Vlasti u Tajlandu saopštile su da je u deset sati po lokalnom vremenu započela akcija spasavanja dečaka i njihovog trenera iz pećine u kojoj su zarobljeni.
Prvo su uspešno izvučena dva dečaka, u kojoj su bili od 23. juna!
Uskoro su im se pridružila još dvojica, potvrđeno je na konferencijiu za štampu koju je vodio guverenr provincije i koordinator akcije spasavanja Narongsak Osotanakorn.
POGLEDAJTE FOTOGRAFIJE:
Izmučeni dečaci su morali samo u poslednjem navratu da rone čak kilometar.
Oni koji su prvi izašli iz pećine su u bolnicu odvedeni helikopterima do kojeg ih je odvezlo ambulantnih kola.
Sada su na opsežnim ispitivanjima jer je poznato da ljudi zarobljeni u pečinama mogu da se razbole od "pećinske bolesti", oboljenja respiratornih organa uzrkovane bakterijama unesenim zadruhom od izlučevina šišmiša i drugi pećinskih životinja.
U akciji učestvuje čak 90 spasilaca, od čega 50 inostranih, Od toga su 18 ronilaca, uključujući pet tajlandskih mornaričkih "foka" i 13 članova međunarodne ekipe.
Sledeća akcija zakazana je za osam sati po lokalnom vremenu sutra, jer za novu operaciju potrebno je čak 10 do 20 sati pripreme.
U uspešnoj današnjoj tim ronilaca je bio angažovan neprekidno šest sati, i pritom su potrošene sve rezerve kiseonika.
Nivo vode drastično je opao u odnosu na subotu, pa su zvaničnici rekli da je nedelja ujutru "sad ili nikad" trenutak. Oko četiri sata po lokalnom vremenu ipak je počela monsunska kiša!
Snažna kiša će otežati situaciju i značajno povećati nivo vode u pećini.
Prema prvim procenama, akcija spasavanja dečaka, ukoliko sve bude teklo po planu, trajaće dva do tri dana.
Hrabri Srbin spasava dečake iz tajlandske pećine!
SPASAVANJE KORAK PO KORAK
Vlasti Tajlanda objavile su detaljan plan spasavanja nakon skoro šest sati akcije. Najpre će biti izvedena grupa od četiri dečaka, a onda će spasavanje biti nastavljeno u grupama od po troje. Trener dečaka je u poslednjoj grupi.
Po dva ronioca prate svakog dečaka, svi nose kompletnu ronilačku opremu i maske koje pokrivaju celo lice, kao i boce sa kiseonikom. Prate konopac, a kada prolaz postane opasno uzan, dečaku se skida boca sa kiseonikom, zatim ga jedan ronilac vodi napred, dok drugi pozadi navodi bocu kako ne bi udarila u ivice pećine.
Deci su "foke" morale da pokažu osnove ronjenja, kako bi mogli da se snađu u mutnoj i hladnoj vodi.
Veliki je izazov i ronjenje u mutnoj vodi, gde je nulta vidljivost, gde je prostor ograničen i gde je nemoguće pratiti vreme ronjenja.
Delovi puta su skoro potpuno neprovidni usled jakog zamućenja vode, a najuži prolaz, kroz koji će dete morati samo da prođe, širok je svega 38 centimetara.
Kada se provuku kroz to usko grlo, dečaci će imati još čak 2,4 kilometra ronjenja dok konačno ne dođu do prostorije pod vodom gde će moći da udahnu vazduh. Tu će ih čekati ronioci i medicinski tim koji će proveriti njihovo stanje.
Deca nisu jela nekoliko dana, a ronioci koji su ih pronašli davali su im gel kakav konzumiraju profesionalni sportisti, koncentrat glukoze koji brzo podiže nivo energije. U međuvremenu im je doneta i čvrsta hrana, doduše hladna, pa su slabi i iscrpljeni.
Međutim, lekari su procenili da dečaci mogu da izdrže spasilačku akciju.
Po izlasku iz pećine moraće da budu zaštićeni od svetlosti tamnim naočarima, jer su danima bili u mraku.
Lokalni mediji prenose da je zatvoren saobraćaj na potezu od pećine, do bolnice Čijang Rai Pračanukro, gde spasioci planiraju da prebace dečake, a koja je udaljena 57 kilometara od pećine.
OVDE MOŽETE PRATITI SPASILAČKU AKCIJU UŽIVO:
Lokalne vlasti smatraju da će prvo dete biti izvedeno u 21 čas po lokalnom vremenu. Tajland je u vremenskoj zoni pet sati ispred Srbije, pa bi prvo uspešno spasavanje trebalo da vidimo oko 16 časova po našem vremenu.
Mali fudbaleri, njih 12, i trener zarobljeni su u pećini od 23. juna.
Dečaci koji su ostali zarobljeni u pećini imaju između 11 i 16 godina.
Televizija CNA iz Singapura ranije je objavila ovaj prikaz prolaza koji vodi do dečaka, koji pokazuje zbog čega je operacija spasavanja toliko komplikovana.
Ranije je bilo objavljeno da će dečaci biti spasavani uz pomoć minijaturnih "podmornica" u koje može da stane po jedno dete ili sitna odrasla osoba, ali se od tog plana odustalo.
NA LICU MESTA
Lokalni mediji i Internet zajednica prenose da su sva vozila iz okoline pećine uklonjena, da je medijima zabranjen pristup i da je "kamp" napravljen za roditelje i rođake dece i trenera ispražnjen. Nije poznato da li su oni u krugu spasilačke misije, ili čekaju decu u bolnici.
Nisu svi članovi porodica podržali ideju o akciji izvlačenja, prenosi "Gardijan", pa je guverner provincije Čijang Raji, Narongsak Osotanakom, kratko rekao samo da svi članovi porodica "znaju da će operacija biti izvedena i pokazuju razumevanje".
Mediji se i dalje nalaze u blizini pećine, ali na licu mesta postavljeni su i zvučnici, a preko razglasa su prisutni obavešteni da je izričito zabranjeno fotografisati decu kada budu izvođena, i da će svako kršenje te zabrane biti najstrože kažnjeno.
"Šta kada Pešić ode, a povuku se Jokić, Bogdanović i Micić?": Nebojša Čović se plaši da uskoro neće biti dobro
Srbija više nema majstora kakav je bio Zvezdin Cune! Tragedija zauvek zaustavila novog Genija, svaki Božić zato boli
NOVO NA MONDO PORTALU: Probaj MONDO sudoku, svaki dan u 19h nova igra!
"Ja sam Crnogorac, srpski pravoslavac": Mirotića pitali da li je Španac, objasnio im sve do detalja!
Partizan doveo Blagojevića da napravi "čistku" u ekipi: Skupi su, ne donose mnogo i odmah mogu da odu!