Zdravstvo u Srbiji je na poslednjem, 34. mestu lestvice a po demokratičnosti ova zemlja je zapala u grupu tzv. poludemokratija, zajedno sa Hrvatskom, Bugarskom, Rumunijom, Crnom Gorom i Makedonijom, neki su od neslavnih rezultata rangiranja u kojima je pomenuta naša zemlja.

Istraživači ugledne američke fondacije Fridom haus ocenjivali su odstignuća neke zemlje na određenom polju bodovima od jedan do sedam, a u većini ovih oblasti Srbija nosi ocenu 3,25, osim po nezavisnosti medija (ocena 4), korupciji (ocena 4,25) i vladavini prava (ocena 4,5).

"Situaciju treba shvatiti krajnje ozbiljno jer već duže vremena mi ne samo da ne napredujemo, već nazadujemo. Očigledan je primer indeks percepcije korupcije", kaže za "Večernje novosti" Vladimir Goati iz Transparentnosti Srbija.

Prema pokazateljima Svetskog ekonomskog foruma, Srbija je na 128. mestu od 142 zemlje kad je u pitanju željeznička infrastruktura, 131. o po kvalitetu puteva, 128. po nezavisnosti sudstva.

Srbija je treća po odlivu mozgova i 102. od 139 zemalja po efikasnosti tržišta rada.

"Tačno je da smo po većini kriterijuma loše kotirani u Evropi, ali smo, ako to teši, u daleko boljoj situaciji od afričkih, siromašnih azijskih i latinoameričkih, kao i od pacifičkih zemalja" - kaže ekonomista Goran Nikolić.

Što se tiče pozitivnih stvari, u Srbiji je produžen životni vek, porastao je broj obrazovanih, drastično je opala smrtnost odojčadi, ali je mortalitet izuzetno visok, dok su Srbi jedna od 10 najstarijih nacija na svijetu.

(MONDO/agencije)