Slušaj vest

Praznični dani su idealno vreme da malo zastanate, i da se odmorite od prethodnog napornog perioda. A gde je odmor tu su i filmovi i serije! 

Zato smo odlučili da nakon predloga filmova i stranih serija izdvojimo i neka kultna, pomalo zaboravljena ostvarenja koja će vam izmamiti osmeh na lice. 

Pročitajte još: 6 najboljih serija koje morate gledati ovog januara: Od drame i fantastike do jednog od ključnih pitanja čovečanstva

Od "Otvorenih vrata", preko "Državnog posla", pa sve do "Policajca sa Petlovog brda", donosimo 15 predloga komedija koje su idealne za bindžovanje u januaru:

1. Vruć Vetar

Borivoje Šurdilović "Šurda" (Ljubiša Samardžić) odlazi iz rodnog Vlasotinca u Beograd, sa nadom da će unaprediti svoje životne prilike i ostvariti dugogodišnje ambicije. Počinje da živi kao podstanar, kod ujaka (Miodrag Petrović Čkalja) i babe (Radmila Savićević). Ispostavlja se da je život sa njima tek prva u nizu mnogobrojnih Šurdinih glavobolja u "belom svetu".

Pročitajte još: Nalik susretu Šurde i Vesne: Ljubavna priča Siniše i Ljiljane Pavić bila je inspiracija za "Vruć vetar"

2. Otvorena vrata

Jedna od možda naših najomiljenijih serija "Otvorena vrata" apsolutni je "must" na listi za bindžovanje. Život savremene građanske porodice u Beogradu devedesetih sa Cakanom kao glavnim likom definitivno će vam izmamiti osmeh na lice.

Katarina Anđelić Cakana je, kako sama kaže, postmodernista i humanista. Ona se bavi vajarstvom, ali njeni radovi su odveć bizarni (uključujući skulpturu sa tri glave Josipa Broza Tita i usisivačem, ogromnu muvu napravljenu od metalnih delova...) da bi privukli pažnju pravih umetnika.

Serija "Otvorena vrata"
Youtube/Драгана Милосављевић Јовановић 

Zajedno sa njom u stanu žive njena deca Vojkan i Milica, brat Svetislav zvani Bata, kao i njegova ćerka Ana. Svakodnevicu neobične porodice čine komšinica Angelina Savić i Milorad Ugrinović Kekec (koji je zaljubljen u Cakanu). Priča prati pokušaje Dragoslava Jakovljevića, Cakaninog bivšeg muža, da joj se vrati. Ona ga je najurila jer ju je varao, ali ga još uvek voli. Takođe su tu i stalni pokušaji Svetislava da brzo i lako zaradi novac, Vojkanove bolesti, Miličini politički problemi...

3. Kamiondžije

Radnja je pratila zgode i nezgode dvojice prijatelja koji za život zarađuju vozeći kamion. Iako je bila jedna od poslednjih jugoslovenskih TV-serija snimljenih u crno-beloj tehnici, doživela je veliku popularnost te se iste godine u skraćenom obliku pojavila kao celovečernji film Paja i Jare.

4. U kafani složna braća

Još jedan "biser" koji zaslužuje da se nađe na listi za gledanje. Scenario za "Složnu braću" potpisuje niko drugi do genijalni Nele Karajlić, i prikazuje dešavanja u kafani koja se nalazi na teritoriji koja je ostala nepodeljena između Srba, Hrvata i Muslimana, i koja je pod kontrolom Ujedinjenih nacija. Na tom mestu, nalazi se kafana braće Halimić, i upravo tu se skupljaju predstavnici sva tri naroda sklapaju gde se obavljaju razni dogovori i poslovne malverzacije. Navodno, u kafanu treba da stigne paket od izuzetne važnosti koji menja odnos snaga na Balkanu. Niko ne zna za sadržaj paketa. Šifra za to je "deset upola, s lukom".

5. Crni Gruja

"Crni Gruja" je srpska humoristička serija koja parodira epske junake i istorijske mitove. Radnja prati avanture Crnog Gruje, simpatično nesposobnog i egoističnog hajduka, koji pokušava da postane slavni narodni heroj.

Crni Gruja, vođa družine hajduka, stalno smišlja planove kako da stekne slavu, bogatstvo i naklonost naroda, ali mu to nikada ne polazi za rukom na očekivani način. Njegovi poduhvati često završavaju komičnim neuspesima.

Grujina družina, sastavljena od čudnih i nespretnih likova, uključujući Džordža, Živanu i Baćka, dodaje još komičnosti svojim smušenim pokušajima da sprovedu Grujine ideje.

6. Pozorište u kući

"Pozorište u kući" je kultna srpska humoristička serija koja se emitovala u dva različita perioda, prvo od 1972. do 1984. godine, a zatim u obnovljenom formatu od 2007. godine. Serija prati svakodnevni život jedne beogradske porodice i njihovih komšija, prikazujući humoristične situacije iz njihovih međusobnih odnosa i svakodnevnih problema.

Fokus je na porodici Petrović, koju čine Čiča Vukašin, dobrodušni penzioner i centralna figura porodice, i njegova snalažljiva i često temperamentna supruga Anđa. Oni žive u stanu u Beogradu sa svojim sinovima, njihovim porodicama, unucima i različitim gostima. Porodični život donosi niz komičnih situacija, često izazvanih generacijskim jazom, različitim karakterima članova porodice i svakodnevnim nesporazumima.

7. Metla bez drške

Lista nije potpuna i bez naslova uz koji su, verujemo, mnogi odrasli, a koja će biti zanimljiva i mališanima. Reč je naravno o nekada popularnoj jugoslovenskoj dečijoj seriji "Metla bez drške" koja datira iz 1989. godine, a koja je ostavila snažan utisak na generacije gledalaca svojim toplim i humorističnim prikazom odrastanja i avantura dece. Serija je adaptirana po motivima istoimenog romana Jasminke Petrović.

Serija prati dogodovštine grupe osnovaca u Beogradu, predvođene neustrašivim dečakom Nikicom. On je duhovit, pomalo nestašan i uvek pun maštovitih ideja, koje često dovode do neočekivanih situacija.

Radnja je smeštena u školu i kvart u kojem Nikica živi, prikazujući svakodnevne probleme i avanture iz perspektive dece. To uključuje nesporazume sa nastavnicima, prijateljstva, prve simpatije, i sukobe sa odraslima, ali sve sa toplinom i humorom.

8. Policajac sa Petlovog brda

"Policajac sa Petlovog brda" je srpska igrana TV-serija koja se od 1993. do 1994. emitovala na programu RTS. Predstavljala je proširenje, odnosno nastavak istoimenog igranog filma premijerno prikazanog početkom 1992. godine.

Policijski inspektor Boško Simić, ima petoro dece i četiri žene. Spretan u akcijama, neobičan otac i "majka" svojoj deci, neponovljiv svojim bivšim i budućim ženama. Sve njegove bivše supruge su vrlo uspešne poslovne žene, a njihove karijere ne ostavljaju nimalo vremena za porodični život, dok Boško sa svojom decom živi u kući na Petlovom brdu. Vremenom njegov profesionalni život trpi jer njegov šef ne želi da toleriše stalna zakašnjenja i izostajanje sa posla. Život njegove neobične porodice pun je komičnih situacija, ali porodična ljubav pomaže da se uvek i iz svake situacije pronađe najbolji izlaz.

Pročitajte još: Tanju danas ne biste prepoznali: Imala 11 godina kada je glumila u "Policajcu s Petlovog brda", pogledajte je sad

9. Ljubav, navika, panika

Popularna humoristička serija je sve što vam je potrebno tokom tmurnih, januarskih dana. Iako verujemo da se mnogi od vas sećaju neobičnih dogodovština Miće (Nikola Simić), Vere (Seka Sablić), Maje (Marija Karan/Borka Tomović) i Janje (Mirka Vasiljević), podsetićemo se radnje još jednom.

Serija je koncipirana kao komedija o jednoj beogradskoj porodici. Vera i Mića su razvedeni, ali zbog finansijske situacije nijedno od njih nije u stanju da živi posebno, te odlučuju da nastave zajednički život. Svakodnevnicu upotpunjava Verin pacijent, klinički lud komšija Jovanović (Zijah Sokolović) i Verina drugarica Kića (Ljiljana Stjepanović) odnosno Majina drugarica Maca (Nada Macanković).

10. Agencija za SIS

"Agencija za SIS" je čuvena humoristička serija iz 2006. godine, koja je postala poznata po svojoj duhovitoj priči i zanimljivim likovima. Naziv serije je igra reči i odnosi se na skraćenicu "SIS" (Skidanje i Sečenje svega), što nagoveštava karakter posla glavnih junaka.

Glavni likovi su: 

  • Mare: Vođa tima, često najracionalniji i najodgovorniji, ali ga prijatelji često uvuku u probleme.
  • Pop: Večiti optimista i izvor smešnih ideja, koji ne razmišlja o posledicama.
  • Gvozden: Treći član ekipe, poznat po svom specifičnom humoru i lojalnosti prema prijateljima.

Svaka epizoda predstavlja novu avanturu, koja obično započinje jednostavnim zadatkom, ali se ubrzo zakomplikuje do urnebesnih proporcija. Klijenti agencije su često ekscentrični, a njihovi zahtevi vode junake u apsurdne i komične situacije.

11. Državni posao

"Državni posao" je popularna humoristička serija koja prati svakodnevne dogodovštine trojice zaposlenih u arhivi jedne izmišljene državne institucije. Serija, koju su osmislili i izveli Nikola Škorić, Dejan Ćirjaković i Dimitrije Banjac, stekla je ogromnu popularnost zahvaljujući oštrom humoru, satiri i specifičnom stilu dijaloga.

12. Top lista nadrealista

"Top lista nadrealista" je kultna humoristička serija iz bivše Jugoslavije, poznata po svom jedinstvenom spoju apsurda, satire i društvene kritike. Serija je prvobitno nastala kao radijska emisija, a kasnije je prenesena na televiziju, gde je stekla status jednog od najvažnijih humorističkih ostvarenja na ovim prostorima. 

Nema klasičnu radnju jer je format epizoda zasnovan na skečevima. Svaka epizoda sastoji se od niza kratkih, često nepovezanih scena, koje na duhovit, apsurdan i satiričan način obrađuju razne teme – od politike, svakodnevnog života i društvenih normi, do apsurdnih situacija i parodije na aktuelne događaje i fenomene.

13. Ljubav na seoski način

Kultna jugoslovenska serija iz sedamdesetih prati svakodnevni život, ljubavne zgode i nesporazume stanovnika malog seoskog mesta. Glavni likovi su članovi porodice Linta, kao i njihovi komšije, čiji životi često zapadaju u komične situacije zbog tradicionalnih shvatanja, lokalnih tračeva i pokušaja da se moderni uticaji uključe u ruralni način života.

Centralna priča fokusira se na Milana Lintu, njegovu suprugu Persu i njihove sinove. Milan je ugledni, ali ponekad tvrdoglavi domaćin, dok je Persa mudra žena koja često balansira porodične sukobe.

14. Montevideo, Bog te video!

"Montevideo, Bog te video!" je srpska televizijska serija zasnovana na istoimenom filmu iz 2010. godine, koji je režirao Dragan Bjelogrlić. Serija i film su inspirisani stvarnim događajima vezanim za učešće jugoslovenske fudbalske reprezentacije na prvom Svetskom prvenstvu u fudbalu održanom u Montevideu, Urugvaj, 1930. godine.

Priča prati grupu talentovanih mladih fudbalera iz tadašnje Kraljevine Jugoslavije, koji sanjaju o tome da ostvare velike uspehe i postanu deo nacionalnog tima. U fokusu su njihove pripreme, izazovi, međusobni odnosi, kao i društveno-politički kontekst tog vremena.

15. Grlom u jagode

Serija oslikava život mladićaBranislava Živkovića zvanog Bane Bumbar, prateći vesele i tužne događaje u njegovom životu i životu njegove porodice i prijatelja, od njegovog polaska u srednju školu pa do završetka fakulteta. Svaka epizoda čini celinu za sebe i opisuje određenu godinu u periodu od 1960. do 1969. godine. Tu su prve ljubavi, poljupci, tuče, prva igranka itd.

"Te, 1975. godine", rečenica kojom je počelo prikazivanje ostvarenja, kao i Simjanovićeva muzika, postali su zaštitni znak serije .

Pratimo sva Banetova iskušenja i ona jedne adolescencije, jednog posebnog doba: neuspešne pokušaje da postane sportista, odlaske na Kalemegdan, gde sa Ušketom, Mikijem Rubirozom i Čombetom ide na igranke na kojima Mile Lojpur svira rokenrol, zaljubljivanje u novu školsku drugaricu Lepu, zbog koje privremeno ostavlja stalnu simpatiju Gocu. Tu je i Divna sa kojom deli ljubav prema poeziji i doživljava prvo razočaranje, zatim pokušava da se preko Italije domogne sveta, a roditelji ga hvataju u Istri. Bane odluči da postane čovek, kupuje polovnog fiću, pa se 1969. godine ženi Biljanom i rešava stambeno pitanje.

Pročitajte još: Top 5 domaćih i stranih filmova na koje su Srbi odlepili u 2024. godini: Za ovaj kažu da je najbolesniji ikada

Bonus video:

kurir televizija KULTNA SERIJA "SILA" OD VEČERAS NA KURIR TELEVIZIJI! Priča o otmici začinjena ljubavnim zapletom koja je napravila revoluciju!

Izvor: Mondo/ Wikipedia

Svet poznatih nadohvat ruke. Sve goruće teme, aktuelna dešavanja i najsočniji tračevi na jednom mestu. Pridruži se Viber zajednici ŽIVOT POZNATIH i budi u toku svakog dana!