"Biću spreman da odam počast muslimanskim i bosnjačkim žrtvama u Srebrenici zarad mira i pomirenja. Bošnjaci, od mene imate ispruženu ruku kojom treba da napravimo mir", rekao je Vučić na konferenciji za novinare u Vladi Srbije.
Premijer Srbije zamolio je Bošnjake da njegovu ruku pomirenja ne odbijaju.
"Ovo je samo za nas, da uredimo naš zivot, jer narednih 200 godina živećemo jedni s drugima, a ne jedni pored drugih. Molim vas da tu ruku ne odbijate iako znam koliko je strasti i ljutne danas u vama, kao i što znam koliko je ljutnje među Srbima koji danas i ovo slušaju", rekao je Vučić.
On je rekao da nije bitna sudbina "Aleksandra Vučića, Nasera Orića i Izetbegovića", već da je bitna samo sudbina "naših naroda".
"U Srebrenici se dogodio jeziv i težak zločin i Srbi kao mnogostradalni narod, koji je najviše stradao u ratovima, da bi pokazao svoju veličinu, mora nedvosmisleno da pokaže da poštuje tuđu patnju i bol. To što ćemo da veličamo tuđe žrtve, a nipodaštavamo tuđu bol i patnju nigde nas neće odvesti. Mi moramo više nego bilo ko da pokažemo da poštujemo muke, patnju i bol, ako hoćete da razumemo i mržnju mnogih Bošnjaka koji su kroz pakao Srebrenice prošli. Zašto? Mi i Bošnjaci od balkanskih ratova često bili na različitim stranama. Nekada su jedni stradali više, nekada drugi. Hoćemo li to da radimo u budućnosti i da se prebrojavamo!?”, rekao je Vučić.
Prema njegovim rečima, Srbija neće da krije prezir i neće prestati da se bori protiv onih koji su učestvovali u zločinu u Srebrenici.
"Mi ćemo s tim poslom da nastavimo, ali nećemo da krijemo i da se pravimo da ne vidimo taj zločin. To je veliki i strašan zločin, upravo zato smatram da je trebalo da se radi na pomirenju a ne na dodatnoj destabilizaciji u regionu", dodao je premijer.
On je istakao i da srpska vlada ne može da podrži rezoluciju u Srebrenici.
"Srpska vlada ne može da podrži rezoluciju koja je predložena. Ali sam spreman da pognem i sagnem svoju glavu i da pokažem kakav odnos imamo prema nevininim srebreničkim žrtvama, da onih 99,9 odsto Srba koji nisu učestvovali u tom zločinu ne moraju da idu pognute glave".
Premijer je dodao da je Srbija obavestila svih pet članica Saveta bezbednosti UN da ne podržava rezoluciju o Srebrenici, kao i da vlada nije donela odluku da od Rusije zatraži da uloži veto.
Vučić je rekao da bi, ako rezolicija u obliku kojem je sada bude usvojena u SB UN, proizvela značajne i teške političke i pravne posledice po Srbiju.
Odbacivši mogućnost da rezolucija bude prihvatljiva za Srbiju, Vučić je dodao da bi ona svakako trebalo da pretrpi mnoge i značajne promene.
Upitan na da li će Srbija preduzeti diplomatske korake i od Rusije tražiti da iskoristi pravo veta, Vučić je rekao da takvu odluku vlada nije donela.
Na pitanje šta je najproblematičnije u tom dokumentu, premijer je odgovorio da u njoj ima većih problema od reči "genocid", a da nigde nije video teške reči o ljudskim tragedijama, već samo političke kvalifikacije.
Premijer je na konferenciji za novinare pročitao iskaze svedoka iz istrage koji su do detalja ispričali kako je Orić krenuo na Zalazje da "istera Srbe i četnike" iz njega.
Naser Orić je lično ubio sudiju Slobodana Ilića, prilikom napada na selo Zalazje, i prethodno mu izvadio oči, rekao je Vučić i upitao "ko je taj majčin sin" koji može da traži da se ovo ne procesuira i od njega očekuje da"vrši pritisak da se ovo ne procesuira".
Pozivajući se na navode iz istrage, Vučić je, na konferenciji za novinare, saopštio detalje o napadu Orićeve grupe na to selo, kada je, kako je precizirao, "zaklano više meštana".
Sa zarobljenima radite šta hoćete, ne ostavljajte nikokošku, rekao je Vučić, citirajući Orićev govor pred napad na srpsko selo.
"Da li smatrate da država Srbije sme da odustane od zahteva za izručenje Orića...Tražite li od Srbije i od mene da vršim pritisak na organe Srbije da se ovo ne procesuira? Ko to traži, ko je taj majčin sud koji to traži? Imamo svedoke, žive ljude", ukazao je Vučić i pročitao kako je Orićeva grupa zarobila osam osoba među kojima je bila i jedna žena, koje su potom ubili.
Dodao je i da je spreman da plati svaku cenu za političku stabilnost Srbije, kao i dodao da Srbi i Bošnjaci moraju da žive u miru.
"Moramo da živimo drugačije živote da bismo bili normalni", poručio je Vučić.
Komentarišući rezoluciju o Srebrenici premijer je istakao da rezolucije koje su do sada donošene nisu doprinele pomirenju u regionu, te zato Vlada Srbije ne može da prihvati rezuluciju koju Velika Britanija predlaže u Savetu bezbednosti UN.
On je rekao da neki kažu da nije dobrodošao u Srebrenicu. "Neki kažu da sam dobrodošao, a neki kažu da ne smem nikako da dođem. Gradonačelnik Srebrenice j erekao da ne dolazim. Neću da pravim probleme, alo ne žele srpsko prijateljstvo i to je uredu, mi ćemo to da razumemo", istakao je srpski premijer.
Partizan izgubio u Istanbulu, crno-beli na 2-5: Fenerbahče ostavio crno-bele bez šansi
Teodosić promašio pobedu u Pioniru: Zvezda imala "+14" pa ispustila šampiona Evrope
Završena akcija spašavanja u Novom Sadu - 14 poginulih, troje povređenih, obratio se i Vučić
"Da se rekonstruisala nadstrešnica, ovo se ne bi desilo": Vesić najavio da će utvrditi ko je stavljao pečate i potpise
Crvena zvezda i Partizan izvan plej-of zone: Ovako izgleda tabela Evrolige posle sedam kola