Ministarka saobraćaja Zorana Mihajlović je poručila da je povezivanje između Srbije i Bosne i Hercegovine značajno za stabilnost regiona.
Ugovor su potpisali Mihajlovićeva, v.d. direktora "Putevi Srbije" Zoran Drobnjak i Emrualh Turanli, predsednik turske kompanije "Tašjapi" koja će realizovati ovaj projekat.
Mihajlovićeva je rekla da se sledeće godine očekuje potpisivanje finansijskog ugovora, a početkom 2020.godine izgradnja autoputa.
Autoput Beograd-Sarajevo gradiće se u dve trase koje na teritoriji Srbije obuhvataju deonice Sremska Rača - Kuzmin, dužine oko 17 kilometara, i Požega-Užice-Kotroman, dužine oko 60 kilometara.
Ukupna vrednost izgradnje obe deonice na teritoriji Srbije je oko 1,05 milijardi evra, od čega je oko 220 miliona evra vrednost izgradnje deonice Sremska Rača - Kuzmin, a oko 830 miliona evra deonica Požega-Kotroman.
Vrednost komercijalnog ugovora za projektovanje i izgradnju deonica autputa Beograd-Sarajevo je 250 miliona evra, a obuhvata izradu plana detaljne regulacije, projekata i izvođenja radova na izgradnji autoputa Sremska Rača - Kuzmin (sa mostom preko Save) i izradu projekta za deonicu Požega-Kotroman.
Ministarka je novinarima u Vladi Srbije rekla da Turska i Srbija imaju dobre ekonomske i bilateralne odnose i da je zajednički interes obe zemlje da se razvijaju, pre svega, u cilju stabilnosti regiona.
Kako je navela, dobri odnosi dvojice predsednika, Aleksandra Vučića i Redžepa Tajipa Erdgoana, rezultirali su različitim projektima i sporazumima.
Ministarka je ukazala da trgovinski odnosi Srbije i Turske beleže značajan rast i da je obim trgovine iznosio u 2017.godini blizu milijardu evra, što je četiri puta više nego 2009.
Dodala je da je za prvih deset meseci ove godine razmena iznosila 850 miliona evra i da je plan da se ona poveća na preko dve milijarde evra.
Autoput Beograd-Sarajevo prvi je autoput koji će direktono povezati Srbiju i BiH, kao i Srbiju sa Republikom Srpskom, a od velikog je značaja i za povezivanje u regionu.
Ministar trgovine, turizma i telekomunikacija Rasim Ljajić rekao je da je ovaj sporazum rezultat najboljih odnosa Srbije i Turske, ali i ličnih odnosa predsednika Erdogana i Vučića.
On je rekao da je malo ko verovao da će ovaj projekat biti realizovan s obzirom na visoku cenu, ali da je danas počela njegova realizacija.
Ljajić je ocenio da je ovaj ugovor značajan u ekonomskom smislu budući da je BiH za Srbiju treće izvozno tržište, a da što se tiče Cefte, polovina razmene se odnosi na BiH.
Ministar transporta i infrastrukture Turske Mehmet Turhan rekao je da je ovaj sporazum samo jedan početak kada su u pitanju odnosi između dve zemlje i da Turska pridaje značajnu pažnju saradnji sa Srbijom.
On je rekao da je kompanija "Tašjapi" jedna od najuspešnijih turskih firmi i da je važno da će baš ona realizovati ovako važan projekat u Srbiji.
Turhan je podsetio da je 21. septembra ove godine potpisan okvirni sporazum između Vlade Srbije i turske kompanije u saradnji u oblasti infrastrukturnih projekata, što obuhvata i izgradnju autoputa Beograd-Sarajevo.
"Ovaj sporazum je veoma važan i želim da on bude od koristi obema zemljama, a shodno svim mogućnostima, radićemo i dalje na poboljšanju naših odnosa", rekao je Turhan.
S kompanijom "Tašjapi" danas su takođe potpisana i dva ugovora iz oblasti stanogradnje. Oni se odnose na izgradnju stanova u Vranju i Nišu u okviru programa stanogradnje za pripadnike službi bezbednosti.
Tužna partija Partizana: Navijači promrzli i nisu videli ama baš ništa!
Kraj serije "Sablja": Večeras gledamo finale trilera o ubistvu premijera Zorana Đinđića, evo šta nas očekuje
Primim 160€ penziju, a samo ugalj i drva koštaju 355: Težak život Ukrajinaca, mnogi uzeli rusko državljanstvo
Srbija i Aleksa pregazili Dansku u Beogradu: Sad smo na Evropskom prvenstvu!
"Dali smo sve da ubedimo Pešića da ostane": Petrušev objasnio šta je najveća razlika u reprezentaciji