Sindikalni lideri Ljubisav Orbović i Branislav Čanak, nakon razgovora sindikalne delegacije sa premijerom Srbije Ivicom Dačićem danas u Vladi Srbije, saopštili su da im je obećano da se      Što se tiče nacrta zakona o radu, rečeno im je, saopštil su, da će proces izmena i dopuna tih najvažnijih reforskih zakona praktično krenuti iznova.

Razgovorom sa premijerom, praktično je okončan današnji protest sindikata i radnika preduzeća u restrukturiranju, u kome je učestvovalo nekoliko hiljada radnika iz Srbije.

Kada je u pitanju zahtev radnika za smenom ministra privrede, lider SSSS Orbović je rekao okupljenim radnicima da im je Dačić poručio da će na prvoj sednici Vlade obavestiti članove Vlade o tom zahtevu.

Orbović je, kada je u pitanju zahtev radnika za smenu ministra privrede Saše Radulovića, rekao da im je Dačić poručio da će na prvoj sednici Vlade obavestiti članove vlade o tom zahtevu.

"To nije u mogućnosti samog premijera, on će na prvoj sednici vlade izneti zahteve, jer to je ipak pitanje koalicije i partije koja ga je (Radulovića) predlagala za to mesto", kazao je Orbović.

On je uoči početka protesta novinarima kazao da sindikati traže i da se preduzeća u restrukturiranju pokrenu, a da onda idu u proces privatizacije ukoliko postoji zainteresovani strateški partner.

Čanak je rekao da se očekuje da se u najkraćem mogućem roku ponovo počne rad na izmenama Zakona o radu i da je "dobro što je poruka koja je danas poslata naišsla na plodno tle".

"Sasvim je sigurno da će premijer Dačić igrati ključniu ulogu na budućim sednicama vlade kad je ova stvar u pitanju", poručio je Čanak.

Predsednik Vlade Srbije Ivica Dačić ocenio je danas, u razgovoru sa predstavnicima Saveza samostalnih sindikata metalaca i Granskog sindikata industrije, energije i rudarstva UGS Nezavisnost, da svi problemi treba da se rešavaju putem socijalnog dijaloga.

Premijer je najavio da će poseban tim, u kojem će biti i predstavnici sindikata i poslodavaca razmatrati Nacrt zakona o radu i predložiti najbolja rešenja u interesu Srbije, saopšteno je iz Vlade Srbije.

Nešto posle 15 časova, radnici su se razišli ispred zgrade Vlade Srbije, a saobraćaj u tom delu grada je normalizovan.

Radnici iz nekoliko gradova Srbije okupili su se danas oko podneva na Trgu Nikole Pašića u Beogradu, odakle su krenuli ka Skupštini Srbije, usput su zastali ispred Ministarstva privrede, gde su skandirali ministru Sašsi Raduloviću da podnese ostavku,a onda su stigli do zgrade Vlade, gde su ostali sve dok su trajali razgovorali njihove delegacije  premijera.

Protest je obezbeđivala policija. Tokm protesta, saobraćaj je na potezu od Trga Nikole Pašića do Nemanjine ulice otvaran i zatvaran prema potrebi.

Prema rečima predstavnika Samostalnog sindikata metalaca Zorana Vujovića na današnjem protestu učestvovalo je oko 4.000 radnika iz preduzeća u restrukturiranju iz više gradova Srbije - Kragujevca, Kraljeva, Smedereva, Bora, Trstenika...

Oni su u Beograd stigli sa stotinak autobusa.

Samostalni sindikat metalaca Srbije i Granski sindikat industrije, energije i rudarstva UGS Nezavisnost organizovali su danas protest radnika preduzeća u restrukturiranju koja u najvećem broju pripadaju metalskoj industriji.

Koliko košta dolazak metalaca u Beograd?

Više od miliona dinara iznosiće troškovi odlaska oko 1.300 radnika iz Kragujevca, Topole i Knića na protest u Beogradu, kaže predsednik Sinikadata metalaca Kragujevca Goran Milić.

"Oko 720.000 dinara košta iznajmljivanje 17 spratnih autobusa, a na to treba dodati i troškove za kupovinu vode i sendviča za radnike...", rekao je Milić.

Troškove će snositi Sindikat metalaca Kragujevca, ali i druge sindikalne organizacije u preduzećima čiji članovi danas učestvuju u protestu.