• Izdanje: Potvrdi
IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne sme biti više od 25 MB.

Poruka uspešno poslata

Hvala što ste poslali vest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Romi su najdiskriminisaniji u Srbiji

Izvor Beta

Položaj romske zajednice je bolji u odnosu na prethodne godine, ali su Romi i dalje najdiskriminisanija društvena grupa u Srbiji, ocenjeno je danas na skupu povodom Svetskog dana Roma u Beogradu.

 Romi su najdiskriminisaniji u Srbiji    Izvor: MONDO Sivački Goran

Izvor: MONDO Sivački Goran

"Romi i Romkinje su najdiskriminisanija društvena grupa u Srbiji. Pokazatelj tog stanja je činjenica da su od svih pritužbi, po svim svojstvima, pritužbe Roma u najvećem broju osnovane", rekla je na skupu Poverenica za zaštitu ravnopravnosti Nevena Petrušić.

Ona je istakla da jednu trećinu svih parnica koje je pokrenuo Poverenik za zaštitu ravnopravnosti, čine slučajevi diskriminacije Roma.

Ipak, kako je navela, broj pritužbi je "jako mali" u odnosu na to koliko je stvarno diskriminacija prisutna, ocenjujući da to govori o nedovoljnoj informisanosti romske zajednice o pravnim mehanizmima koji su im na raspolaganju kada je u pitanju diskriminacija.

Državni sekretar Ministarstva unutrašnjih poslova Srbije Vladimir Božović rekao je da je stanje romske zajednice u Srbiji bolje ali da ima još mnogo toga da se uradi na unapređenju položaja Roma.

"Država i njeni organi treba da daju doprinos tome, ali i romska zajednica i njeni legitimni predstavnici", istakao je Božović navodeći da MUP radi na unapređenju saradnje sa manjinskim grupama i da će se ta komunikacija u narednom periodu značajno povećati.

On je istakao da su u toku 2013. i januaru i februaru ove godine registrovana 33 incidenta od kojih 16 fizičkih napada na Rome.

Božović je kazao da i dalje veliki broj Roma traži azil u zemljama zapadne Evrope, ali da je 0,2 odsto tih zahteva prihvaćeno što, kako je ocenio, govori da Romi nisu trpeli represiju i diskriminaciju u toj meri koja bi mogla da utiče na to da se isele.

Direktorka Kancelarije za ljudska i manjinska prava Suzana Paunović navela je da je prema podacima lokalnih samouprava, u 166 opština u Srbiji registrovano 750 romskih naselja u kojima se procenjuje da živi oko 255.000 Roma.

Ona je navela da su to podaci dobijeni krajem 2013. godine, podsetivši da je prema poslednjem popisu stanovništva, broj Roma u Srbiji iznosio 140.000.

Tagovi

Komentari 6

Komentar je uspešno poslat.

Vaš komentar je prosleđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspelo.

Nevalidna CAPTCHA

Ciganin

A odkud ti znas da ja ne radim...pomoc ne trazim ni od koga niti mi pada na pamet. Al ima roma kao i srbina,i sve ostale nacije koje zive na grbaci drzave. Mada malo bolje pogledaj hapsenja koja se desavaju...pa reci ko unistava drzavu.

Mikan

Najdiskriminisaniji smo mi sami Srbi pa tek onda svi ostali...da nije tuzno bilo bi smesno ali je istina!!

Војвода

Није тачно! Срби су најдискримисанији у држави. Они би леба без мотике.

special image