Novinarka nedeljnika "Vreme" Jovana Gligorijević rekla je da u Srbiji nema cenzure u pravom smislu te reči (državne kontrole šta može da se objavi), ali da postoji ugrožavanje slobode govora, jer se obaraju sajtovi i uklanjaju blogovi i tekstovi, čiji je jedini zajednički sadržalac kritika vlasti.

 Navodeći da ne postoji nijedan dokaz da iza takvih pokušaja ugrožavanja slobode stoji vlast i da ni ona to ne tvrdi, Gligorijević ukazuje da je, čak i ako to neko "radi u njeno ime", vlast ipak dužna da zaštiti Ustav koji garantuje slobodu govora.

PR konsultant i bloger Marko Selaković smatra da svako snosi odgovornost za javnu reč - i političari, i novinari, i "obični građani".

Videogligorijević cenzura

On ne misli da država cenzuriše medije, ali smatra da, kako je naveo, "kategorija profesionalnih egohranitelja" ima potrebu da se dodvorava vlasti.

Ima pritisaka na medije, samo su metode sofisticiranije (u poređenju sa bivšim vlastima), kaže Selaković i dodaje da je problem i autocenzura i teška ekonomska situacija u zemlji.

Bloger Milan Kamponeski tvrdi da u Srbiji nema cenzure, navodeći da su "ono što ljudi zovu cenzurom samo sporadični ispadi".

Predsednik Nezavisnog udruženja novinara Srbije Vukašin Obradović ocenio je da novinarskoj zajednici nedostaju elementarna profesionalna solidarnost i empatija, kao i da se navikavamo na "gromoglasnu tišinu".

Videogligorijević cenzura

"Mi smo se, i kao pojedinci i na društvenom nivou, uplašili mehanizama koji vlada u medijskoj zajednici. Ako iskačete iz utvrđenog miljea, onda na vas kreću tabloidi, botovi, provlačenje kroz blato i to mnoge ljude tera na autocenzuru, na povlačenje pred takvim scenarijem", rekao je Obradović.