To se navodi u danas objavljenom izveštaju Svetske banke "Doing Busineš 2019: Trening za reformu".
Glavni razlog ovog pada u rangiranju je brži napredak koji su druge zemlje ostvarile po pitanju regulisanja svog poslovnog okruženja, saopšteno je iz Svetske banke.
Od zemalja sa prostora bivše Jugoslavije ispred Srbije se na "Duing biznis" listi nalaze Makedonija (10. mesto) i Slovenija (40), dok su iza nas Crna Gora (50), Hrvatska (58) i Bosna i Hercegovini (89).
"Reforme koje sprovodi vlada, u partnerstvu sa poslovnim udruženjima, donose korist svima - od preduzetnika, malih i srednjih preduzeća pa do velikih domaćih i stranih investitora, omogućavaju otvaranje novih radnih mesta i stimulišu dalji rast privrede", kaže Stiven Ndegva, šef Kancelarije Svetske banke u Srbiji.
Kako dodaje, Srbija je ove godine slabije rangirana, što se može objasniti bržim napredovanjem drugih zemalja, navodi se u saopštenju Kancelarije Svetske banke.
"Dok Srbija pravi pomake, druge zemlje, naravno, ne čekaju u mestu", napominje on.
Tomas Lubek, regionalni menadžer IFC-a za centralnu i jugoistočnu Evropu, kaže da je Srbija sprovela jednu bitnu reformu koja je olakšala dobijanje građevinskih dozvola.
Lubek je naveo i da je ukupan broj bodova Srbije po lakoći poslovanja povećan sa 73,32 iz prošlogodišnjeg izveštaja Duing Biznis na 73,49 u ovogodišnjem izveštaju.
Kako naglašava, to znači da je u protekloj godini Srbija u apsolutnom smislu unapredila propise u oblasti poslovanja prema onim pokazateljima koji se mere u Duing Biznis izveštaju - i da zemlja smanjuje razliku u odnosu na primere najbolje prakse regulisanja poslovnog okruženja u svetu.
Na novoj rang listi, Srbija je napredovala u odnosu na prošlu godinu u oblasti registrovanja imovine gde se popela na 55. mesto sa ranijeg 57. i u kategoriji plaćanja poreza gde je ostvaren pomak na 79. sa 82. mesta.
U oblasti otpočinjanja biznisa smo sada na 40. mestu (ranije 32), po dobijanju građevinskih dozvola na 11. poziciji (ranije 10), po dobijanju priključka za struju na 104. mestu (96), po lakoći dobijanja kredita na 60. mestu (55), po zaštiti manjinskih akcionara na 83. mestu (76).
Po pokazatelju prekogranične trgovine smo se zadržali na 23. poziciji, kod izvršenja ugovora smo se spustili na 65. mesto (60), a kod rešavanja stečajeva sada zauzimamo 49. mesto (48).
Ekonomije u regionu Evrope i Centralne Azije su, kako se ocenjuje u izveštaju, ubrzale dinamiku reformi u cilju unapređenja lakoće poslovanja za domaća mala i srednja preduzeća.
Ukupno 54 poslovne reforme su sprovedene u regionu tokom protekle godine, u odnosu na 43 reforme prethodne godine, a skoro svih 23 ekonomije regiona sprovele su reforme koje pomažu otvaranju radnih mesta i podstiču privatno preduzetništvo.
Ovom regionu pripadaju dve od 10 najbolje rangiranih ekonomija u ovoj godini, pri čemu se Gruzija popela na 6. mesto, a Bivša Jugoslovenska Republika Makedonija popravila plasman za jedno mesto i zauzela 10. mesto.
Regionu pripadaju i dve države koje spadaju među one koje su ove godine ostvarile najveće pomake, Azerbejdžan i Turska.
Prvo mesto na Duing biznis listi 2019 zadržao je Novi Zeland, na drugoim mestu je Singapur, a na trećem Danska.
Tuča u Skupštini Srbije! Guranje, čupanje, prskanje, a Ana Brnabić pozvala obezbeđenje (Foto, video)
Kraj serije "Sablja": Večeras gledamo finale trilera o ubistvu premijera Zorana Đinđića, evo šta nas očekuje
Primim 160€ penziju, a samo ugalj i drva koštaju 355: Težak život Ukrajinaca, mnogi uzeli rusko državljanstvo
"Dali smo sve da ubedimo Pešića da ostane": Petrušev objasnio šta je najveća razlika u reprezentaciji
Srbija i Aleksa pregazili Dansku u Beogradu: Sad smo na Evropskom prvenstvu!