Gradska komisija za spomenike i nazive trgova i ulica usvojila je jednoglasno inicijativu da Bojanska ulica na Crvenom krstu na Vračaru ponese ime po srpskom i jugoslovenskom glumcu Velimiru Bati Živojinoviću.

MONDO KOLUMNA O BATI: Valter, Pufta, Macola... zauvek u našim srcima

Povodom obeležavanja tri godine od smrti slavnog glumca Velimira Bate Živojinovića, magazin "Bazar", kompanija "Borba" i zamenik gradonačelnika Goran Vesić, pokrenuli su inicijativu da jedna od beogradskih ulica dobije naziv po ovom umetniku.

"Velimir Bata Živojinović je naša velika glumačka legenda. On je svojim nemerljivim umetničkim i kulturnim doprinosom obeležio jednu zlatnu eru srpske, jugoslovenske i svetske kinematografije. 'Valter brani Sarajevo', 'Skupljači perja', 'Bitka na Neretvi' i mnogi drugi filmovi samo su neki u kojima je ostvario jedinstvene i neprikosnovene uloge, koje će ostati kao pečat jednog neverovatnog i neponovljivog dara", piše u inicijativi Gorana Vesića, a koju je obrazložila predsednica Komisije za spomenike i nazive trgova i ulica Andrea Radulović.

Bata, Gaga i Manda - asovi kojih više nema

undefined bata živojinović mural

Članovi Komisije za spomenike i nazive trgova i ulica jednoglasno su usvojili i predloge odluka za imenovanje 3.009 neimenovanih ulica u okviru projekta ažuriranja adresnog registra i to na području gradskih opština Čukarica, Rakovica, Novi Beograd, Lazarevac, Barajevo, Mladenovac, Obrenovac i Sopot.

"Do sada smo imenovali 1.897 neimenovanih ulica, a sada su usvojeni i predlozi odluka za imenovanje još 3.009 ulica i to na teritoriji Čukarice 150 ulica, u Lazarevcu 579, na Novom Beogradu 75, u Mladenovcu 457 ulica, Barajevu 705, Obrenovcu 764 i Sopotu 279 ulica. Kako bi te ulice dobile prava imena, sarađivali smo sa Akademijom nauka i umetnosti, Vojskom Srbije, Ministarstvom unutrašnjih poslova, Ministarstvom odbrane, Gradskom bibliotekom i mnogim drugim ustanovama, ali su najvećim delom inicijative za nazive ulica davali sami građani i lokalne zajednice", rekla je Andrea Radulović.

Komisija je usvojila i inicijativu RTS-a za postavljanje skulptureMiloja Miće Orlovića, istaknutog televizijskog voditelja, novinara i urednika, sa idejom da predložena lokacija bude ispred zgrade u Takovskoj 10 ukoliko se sve relevantne institucije usaglase. MIća Orlović je preminuo 2013. godine.

Skulptura koja bi bila postavljena je autorsko delo vajara Nebojše Savovića.

Na sednici je usvojena i inicijativa Gorana Vesića da bude podignut spomenik despotu Stefanu Lazareviću na prostoru između Gundulićevog venca, Drinčićeve i Palmotićeve ulice.

U inicijativi piše da dve ulice u Beogradu već nose ime po njemu i da zbog njegovog izuzetnog značaja u našoj istoriji, odnosno u vođenju srpske despotovine u njenim najtežim trenucima i utemeljenju Beograda kao srpske prestonice, despot Stefan zaslužuje i spomen-obeležje.

O DESPOTU STEFANU

Stefan Lazarević poznat i kao Stevan Visoki bio je sin kneza Lazara, a vladao je Srbijom od 1389. do 1427. godine. Bio je sin kneza Lazara, čiju je zemlju i kmetove nasledio nakon što je knez poginuo u Kosovskom boju 1389. godine. Do punoletstva u njegovo ime je vladala njegova majka Milica. 

U istoriji važi za vladara u čije vreme je Srbija ostvarila političku stabilnost.

Osim političkog dara, despot Stefan Lazarević imao je i književni talenat. Njegovo najpoznatije delo je "Slovo ljubve", pesnička poslanica za koju se smatra da je posvećena njegovom mlađem bratu Vuku. 

Stefan Lazarević je zaslužan i za to što se njegova sestra Olivera, koja je bila u haremu turskog sulatana Bajazita kao zalog mira, vratila u Srbiju.

Stefan je kao verni turski vazal učestvovao na Bajazitovoj strani protiv mongolskog kana Tamerlana u bici kod Angore 1402. godine. Nakon poraza osmanskih snaga pri povratku je u Carigradu dobio od vizantijskog cara titulu despota - najvažnije dostojanstvo posle carskog ali i dozvolu da sestru Oliveru vrati u Srbiju.

Stefana Lazarevića je kanonizovala Srpska pravoslavna crkva, kao Svetog Stefana despota Srpskog, na petstogodišnjicu njegove smrti 19. jula 1927. godine.

Starešina Vaznesenske crkve u Beogradu jerej Arsenije Arsenijević rekao je da je doček moštiju Svetog Despota veliki događaj za srpsku prestonicu, imajući u vidu da je Beograd prvi put postao prestonica za vreme vladavine despota Stefana Lazarevića.