• Izdanje: Potvrdi
IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne sme biti više od 25 MB.

Poruka uspešno poslata

Hvala što ste poslali vest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Bata Živojinović dobio ulicu na Vračaru

Izvor mondo.rs

Po velikanu jugoslovenskog i srpskog glumišta Velimiru Bati Živojinoviću nazvana jedna ulica u centralnom delu Beograda. Čuveni TV voditelj Miloje Mića Orlović trebalo bi da dobija skulpturu ispred zgrade RTS.

Gradska komisija za spomenike i nazive trgova i ulica usvojila je jednoglasno inicijativu da Bojanska ulica na Crvenom krstu na Vracaru ponese ime po srpskom i jugoslovenskom glumcu Velimiru Bati Živojinovicu.

MONDO KOLUMNA O BATI: Valter, Pufta, Macola... zauvek u našim srcima

Povodom obeležavanja tri godine od smrti slavnog glumca Velimira Bate Živojinovica, magazin "Bazar", kompanija "Borba" i zamenik gradonacelnika Goran Vesic, pokrenuli su inicijativu da jedna od beogradskih ulica dobije naziv po ovom umetniku.

"Velimir Bata Živojinovic je naša velika glumacka legenda. On je svojim nemerljivim umetnickim i kulturnim doprinosom obeležio jednu zlatnu eru srpske, jugoslovenske i svetske kinematografije. 'Valter brani Sarajevo', 'Skupljaci perja', 'Bitka na Neretvi' i mnogi drugi filmovi samo su neki u kojima je ostvario jedinstvene i neprikosnovene uloge, koje ce ostati kao pecat jednog neverovatnog i neponovljivog dara", piše u inicijativi Gorana Vesica, a koju je obrazložila predsednica Komisije za spomenike i nazive trgova i ulica Andrea Radulovic.

Bata, Gaga i Manda - asovi kojih više nema

Clanovi Komisije za spomenike i nazive trgova i ulica jednoglasno su usvojili i predloge odluka za imenovanje 3.009 neimenovanih ulica u okviru projekta ažuriranja adresnog registra i to na podrucju gradskih opština Cukarica, Rakovica, Novi Beograd, Lazarevac, Barajevo, Mladenovac, Obrenovac i Sopot.

"Do sada smo imenovali 1.897 neimenovanih ulica, a sada su usvojeni i predlozi odluka za imenovanje još 3.009 ulica i to na teritoriji Cukarice 150 ulica, u Lazarevcu 579, na Novom Beogradu 75, u Mladenovcu 457 ulica, Barajevu 705, Obrenovcu 764 i Sopotu 279 ulica. Kako bi te ulice dobile prava imena, saradivali smo sa Akademijom nauka i umetnosti, Vojskom Srbije, Ministarstvom unutrašnjih poslova, Ministarstvom odbrane, Gradskom bibliotekom i mnogim drugim ustanovama, ali su najvecim delom inicijative za nazive ulica davali sami gradani i lokalne zajednice", rekla je Andrea Radulovic.

Komisija je usvojila i inicijativu RTS-a za postavljanje skulptureMiloja Mice Orlovica, istaknutog televizijskog voditelja, novinara i urednika, sa idejom da predložena lokacija bude ispred zgrade u Takovskoj 10 ukoliko se sve relevantne institucije usaglase. MIca Orlovic je preminuo 2013. godine.

Skulptura koja bi bila postavljena je autorsko delo vajara Nebojše Savovica.

Na sednici je usvojena i inicijativa Gorana Vesica da bude podignut spomenik despotu Stefanu Lazarevicu na prostoru izmedu Gundulicevog venca, Drinciceve i Palmoticeve ulice.

U inicijativi piše da dve ulice u Beogradu vec nose ime po njemu i da zbog njegovog izuzetnog znacaja u našoj istoriji, odnosno u vodenju srpske despotovine u njenim najtežim trenucima i utemeljenju Beograda kao srpske prestonice, despot Stefan zaslužuje i spomen-obeležje.

O DESPOTU STEFANU

Stefan Lazarevic poznat i kao Stevan Visoki bio je sin kneza Lazara, a vladao je Srbijom od 1389. do 1427. godine. Bio je sin kneza Lazara, ciju je zemlju i kmetove nasledio nakon što je knez poginuo u Kosovskom boju 1389. godine. Do punoletstva u njegovo ime je vladala njegova majka Milica. 

U istoriji važi za vladara u cije vreme je Srbija ostvarila politicku stabilnost.

Osim politickog dara, despot Stefan Lazarevic imao je i književni talenat. Njegovo najpoznatije delo je "Slovo ljubve", pesnicka poslanica za koju se smatra da je posvecena njegovom mladem bratu Vuku. 

Stefan Lazarevic je zaslužan i za to što se njegova sestra Olivera, koja je bila u haremu turskog sulatana Bajazita kao zalog mira, vratila u Srbiju.

Stefan je kao verni turski vazal ucestvovao na Bajazitovoj strani protiv mongolskog kana Tamerlana u bici kod Angore 1402. godine. Nakon poraza osmanskih snaga pri povratku je u Carigradu dobio od vizantijskog cara titulu despota - najvažnije dostojanstvo posle carskog ali i dozvolu da sestru Oliveru vrati u Srbiju.

Stefana Lazarevica je kanonizovala Srpska pravoslavna crkva, kao Svetog Stefana despota Srpskog, na petstogodišnjicu njegove smrti 19. jula 1927. godine.

Starešina Vaznesenske crkve u Beogradu jerej Arsenije Arsenijevic rekao je da je docek moštiju Svetog Despota veliki dogadaj za srpsku prestonicu, imajuci u vidu da je Beograd prvi put postao prestonica za vreme vladavine despota Stefana Lazarevica.

Komentari 6

Komentar je uspešno poslat.

Vaš komentar je prosleđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspelo.

Nevalidna CAPTCHA

Zoran

Super za Batinu ulicu, i treba. Ali čemu još jedan spomenik Despotu Stefanu? Pa već postoji jedan na Kalemegdanu, blizu opservatorije! Vesić to naravno ne zna...

Semafor

Sta ti je komunisticka zemlja. Umesto da po Bati daju neku ulicu tipa Internacionalnih brigada oni nasli Bojansku.

Željko

Poslednje hitlerove reči, ubijte batu životinju.

special image