Od zemalja u regionu, lošiji rezultat zabeležile su samo Bosna i Hercegovina, koja je na 80. mestu sa 39 poena i Albanija na 110, sa 33 poena, dok su manje korumpirane Hrvatska (61. mesto, 48 poena), Makedonija (64. mesto, 45 poena) i Crna Gora (76. mesto, 42 poena), objavljeno je na sajtu Transparensi internešnel .

Transparensi internešnel je izdvojeno posmatrao Kosovo koje sa Albanijom, Ekvadororom, Etiopijom i Malavijem deli 110 mesto.

Organizacija iz Berlina indeks percepcije korpupcije rangira na skali od 0 do 100, pri čemu 100 označava da korupcije gotovo nema. Srbija ove godine ima 41 poen u odnosu na prošlogodišnja 42.

Više od dve trećine rangiranih zemalja imaju rezultate ispod 50 poena, a Somalija (osam poena), Severna Koreja, Sudan, Avganistan i Južni Sudan ponovo su na vrhu liste najviše korumpiranih zemalja.

Zemlja sa najnižim stepenom korupcije i ove godine je Danska sa 92 poena, zatim slede Novi Zeland, Finska, Švedska i Norveška, prneo je Rojters.

Ukrajina je sa 26 poena evropska zemlja sa najvećom percepcijom korupcije, a najslabije rezultate među članicama EU zabeležile su Italija, Grčka i Rumunija.

TI indeks percepcije korupcije sačinjava na osnovu rezultata relevantnih istraživanja iz prethodnih godinu dana, koja mere percepciju o korumpiranosti javnog sektora i predstavljaju mišljenje stručnjaka, predstavnika institucija i poslovnih ljudi, uglavnom iz inostranstva.

Organizacija podseća da indeks ne meri broj slučajeva korupcije sa kojima se susreću građani, napore vlasti da suzbiju korupciju, niti korumpiranost tačno određenog sektora. Umesto toga, najbolje je razumeti ga kao predstavu koju o korumpiranosti državnih funkcionera i javnih službenika imaju oni koji sa njima posluju ili koji o tome savetuju poslovne ljude, vlade i međunarodne institucije, navodi TI.