Predsednik Srbije Aleksandar Vučić razgovarao je u Novom Sadu sa predstavnicima Srba iz svih zemalja regiona.
Vučić je rekao da je važno sagledati probleme kako bi Srbija na najbolji način mogla da pomogne da Srbima u regionu budu zagarantovana prava u skladu sa međunarodnim normama, saopštilo je Predsedništvo.
On je konstatovao da Srbija poštuje teritorijalni integritet i suverenitet zemalja u kojima žive Srbi i sa njima želi najbolje odnose, jer su mir, stabilnost i saradnja u regionu u interesu srpskog naroda.
Prema njegovim rečima, Srbija jačanjem ekonomije i ugleda u svetu može da učini više za položaj Srba u regionu i drugim delovima sveta.
Vučić je naglasio da će Srbija nastaviti da pruža podršku obrazovnim i kulturnim institucijama srpskog naroda u regionu, kako bi sačuvali srpski jezik i kulturu, a takođe i aktivnostima Srpske pravoslavne crkve, navodi se u saopštenju.
Predstavnici Srba u regionu su poručili da ih ohrabruje pristup Srbije, izrazivši spremnost da pomognu nacionalno delovanje i spreče dalju asimilaciju Srba. Oni su rekli da svaki napor koji srpske vlasti preduzmu za normalizaciju ili razvoj odnosa sa zemljama u kojima žive mnogo znači i za njihov položaj.
O DEKLARACIJI ZA OPSTANAK SRBA
Generalni sekretar u Kabinetu predsednika Srbije Nikola Selaković izjavio je posle sastanka da će Srbija i Republika Srpska na jesen će pripremiti deklaraciju o zajedničkom objedinjenom nacionalnom delovanju i definisanju nacionalnih minumuma i principa za opstanak srpske nacije i srpskog naroda.
Selaković je nakon sastanka rekao za RTS rekao da to neće biti samo deklaracija, već i neka vrsta programskog dokumenta.
Objasnio je da će na jesen, 25. ili 26.novembra, kada ulazimo u stotu godišnjicu prisajedinjenja Srema, Banata i Bačke Kraljevini Srbiji, ili 1.decembra povodom formiranja Kraljevine SHS predsednik Srbije Aleksandar Vučić i predsednik RS Milorad Dodik predstaviti deklaraciju.
Na sastanku predsednika Srbije Vučića sa Srbima iz regiona, rekao je, najvažnije je bilo pitanje kako država Srbija i njene institucije da daju veći doprinos poboljšanju izučavanja srpskog jezika i kulture među Srbima u okruženju, ali i dijaspori.
"To je stožer očuvanja nacionalne svesti i bića", podvukao je Selaković.
Selaković je podsetio i na inicijativu od 2015.godine kada su Srbija i RS, na predlog tadašnjeg premijera Vučića, a prihvatanje Dodika, počele zajednički da obeležavaju značajne datume iz prošlosti, a prvo je bilo obeležavanje pogroma srpskog življa sa područja današnje Hrvatske.
Ocenio je da je urađeno mnogo time što se treću godinu zaredom obeležava "Oluja":
"To je zato jer se čuje mnogo ozbiljnija srpska reč, koja prenosi istinu, govori šta se dogodilo avgusta 1995. godine. Ta srpska reč koja kazuje da nikome nećemo dozvoliti da slavi plač srpske dece, ubistva naše nejači dovela je do toga da ove godine imamo situaciju da se u Kninu na njihovoj zvaničnoj proslavi neće pojaviti nijedan strani ambasador. Oni neće da dolaze na slavlja insceniranih na srpskoj propasti i ubistvima dece", uveren je Selaković.
"Pre nepunih 100 godina, nešto više od 80 za potrebe dvora i kneza Pavla urađena je analiza koja kaže 'na današnji dan 1936. godien na prostorima Hrvatske živi više od 1,3 miliona Srba", a po popisima iz 2011. taj broj je pao na 186. 680. Srbi čine 4,36 odsto ukupnog stanovništva, a svega nešto manje od 53.000 ima pravo, smelosti i hrabrosti da kaže da govori srpskim jezikom", ukazao je Selaković.
"Neka me streljaju, okrenuću se ka zidu, ni 'a' neću reći": Blažić opet šokirao na suđenju - Znam šta me čeka u zatvoru
Tuča u Skupštini Srbije! Guranje, čupanje, prskanje, a Ana Brnabić pozvala obezbeđenje (Foto, video)
Primim 160€ penziju, a samo ugalj i drva koštaju 355: Težak život Ukrajinaca, mnogi uzeli rusko državljanstvo
"Dali smo sve da ubedimo Pešića da ostane": Petrušev objasnio šta je najveća razlika u reprezentaciji
Pretučena Sloboda Mićalović: Poznata glumica se nalazi u Urgentnom centru