• Izdanje: Potvrdi
IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne sme biti više od 25 MB.

Poruka uspešno poslata

Hvala što ste poslali vest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Muljanje s milionima Hipo banke ponovo na sudu

Izvor Tanjug

Apelacioni sud u Beogradu ukinuo je prvostepenu presudu kojom su vlasnik Hotela Srbija, Miloš Ljujić, i njegovi saradnici bili oslobođeni optužbi da su prevarama sa kreditima oštetili Hipo Alpe Adrija banku za više miliona franaka.

Istom odlukom koja je objavljena na njegovom sajtu, Apelacioni sud je naložio da im se suđenje ponovi pred Specijalnim sudom u Beogradu.

U toku prvostepenog postupka Specijalni sud je potvrdio sporazume o priznanju krivice između tužilaštva i troje okrivljenih, na osnovu kojih im je izrekao osuđujuće presude.

Još u fazi istrage, pre podizanja optužnice, tužilaštvo za organizovani kriminal je zaključilo sporazum sa Ferencom Brindžom na osnovu kojeg je on priznao krivično delo i bio osuđen na dve godine i četiri meseca zatvora i novčanu kaznu u iznosu od pet miliona dinara.

Nakon podizanja optužnice još dvoje optuženih je priznalo krivicu.

Ljujiću i Snežani Mitrović, Robertu Kiškarolji, Milošu Divcu, Saši Janjiću i Milanu Krpoviću i Božidaru Karličiću sada će biti ponovljeno suđenje povodom optužnice koja ih tereti da su preko sistema povezanih preduzeća pod svojom kontrolom u toku 2007. godine od Hipo Alpe Adrija banke po osnovu kredita dobili novčana sredstava radi kupovine akcija preduzeća koja su bila u postupku privatizacije.

Of-šor malverzacije

Apelacioni sud podseća da je okrivljenima optužnicom stavljeno na teret da su radnje tog krivičnog dela i ostvarivanje konačnog cilja, a to je izmeštanje operativnog biznisa sa tih preduzeća i prodajom tih preduzeća i prenosom vlasništva na druga preduzeća i of šor kompanije koje su takođe u vlasništvu Ljujića, kao i Brindža Ferenca ostvarili kontinuirano preduzimanjem radnji u dužem vremenskom periodu.

Nakon kupovine akcija, kroz međusobno trgovanje i istovremeno obaranje vrednosti akcija na berzi, prenosili su ih na druga preduzeća u vlasništvu okrivljenih, saopštilo je tužilaštvo nakon podizanja optužnice 2013. godine.

Nad kreditno zaduženim preduzećima, čiju su imovinu nakon dobijanja kredita otuđili kroz prodaju akcija, zbog nelikvidnosti je pokrenut stečaj.

Tužilaštvo je tada napomenulo da oštećena banka do danas nije uspela da naplati potraživanja ni iz založenih nekretnina povezanih preduzeća, jer je utvrđeno da je vrednost nekretnina višestruko niža od procena koje su izvršene za potrebe njihovog zalaganja prilikom uzimanja kredita.

Na taj način optuženi su od 2007. do 2012. godine pribavili imovinsku korist u iznosu od 764.185.432 dinara odnosno 15 miliona švajcarskih franaka, za koliko je istovremeno oštećena i Hipo Alpe Adrija banka, saopštilo je tada tužilaštvo.

U obrazloženju odluke o ukidanju prvostepene presude, Apelacioni sud je pored ostalog, zaključio da se to što niko od bankarskih službenika nije optužen kao pomagač, ne dokazuje da se Ljujić i ostali nisu udružili radi vršenja krivičnih dela, kako je to zaključio Specijalni sud.

Ojadili banku za 15 miliona švajcaraca

"Ovo s toga što je okrivljeni vlasnik više vrednih firmi, te su u dužem vremenskom periodu okrivljeni i njegove firme sarađivale sa tom bankom kojoj je svakako u interesu da pod uslovima koje ona odredi plasira što više sredstava, što predstavlja cilj poslovanja svake banke, te je Ljujić uz ispunjavanje uslova koje propisuje banka svakako i bez posebne podrške bilo kog lica u banci mogao da dobije kredit", navodi se u odluci Apelacionog suda.

Takođe, po nalaženju Apelacionog suda, "prevarnu nameru" kod okrivljenih prvostepeni sud nije mogao da veže samo za momenat odlučivanja kreditnog odbora banke o dodeli kredita i analiziranjem samo tog vremenskog perioda i radnji okrivljenih u tom vremenskom periodu.

------------------------

MONDO aplikacija ponovo na Google Play Store! PREUZMITE JE!

Komentari 2

Komentar je uspešno poslat.

Vaš komentar je prosleđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspelo.

Nevalidna CAPTCHA

Pero Peric

Sada je poljoprivreno imanje Krivaja kod Backe Topole na raspolaganju vlasnicima iz Madjarske i po obicaju Ustav se krsi ,obradivo poljoprivredno zemljiste nemoze stranac obradjivati ,ali on vec godinama to radi i to zna cela Opstina Backa Topola , nase sudove to neinteresuje i kako je drustvena zemlja u Vojvodini rasprodavana . Otimali od onih koji su je 6 decenija stvarali ,od radnika napravili socijalne slucajeve. Velike su prevare sa drustvenim poljoprivrednim zemljistem radjene i nije mi jasno kako to u Vladi niko nevidi ? Namece se i logican odgovor da su samo pojedinci imali korist ,tako je i sa fabrikama. To imanje je imalo 7 sopstvenih trafo stanica pa sada stanari naselja moraju da placaju ponovno ukljucenje struje, postojala je i farma krava,ciglana,hotel,farma svinja,mesaona stocne hrana to vise nista ne funkcionise a radnik na socijali i normalno sudovi i tuzilastvo nista nevidi.

Pero Peric

I ajcije nekadasnjag poljoprivrednig imanja Krivaja kod Backe Topole,ciji su vlasnici bili radnice imanja nestale su bez traga . 60%vlasnistvo poljoprivrednig imanja Krivaja bilo je radnika i penzionera,nakon stecaja pojavio se i dinkic na Krivaji i njegova uliga nije razjasnjena sta je on tu radio zajedno i sa pokojnim kasom ,podpredsednikom Vlade Srbije a i uloga privrednig Suda iz Subotuce na celu sa ilonom staic isto nije razjasnjena,kada su prodavali to imanje nisu naveli da na poljoprivrednom zemlnistu postoi sistem za navodnjavanje koi i sada funkcionise,naravno cena je bila duplo manja mnoge prevare su ucinjene i jos se kriju

special image