Smatra da nije kriva, jer o zakonskom roku nije obaveštena. Očekivala je, kao što je o porezu na oružje pokojni muž dobijao, da će na njihovu adresu stići obaveštenje i u vezi obaveza po njegovoj smrti.

"Čovek je imao sve uredno. To je legalno oružje bilo, znači onog momenta kad je umro, smrtovnica kad je stigla gde je stigla valjda su imali i oni u evidenciji da je on umro i da treba to oružje da se vrati", kaže Vesna za RTS.

Dva meseca po smrti supruga odnela je lovačku pušku u policiju i dalje ne znajući da je rok istekao.

"Za četrdeset dana vi ne znate gde ste, a kamoli da sad razmišljate o tome da li treba nešto da uradite ili ne", rekla je Vesna.

Vesna otišla u zatvor, nije htela da plati kaznu


Za prekršaj kažnjena je sa 5.000 dinara, ali kako kaznu nije želela da plati, u ženskom zatvoru u Požarevcu provela je pet dana.

Slično iskustvo u Gornjem Milanovcu kažu niko nije imao. Oružari ističu da su sa zakonom upoznati lovci i ljudi koji su svakodnevno u kontaktu sa oružjem.

"Međutim, lovci koji su oružje nasledili manje su upoznati i mi se trudimo svakodnevno sa njima u kontaktu da im ukazujemo na prava i obaveze što se tiče oružja", rekao je Aleksandar Tulović, prodavac oružja iz Gornjeg Milanovca.

Na pitanje kako građani mogu da se informišu iz Ministarstva unutrašnjih poslova stigao je dopis u kome se navodi da je zakonom propisan rok od 45 dana od smrti lica koje je imalo registrovano oružje.

Ukoliko se u tom roku ne obavesti najbliža organizaciona jedinica MUP-a propisana kazna je od pet do 150.000 dinara, navodi se u saopštenju, a građani se mogu informisati i na sajtumnistarstva, navodi RTS.