Ovo je prvi put da se u Srbiju šalju pritvorenici iz Gvantanama, gde će posle ovog transfera ostati 76 pritvorenika.
Jedan od dvojice primljenih zatvorenika je Jemenac Abdul Rahman Ahmed, koji je 2001. godine uhapšen u Avganistanu. Iako su 2009. godine Amerikanci odlučili da Ahmed ostane u pritvoru, nakon šest godina zaključeno je da od njega "nema opasnosti", piše na sajtu Radija Slobodna Evropa.
Drugi zatvorenik koji stiže u Srbiju je Omar Hamzajavič Abdulajev iz Tadžikistana. Radna grupa američke vojske navela je 2008. godine, što je obelodanio Vikiliks, da je on bio član Islamističkog pokreta Tadžikistana i da se veruje da je pohađao obuku u kampu Al Kaide.
Na listi je za puštanje još od 2009. nakon što su američke vlasti zaključile da ne predstavlja nikakvu pretnju, ali je dugo čekao zbog procene da nema uslova za njegovu sigurnu repatrijaciju u Tadžikistan.
Ambasador SAD u Beogradu Kajl Skot izrazio je danas zahvalnost Srbiji što je primila dva bivša zatvorenika iz američkog vojnog zatvora u Zalivu Gvantanamo.
On je ocenio da je sada važno da oni budu integrisani u srpsko društvo.
Američki diplomata je novinarima rekao da je prijem dva pritvorenika iz Gvantanama dugo planiran i da je to deo programa za zatvaranje tog vojnog zatvora.
Prema njegovim rečima, SAD imaju pomoć od mnogo zemalja u realizaciji tog plana, a Srbija je, među petnaestak evropskih zemalja, koje su primile zatvorenike iz Gvantanama.
"To je veliki humani gest", naglasio je Skot, koji, međutim, nije želeo da govori o detaljima dogovora sa srpskim vlastima, ali je istakao da je najvažnije da su oni sada u Srbiji i da ih je Srbija primila.
"Mislim da je najvažnije da ovi ljudi primljeni u srpsko društvo, da mogu započeti novi život", podvukao je Skot izrazivši uverenje da je Vlada Srbije već preduzela korake u tom pravcu.
DAČIĆ:PRIJEM ZATVORENIKA OTVARA VRATA ZA PARTNERSKE ODNOSE
Vicepremijer tehničke vlade i ministar spoljnih poslova, Ivice Dačić, izjavio je danas da je odluka Srbije da preuzme dvojicu zatvorenika iz Gvantanama veoma važan signal za razvoj bilateralnih odnosa sa Sjedinjenim Američkim Državama.
"Srbija se time pridružila grupi od 17 zemalja u Evropi koje su to učinile, među kojima su Velika Britanija, Francuska, Albanija, Kazahstan, Slovačka, Gruzija, Španija, Nemačka, Belgija, Italija, Švajcarska, Irska, Portugalija, Mađarska, Bugarska, Letonija i Estonija", naveo je Dačić u saopštenju.
On je naglasio da Srbija ničim nije ugrozila svoje državne interese niti nacionalnu bezbednost, a time je otvorila vrata za razvoj naših partnerskih odnosa sa SAD.
"Resetovanje naših odnosa sa SAD je u našem nacionalnom interesu, tražeći, uz razlike koje među nama postoje, zajedničke imenitelje za budućnost", rekao je šef srpske diplomatije.
"Zato su napadi od strane opozicionih stranaka na Vladu Srbije zbog ovog postupka deo svakodnevnog političkog folklora, a zaboravljaju da je vlada DSS-a dala ovlašćenje Borisu Tadiću da potpiše sa Kondolizom Rajs jednostrani sporazum o imunitetima oružanih snaga SAD-a, koji se ne odnosi na srpsku vojsku", naveo je Dačić.
Od postupka preuzimanja zatvorenika, prema njegovim rečima, Srbija nema nikakvu štetu, može imati samo bolju poziciju u spoljnopolitičkim odnosima.
Zvezdina proslava jesenje titule sa stilom: Nova goleada na Marakani!
Završen protest studenata u Beogradu: Saobraćaj bio blokiran u centralnim gradskim ulicama
Ameri hoće Stojakovića da bi nas pobedili: Srbija i Grčka u strahu, SAD hoće da otme Andreja!
Određene sudije za večiti derbi: Srbin i Hrvati sude Crvena zvezda - Partizan!
Tri noćenja na Zlatiboru 460.000 dinara! Turisti šokirani cenama za Novu godinu, od cifre će vam se zavrteti