Rano ujutru dve bombe eksplodirale su na aerodromu Zaventem, a onda su se dogodile i dve eksplozije u metro stanicama – Maelbek i Šuman.
Broj žrtava se menjao iz sata u sat. Konačni bilans u ova dva sinhronizovana napada je – 32 mrtvih i više od 300 ranjenih.
Pogledajte stravične scene nakon napada.
Trojica napadača nosila su bombe u koferima. "Napadači su se dovezli taksijem sa koferima u kojima su bile bombe a bombe. Kofere su stavili na kolica, pri čemu su prve dve bombe eksplodirale, ali se treći napadač uspaničio i ta bomba nije eksplodirala.
Ta treća bomba je pronađena i bezbedno je uništena.
Utvrđeno je da su teroristi koristili bombu "sotonininu majku", kućno pravljeni eksploziv aceton--peroksidkoji prolazi skener ( poznat je iz napada na London 2005. i Pariz 2014. godine.)
Bar jedna eksplozivna naprava upotrebljena u napadu sadržala je u sebi eksere, kako bi pogodila što više ljudi, pa su zato neke od žrtava sa aerodroma imali zabodene eksere po telu.
Nakon što su bombe eksplodirale na aerodromu Zaventem u 07.58 sati 22. marta, osumnjičeni je preko parkinga izašao iz aerodromske zgrade i potom pešice išao kroz opštinu Zaventem, gde se usput otarasio svoje jakne, a poslednji put je viđen u 09.50 sati.
Brisel je tog, pa i narednih dana, zvanično bio zaključan - javni prevoz nije radio, kao i ostali javni servisi, ljudi su pozvani da ne izlaze na ulicu. Francuska je zatvorila granicu s Belgijom i rasporedila vojsku i policiju po ulicama.
BRAĆA NAPADAČI
Policija je istog dana kada se napad desio objavila snimak sa aerodroma na kom se vide trojica muškaraca koji guraju kolica.
Dvojica su identifikovana kao braća Halid i Ibrahim El Bakaraui, dok je treći muškarac, sada već poznat kao "čovek u šeširu" uspeo da pobegne.
Prvobitno se mislilo da je treći napadač Nažil Lahraui, ali je ipak ustanovljeno da je mozak operacije Mohamed Abrini.
On je, kao jedan od glavnih osumnjičenih za terorističke napade u Briselu, uhapšen početkom aprila i priznao je da je on "muškarac sa šeširom", odnosno treći bombaš, sa briselskog aerodroma.
Sumnja se da je umešan i u napade u Parizu u novembru 2015. godine, za koje je odgovornost preuzela takozvana Islamska država. Naime, njegova DNK je nađena u kućama koje su koristile osobe koje su izvele napad u Parizu.
SVE ZBOG ABDESLAMA
Napadi na briselski aerodrom i metro, su prema zaključcima belgijskih obaveštajaca, deo iste ćelije sa sedištem u Briselu, koja je organizovala napade u Parizu, u kojima je 130 osoba ubijeno.
Irački obaveštajci su saopštili da je ovaj stravičan napad bio iznuđen.
Prema njima ISIS jeste planirala napade po Evropi, ali da navodno Bridsel nije bio meta. Odluka je promenjena nakon hapšenja Saleha Abdeslama u Belgiji, osumnjičenog za pariski masakr.
Abdeslam je uhapšen samo četiri dana nakon sinhrobnizivanog napada na metro i aeorodom.
Odgovornost za napad u Briselu su preuzeli teroristi Islamske države.
-----------------
I pored povećanih bezbednosnih mera, strah i dalje stanuje u Evropi... jer ISIS napada nenadano, na najprometnijim mestima koja je nemoguće stopostotno kontrolisati.
Zvezdu spustili dva mesta na tabeli Evrolige: Evo u čemu je stvar, Partizan se podigao!
Zvezda može do Top4, a kakve su šanse Partizana: Softver izračunao sve o srpskim klubovima u plej-ofu Evrolige!
Ispaljeni američki projektili na Rusiju: Preti velika eskalacija sukoba, Putin zapretio da će gađati Orešnikom
Kad ne smišlja Zvezdine pobede, onda je u Hramu Svetog Save: Sferopulos za MONDO o srpskoj kulturi, istoriji i Beogradu
Sutra Dan žalosti u Srbiji zbog masakra na Cetinju: Doneta odluka na sednici Vlade