Ministar za zaštitu životne sredine Goran Trivan obrazložio je pred nadležnim skupštinskim odborom predlog izmenama i dopuna Zakona o zaštiti životne sredine, ističući da su one bitne za  maksimalno korišćenje javnih sredstava iz pretpristupnih fondova Evropske unije, kao i javnih sredstava budžeta Srbije.

Članovi Odbora za zaštitu životne sredine razmotrili su i Predlog zakona o potvrđivanju Sporazuma vlada Srbije i Hrvatske o saradnji u oblasti zaštite životne sredine i očuvanja prirode.

Trivan je rekao da je ova grana potpuno otvoren prostor za saradnju sa Hrvatskom, ali i drugim zemljama, na nepolitičkom nivou. Dodao je da postoji volja obe strane da se sarađuje na polju zaštite životne sredine i da će se ta saradnja intenzivirati nakon potpisivanja formalnih dokumenata.

Srbija pred VELIKIM IZAZOVOM - ekologija!

Ekologija - to će biti BOLNO pitanje za Srbiju


Odbor je na sednici razmatrao i Predlog zakona o potvrđivanju Sporazuma o očuvanju afričko-evroazijskih migratornih ptica vodenih staništa.

Ministar je istakao da je donošenje ovog zakona veoma bitno, zbog raznolikosti biodiverziteta koji Srbija poseduje.

Od ukupnog broja migratornih vrsta ptica vodenih staništa (255) koje se nalaze na listi AEWA sporazuma, u Srbiji se gnezdi, zimuje ili migrira preko njene teritorije 125 vrsta. Od toga je, prema Pravilniku o proglašenju i zaštiti strogo zaštićenih i zaštićenih divljih vrsta biljaka, životinja i gljiva, čak 105 vrsta ptica na listi strogo zaštićenih vrsta, a 14 je na listi zaštićenih. Zbog toga je za Srbiju, kao gnezdilišnu teritoriju, migratorni koridor i zimovalište za ptice vodenih staništa, od velikog interesa da potpiše sporazum, objasnio je Trivan.

Članovi Odbor razmotrili su i Predlog zakona o potvrđivanju Sporazuma o očuvanju populacija slepih miševa u Evropi.

Ministar je objasnio da u Srbiji stanuju 52 vrste slepih miševa i da je od izuzetnog značaja radi očuvanja biodiverziteta Srbije, da se ovaj zakon donese, te da je veoma važno da se i građani edukuju po ovom pitanju.

Svi navedeni predlozi zakona su prosleđeni parlamentu na razmatranje i usvajanje.

Možda jeste smešno na prvi pogled da se raspravlja o šišmišima u državi u kojoj mnogo toga treba popraviti, uraditi... ali daleko od toga da je ovo pitanje bezbnačajno.

Poslanik Marijan Rističević je početkom ove godine u Skupštini Srbije predložio zakon o potrvrđivanju sporazuma o očuvanju populacije slepih miševa u Evropi, a mnogi u skupštinskoj sali su se podrugljivo smeškali.

"Poljoprivrednici znaju koliko je ovo značajno, Jedan slepi miš za jednu noć pojede 3.000 insekata. Zato je zbog zaštite bilja veoma bitno naći stanište za slepe miševe", rekao je Rističević, dok su se ostali poslanici smejuljili, uključujući predsednicu parlamenta.

Rističević je ovaj svoj predlog iskoristio i za obračun sa političkim protivnicima, što je sastavni deo skupštinskog života, ali ma koliko zvučalo besmisleno to što je predložio JESTE IZUZETNO važno, a i ponašanje poslanika dovoljno govori koliko smo kao društvo neinformisani.

Činjenica je da mnogi ljudi žive loše ili teško i da razmišljanja "ma, kakvi slepi miševi, imamo važnijih problema" jesu dominantna.

NOVA VRSTA SLEPIH MIŠEVA U SRBIJI!

Ohrabrujuća informacija koja je saopštena u Begradu u martu ove godine jeste da je otkrivena nova vrsta slepih miševa koji nastanjuju Srbiju, a na Tari je otkrivena i nova vrsta tartufa.

Budi EKO-POLICAJAC, prijavi napad na prirodu!