pojavi u Donjem domu Parlamenta. Generalni sekretar NATO-a Jens Stoltenberg takođe je rekao da bi Evropa trebalo da diverzifikuje svoje snabdevanje energijom usred zastoja na istočnoj granici Ukrajine.

"To pokazuje ranjivost zbog prevelike zavisnosti od jednog dobavljača prirodnog gasa i to je razlog zašto se saveznici u NATO-u slažu da moramo da radimo i da se fokusiramo na diversifikaciju snabdevanja“, rekao je on.

Koja je sposobnost NATO-a?

Osnovni princip NATO međunarodnog vojnog saveza je njegov sistem kolektivne odbrane, što znači da ako bilo koju državu članicu napadne treća strana, onda svaka država članica mora da stane u njenu odbranu. SAD troše više na odbranu nego dvostruko u odnosu na ostatak NATO-a zajedno, pri čemu se potrošnja za 2021. procjenjuje na 705 milijardi dolara, prema Ministarstvu odbrane.

Pored toga što troše najviše novca na odbranu, SAD imaju moćan arsenal i ogromnu količinu ljudstva – 1,3 miliona aktivnih vojnika, sa još 865.000 u rezervi, piše Njujork Tajms. Velika Britanija je druga po veličini u ukupnom udelu novca u NATO-u, stavljajući skoro 50 milijardi funti u zajedničku kasu u poređenju sa nemačkih 45 milijardi funti, francuskih 42 milijarde funti i italijanskih 20 milijardi funti, piše The Week.

Koja je sposobnost Rusije?

Vojna sposobnost Rusije nije za potcenjivanje pošto se radi o jednoj od najmoćnijih zemalja sveta. Prema Heritidž fondaciji sa sedištem u Vašingtonu, ruski inventar uključuje "336 interkontinentalnih balističkih projektila, 2.840 borbenih tenkova, 5.220 oklopnih borbenih vozila, preko 6.100 oklopnih transportera i više od 4.684 komada artiljerije“. Ali ima nedostatke u nekim oblastima moderne vojne tehnologije, uključujući sposobnost dronova, elektronske komponente i radarsko i satelitsko izviđanje, rekao je za Dojče vele ruski novinar i vojni analitičar Pavel Felgenhauer.

"O tome govori ruska vojska: da, imamo oružje, uključujući i oružje dugog dometa, ali naše izviđačke sposobnosti su slabije od naših sposobnosti za napad. Dakle, imamo oružje velikog dometa, ponekad precizno vođeno oružje, ali ne znamo uvek gde je meta", rekao je on.

Ko bi pobedio?

Istraživanje koje je 2019. objavio "Royal United Services Institute" pokazalo je da bi britanske snage bile "sveobuhvatno nadjačane“ u bilo kom sukobu sa Rusijom u istočnoj Evropi. Britanska vojska i njeni saveznici iz NATO-a imaju "kritičan nedostatak“ artiljerije i municije, što znači da bi se borili da održe kredibilnu odbrambenu poziciju ako bi se Rusija odlučila za potpunu agresiju.

"Trenutno postoji rizik da Ujedinjeno Kraljevstvo – koje nije u stanju da se kredibilno bori – može biti pod dominacijom sila koje prete eskalacijom“, navodi se u izveštaju.

Ali Velika Britanija ne bi morala da stoji sama protiv Rusije. A najveći igrač NATO-a, SAD, ima ogromnu prednost u odnosu na Rusiju u konvencionalnim snagama, rekao je ruski vojni analitičar Aleksandar Golts za Dojče vele. Dok se Felgenhauer složio sa Goltovom procenom vojne prednosti SAD, on je upozorio da se otvoreno ratovanje često svodi na mnogo više od inventara koje svaka strana u sukobu može da iskoristi. On je rekao da je to "kao predviđanje rezultata fudbalske utakmice“.

"Da, u suštini, Brazil bi trebalo da pobedi Ameriku u fudbalu, ali video sam kako Amerikanci pobeđuju Brazil u Južnoj Africi, na Kupu konfederacija. Nikada ne znate rezultat dok se utakmica ne odigra.”

Ostavite nam u komentarima šta vi mislite ko bi pobedio a možete glasati i u anketi.

Anketa

Ko bi pobedio u međusobnom ratu - Rusija ili NATO?

Glasalo je 516 korisnika

(MONDO)