Misteriozna kompanija koju podržavaju milijarderi iz Silicijumske doline pokušava da prigrabi zemljište u okrugu severne Kalifornije i tamo izgradi potpuno novi grad. Njujork tajms je izvestio da među tim investitorima spadaju neka od najprepoznatljivijih imena Silikonske doline, od Marka Andreisena do Loren Pauel Džobs.
Flaneri Asošijates je potrošio 800 miliona dolara za kupovinu hiljada hektara poljoprivrednog zemljišta u okrugu Solano, severoistočno od San Franciska, prema sudskim dokumentima do kojih je došao Biznis Insajder. Flaneri je navodno kupio oko 52.000 hektara poljoprivrednog zemljišta od 2018. godine, a vladini zvaničnici su počeli da istražuju kupovinu i izrazili zabrinutost da iza slučaja stoje strani interesi.
"Dakle, opkolili su nas. Ne postoji deo toga koji Flaneri nije preuzeo", rekla je gradonačelnica Ferfilda Ketrin za ABC 7 Njuz. Inače, vrlo malo se zna o Flanneri Associates ili njenim specifičnim planovima grada. Prema pisanju Tajmsa, kompaniju vodi Jan Sramek, 36-godišnji bivši trgovac Goldman Saksa. Podržavaju ga i Andresen, Pauel Džobs, Majkl Moric iz Sekuoia Capitala, suosnivač LinkedIn-a Rid Hofman i mnogi drugi. Međutim, nije poznato koliko je svako od njih uložio u kompaniju.
Još 2017. godine, kompanija Flanneri Associates iznela je ideju o pretvaranju zemljišta okruga Solano u grad koji pokreće čista energija u kome će živeti desetine hiljada stanovnika, objavio je Tajms. Podaci o nekretninama pokazuju da je trenutna cena stanova u okrugu oko 585 hiljada dolara.
Prema Tajmsu, Moric je otkrio da je Flaneri kupio oko 1.400 hektara zemlje za manje od 5.000 dolara po jutru. Međutim, troškovi su od tada porasli, a Flanneri sada troši i do 15.000 dolara po hektaru, rekli su advokati Flanneri Associatesa u sudskim dokumentima.
U maju su Flanerijevi advokati podneli tužbu protiv grupe zemljoposednika iz okruga Solano, navodeći da su se urotili protiv njih i naduvali cene njihove zemlje. U tužbi se navodi da je Flaneri preplatio vlasnike za oko 170.000.000 dolara i da traži odštetu od najmanje 510.000.000 dolara.
U zahtevu za odbacivanje tužbe podnete u julu, vlasnici zemljišta su rekli da su "ili učestvovali u transakcijama prodaje zemljišta u dobroj veri, ili nisu hteli ili nisu mogli da prodaju zbog Flanerijevih cena". Silicijumska dolina je dugo nastojala da izgradi grad od nule, ponekad sa utopijskom vizijom "pametnog grada". Vodeći ljudi iz IT sveta, uključujući Bila Gejtsa i Elona Maska, takođe su imali vizije o svojim gradovima. Tako je Musk nedavno kupio 3.500 hektara zemlje izvan Ostina u Teksasu, kako bi izgradio grad koji planira da nazove "Snailbrook". Izvori su za The Journal rekli da je zamišljao "neku vrstu teksaške utopije duž reke Kolorado".
BONUS VIDEO:
(MONDO/Jutarnji hr)