Uprkos međunarodnim sankcijama protiv najbogatijih Rusa, uključujući i ruskog predsednika Vladimira Putina, raste zabrinutost da te kazne neće ni dotaknuti milijarde dolara koje ruska bogataška elita ima širom sveta.
Na početku ruske invazije na Ukrajinu, zapadni saveznici obećali su da će kazniti ruske oligarhe zbog njihovih veza sa Putinom i podrške invaziji na Ukrajinu. Bela kuća je objavila listu "Putinovih prijatelja“, kako bi se osiguralo da bogati i moćni Rusi budu onemogućeni da pružaju podršku Kremlju.
Američka stručna grupa Atlantski savet tvrdi da Rusi imaju skriveno u inostranstvu oko jedan trilion dolara novca kog naziva "tamnim". Izveštaj iz 2020. procenio je da jednu četvrtinu tog novca kontroliše ruski predsednik Vladimir Putin i njegovi bliski saradnici - bogati Rusi poznati kao oligarsi.
"Ovaj novac Kremlj može da iskorišćava i da njime upravlja za špijunažu, terorizam, industrijsku špijunažu, podmićivanje, političku manipulaciju, dezinformacije i u mnoge druge podle svrhe", kaže se u izveštaju.
To znači da je oko 55 odsto nacionalnog bogatstva uskladišteno na ofšor računima u Švajcarskoj, na Kipru, pa čak i u Sjedinjenim Američkim Državama, objavio je svojevremeno Nacionalni biro za ekonomska istraživanja SAD.
Putin podsticao krađu državnog novca
Druga američka stručna grupa, Nacionalni fond za demokratiju, kaže da je Putin podsticao bliske saradnike da "kradu iz državnog budžeta, iznuđuju novac privatnim kompanijama i čak organizuju direktnu zaplenu unosnih preduzeća". Kažu da su na taj način stekli lična bogatstva koja se broje u desetinama milijardi dolara.
Ruski opozicioni lideri Boris Njemcov i Vladimir Milov tvrdili su da je između 2004. i 2007. Putinovim prijateljima prebačeno 60 milijardi dolara preko naftnog giganta Gasproma.
U famoznim "Pandorinim papirima", koje je objavio Međunarodni konzorcijum istraživačkih novinara, ističe se da su ljudi bliski Putinu postali veoma imućni - i da bi mogli da mu pomažu da prebacuje okolo vlastito bogatstvo.
Kako je Kipar postao "Moskva na Mediteranu"
Najveći deo ovog novca odlazio je na Kipar - podstaknut tamošnjom primamljivom poreskom stopom. Ostrvo je zato postalo poznato kao "Moskva na Mediteranu".
Prema Atlantskom savetu, samo 2013. godine tamo je završilo 36 milijardi dolara ruskog novca. Njegov najveći deo stigao je preko fiktivnih kompanija, koje se koriste da bi se sakrili pravi vlasnici novca.
Međunarodni monetarni fond je 2013. ubedio Kipar da zatvori desetine hiljada bankovnih računa koje su držale fiktivne kompanije.
Britanske prekomorske teritorije kao što su Britanska Devičanska Ostrva i Kajmanska Ostrva takođe su na spisku omiljenih destinacija. U izveštaju Global vitnesa iz 2018. godine, ruski oligarsi su u ovim poreskim rajevima imali procenjenih 45,5 milijardi dolara. Deo tog novca pronalazi put do finansijskih prestonica kao što su Njujork i London, gde on može da se uloži i donosi dobitak.
Transparensi internešenel, organizacija za borbu protiv korupcije, tvrdi da je najmanje dve milijarde dolara britanske imovine u vlasništvu Rusa optuženih za finansijske zločine ili vezu sa Kremljem.
Obim ruskog pranja novca dodatno je razotkriven u izveštaju iz 2014. U njemu se kaže da je između 2011. i 2014. godine, 19 ruskih banaka opralo 20,8 milijardi dolara za 5.140 kompanija u 96 zemalja.
Plaćaju najbolje stručnjake za pranje novca
Uobičajeni način na koji ruski oligarsi kriju novac u inostranstvu je sistem fiktivnih kompanija.
"Oligarsi angažuju najbolje advokate, revizore, bankare i lobiste na svetu da pronađu zakonske načine da sakriju i operu svoja sredstva", tvrdi Atlantski savet.
"Ozbiljan oligarh ima čitave slojeve anonimnih fiktivnih firmi u brojnim ofšor jurisdikcijama, a njegova sredstva kreću se između njih brzinom svetlosti."
Međunarodni konzorcijum istraživačkih novinara je 2016. objavio "Panamske papire", koji su pokazali da je samo jedna kompanija za imućne Ruse otvorila 2.071 fiktivnu kompaniju.
Osim što ga čuvaju na ofšor bankovnim računima, Global Financial Integriti Group procenjuje da je oko 2,3 milijarde dolara oprano preko nekretnina u SAD.
Kupuju kuće samo da bi u njima čuvali novac
Jedna od popularnih destinacija ruskih oligarha je i u gradu Sani Ajsl Bič na Floridi, poznat i kao "Mala Moskva", gde bogati Rusi provode zime.
Vrhunski agent za nekretnine Lana Bel, koja godinama posluje s bogatim Rusima, pokazala je jednoj televizijskoj stanici neke od nekretnina, uključujući višemilionski stan na obali okeana, koje su u vlasništvu Rusa.
"Oni vole da budu ovde, da troše svoj novac i uživaju u svom životu", rekla je Bel pred kamerama.
Međutim, postoji priča da bogati Rusi ove stanove koriste i kad su skroz prazni, držeći u njima sakriveni novac.
"Mnogi od tih stanova će ostati prazni, iako ih neko poseduje, plaća za njih - plaća porez i osiguranje, komunalije, jer ih nisu kupili da bi tamo živeli", objašnjava stručnjak za nekretnine Danijel Gilčinski.
"Kupili su ih kao mesto gde čuvaju dolare, jer smatraju da neki drugi delovi sveta više nisu bezbedni za njihove finansije", zaključuje Gličinski
Ruski oligarsi čak su dali deo svog ogromnog bogatstva američkim dobrotvornim organizacijama. Na primer, jedan neimenovani oligarh je dao čak 13,5 miliona dolara umetničkim i kulturnim organizacijama kao što je njujorški Muzej moderne umetnosti.
(MONDO)