• Izdanje: Potvrdi
IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne sme biti više od 25 MB.

Poruka uspešno poslata

Hvala što ste poslali vest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Tragična sudbina prve kraljice moderne Srbije

Izvor mondo.rs

Na današnji dan 1859. godine u Firenci rođena je Natalija Petrovna Keško, nama poznatija kao Natalija Obrenović, srpska kneginja i kraljica, žena Milana Obrenovića IV, jedna od najtragičnijih kraljica u novijoj srpskoj istoriji.

 Istorija - Na današnji dan - Rođena kraljica Natalija Obrenović Izvor: Mondo/ Goran Sivački

Rođena je u porodici bogatog ruskog veleposednika Petra Keška i njegove žene, rumunske plemkinje. 

Natalija u mladosti ostaje bez oca i majke, pa je brigu o njoj i njenim sestrama i bratom preuzela njihova rumunska rodbina.

Imala je sedamnaest godina, kada se verila sa knezom Milanom Obrenovićem. Milan ju je zaprosio po preporuci i savetu svoje majke, rumunske princeze Marije Katardži Obrenović.

Oni su se 17. oktobra venčali u Beogradu a mladi bračni par smatran je za najlepši vladarski par u Evropi toga doba.

Kneginja, a od 1882. kraljica Natalija rodila je 1876. sina Aleksandra, kasnije kralja Srbije (od 1889. do 1903), i Sergeja, koji je umro pet dana po rođenju.

Svojom lepotom, otmenošću, ljupkošću ali i skromnošću i primernim životom Natalija je stekla simpatije cele Srbije.

Iako je Milan bio veoma zaljubljen u svoju mladu, taj brak nije bio srećan ni dugotrajan. Njihove ljudske i političke razlike dosta brzo su dovele do sukoba između supružnika.

Možda će vas zanimati

Dok je Milan tražio oslonac u Austrougarskoj, dotle je Natalija bila rusofil. Natalijina hladnoća i Milanov temperament odvele su ga u brojne ljubavne avanture. Zbog Milanovog lagodnog života, odavanju kocki i brojnim neverstvima kralj i kraljica počeli su se udaljavati jedno od drugog, najpre su se rastavili 1886 godine a zatim i formalno razveli 1888.

Kraljica se posle razlaza sa kraljem preselila u Bijaric u vilu „Sašino“. Tokom izgnanstva samo je povremeno viđala sina kraljevića Aleksandra. Pošto je kralj Milan abdicirao 1889. godine i napustio zemlju, povremeno se vraćala u Srbiju kako bi se viđala sa sinom.

Uvidevši da se kralj Aleksandar zaljubio u njenu dvorsku damu Dragu Mašin, zaoštrila je odnose i sa sinom. Kraljica Natalija oštro se protivila sinovljevoj ženidbi.

Posle ženidbe kralja Aleksandra Dragom Mašin 1900. godine duboko se razočarala, zauvek napustila Srbiju i godinu dana kasnije primila katoličku veru i zamonašila se u manastiru Berk sir Mer u Francuskoj, gde je živela do kraja života, gotovo pune četiri decenije.  

Svesrdno je pomagala ženska društva i pokret za emancipaciju žena u Srbiji, bila pokrovitelj Više ženske škole u Beogradu ali i mecena mnogih umetnika, slikara i pisaca, i angažovala se u pomoći ranjenicima i ratne siročadi iz srpskih oslobodilačkih ratova sa Turskom i Bugarskom.

Kasnije, i pored zatiranja dinastije Obrenović i ubistva njenog sina Aleksandra i njegove žene kraljice Drage u Majskom prevratu 1903, iz Francuske je pomagala Srbiju u balkanskim ratovima i Prvom svetskom ratu.

Bila je veliki dobrotvor i svoja imanja testamentom je zaveštala Beogradskom univerzitetu i manastirima i crkvama – zadužbinama Obrenovića.

Posle Drugog svetskog rata, međutim, njena bista je uklonjena iz aule Beogradskog univerziteta.

Nekadašnja srpska kraljica u Parizu živela je povučeno i u oskudici, o čemu je pisala svetska štampa.

U prestonici Francuske umrla je 1041. godine.

Pročitajte i ovo

Komentari 4

Komentar je uspešno poslat.

Vaš komentar je prosleđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspelo.

Nevalidna CAPTCHA

Bila je veci Srbin od prevrtljivca

Natalija, najvoljenija srpska kraljica! Kada je raspusni Milan oterao iz Srbije i to zbog svojih neverstava, narod se okupio oko konaka i celim putem do pristanista bile su manifestacije (demonstracije) protiv njenog odlaska. Pale su i dve glave, jer se narod zestoko protivio njenom proterivanju voleci Nataliju kao vatrenog i doslednog borca za Srbiju, za razliku od kolebljivog i prevrtljivog Milana kojeg ste za novac i lake zene mogli da potkupite da odustane od bilo kog drzavnog interesa sto je Austrija obilato koristila ucenjujuci ga i podmicujuci. Doduse, spasila ga je nakon Milanovog suludog rata s Bugarima, ne zato sto su voleli Srbe, nego da.bi preko marionete Milana mogli da rade sta hoce. A Natalija je zauvek zavolela Srbiju i materijalno joj pomagala u kad je promenila veru i ostala sama pocetkom xx veka. Obrazovana i pismena, nedavni su objavljeni njeni zapisi i memoari Ruze i trnje.

Jmbg

Peticija za vraćanje biste kraljice Natalije u Beogradski univerzitet.

Зоран

Како је могла да умре 1041, а да се роди 1876?

special image