Zvezdan Jovanović je pred Specijalnim sudom, izjašnjavajući se po preciziranoj optužnici, zamerio Tužilaštvu što se, kako je rekao, tek osam godina od tog događaja setilo da podigne optužnicu i to "tek nakon krivične prijave advokata Srđe Popovića".
"Svi državni organi su tada to označili kao protest, a ne pobunu o čemu postoji i saopštenje MUP-a", naveo je Jovanović, koji služi kaznu od 40 godina zbog ubistva premijera Zorana Đinđića.
Jovanović smatra da je optužnica protiv JSO podignuta u prilog predizbornoj kampanji Borisa Tadića.
Tokom unakrsnog ispitivanja, Zvezdanu Jovanoviću je postavio pitanje i bivši komandant JSO Milorad Ulemek Legija, koji je takođe na optuženičkoj klupi.
Ulemek je upitao da li je on organizovao oružanu pobunu i izdavao naređenja kako se to navodi u optužnici, na šta mu je Jovanović odgovorio da nije “jer je bio već u penziji”. Kako je rekao, on i optuženi Duško Marićić su organizovali protest a ne pobunu.
Svih osam optuženih su na početku suđenja negirali pomenuto delo i naveli da ostaju pri ranije iznetim odbranama u kojima su tvrdili da nisu bili u pobuni, već da se radilo o protestu zbog izručenja haških optuženika braće Banović, u čemu, kako su rekli, JSO nije želela da učestvuje.
Ulemek, Jovanović i Maričić u požarevačkom zatvoru izdržavaju maksimalne kazne zatvora zbog najtežih krivičnih dela, među kojima je i ubistvo premijera Zorana Đinđića. Optuženi u ovom slučaju su i bivši pripadnici JSO Veselin Lečić, Dragoslav Krsmanović, Dragiša Radić, Vladimir Pocić i Mića Petraković, koji se brane sa slobode.
Ovo suđenje je krajem septembra krenulo ispočetka zbog promene predsednika sudskog veća.
U optužnici se navodi da je od 9. do 17. novembra 2001. godine JSO otkazala poslušnost komandi, povukla svoje pripadnike u centar u Kuli, prekinula komunikacije s komandom i u više navrata odbila zahteve načelnika resora, ministra unutrašnjih poslova i premijera Zorana Đinđića, da prekine sa pobunom.
Istovremeno, kako se navodi, operativni deo Jedinice borbenim vozilima i naoružanim ljudstvom u dva navrata je blokirao autoput. Prvi put je to učinjeno 10. novembra na autoputu Novi Sad-Subotica u blizini Vrbasa, a drugi put 12. novembra blokadom autoputa kroz Beograd kod Centra Sava.
Na taj način je, kako se navodi u optužnici, vrlo jasno iskazana spremnost Jedinice za primenu nasilja ukoliko se ne prihvate njeni ultimativni zahtevi za smenu tadašnjeg ministra policije Dušana Mihajlovića, načelnika resora DB-a Gorana Petrovića i njegovog zamenika Zorana Mijatovića.
Takvim postupanjem Jedinice, bili su neposredno ugroženi bezbednost i ustavni poredak zemlje, navodi se u optužnici. Protest JSO je prekinut nakon što su Petrović i Mijatović podneli ostavke, dok Mihajlović to nije učinio.
Tužna partija Partizana: Navijači promrzli i nisu videli ama baš ništa!
Kraj serije "Sablja": Večeras gledamo finale trilera o ubistvu premijera Zorana Đinđića, evo šta nas očekuje
Primim 160€ penziju, a samo ugalj i drva koštaju 355: Težak život Ukrajinaca, mnogi uzeli rusko državljanstvo
Srbija i Aleksa pregazili Dansku u Beogradu: Sad smo na Evropskom prvenstvu!
"Dali smo sve da ubedimo Pešića da ostane": Petrušev objasnio šta je najveća razlika u reprezentaciji