Tačni datumi kada će najavljene mere stupiti na snagu nisu u potpunosti poznati. ali prema najavama svi detalji biće poznati u januaru, kad bi, prema rečima Ministarstva za brigu o porodici i demografiju, trebalo da se nađu u skupštinskoj proceduri.
Iz ovog Ministarstva su naveli da prethodno biti izmenjen Zakona o finansijskoj podršci porodici, o čemu će odluku doneti poslanici u Skupštini Srbije.
Kada je reč o tri najavljene mere, ovo je ono što znamo za sada - povećanje roditeljskog dodatka za prvo i drugo dete, 20.000 evra za mlade parove pri kupovini stana i pomoć studentima s decom oko studiranja.
Pomoć pri kupovini stana namenjena je mladim bračnim parovima koji se nalaze na početku bračnog života i stvaranja porodice, što je finansijski težak period.
"Reč je o novcu koji bi država mladim parovima dala bespovratno. Biće to direktan poklon od 10.000 do 20.000 evra koji će im značiti mnogo ukoliko žele da zasnuju porodice. Bila bi im to i direktna motivacija da što pre izađu iz roditeljske kuće. A, da bismo sprečili različite vrste zloupotreba, žena bi bila nosilac prava vlasništva", rekao je predsednik Aleksandar Vučić.
Upravo tih 10 do 20 hiljada evra danas pravi najveću poteškoću u rešavanju stambenog pitanja mladih ljudi širom zemlje. Za razliku od ranijih godina, kada mladi ili nisu imali stalan posao, ili su imali zasnovan radni odnos ali i nedovoljno visoku zaradu da bi uzeli kredit, danas mnogi ispunjavaju ove uslove za kredit.
Koliko bi najavljena državna pomoć od deset do dvadeset hiljada evra značila više je nego jasno. Ako kao primer uzmemo stan od 60 kvadrata i cenu od 1.300 evra (koliko prosečno košta kvadrat u svim većim gradovima Srbije), učešće za kredit bi iznosilo 15.600 evra. To je 20 odsto od ukupne sume, koliko banke obično traže kao uslov za kedit.
Pomoć u vidu roditeljskog dodatka namenjena je kao i do sada svim porodiljama koje dobiju prvo, drugo, treće ili četvrto dete. Eventualne promene bi mogle da se dese i za majke koje dobiju blizance, odnosno trojke.
Da bi buduća majka ostvarila pravo na roditeljski dodatak neophodno je da je državljanin Republike Srbije, ali i da ima prebivalište u našoj zemlji.
Ukoliko je majka strani državljanin, ona uz zahtev za ostvarivanje prava na roditeljski dodatak mora da dostavi i uverenje nadležne službe iz zemlje čiji je državljanin da ispunjava uslove za sticanje roditeljskog dodatka.
Ako je majka strani državljanin, a već je pravo na roditeljski dodatak ostvarila u nekoj drugoj zemlji, onda nema pravo na isti i u Srbiji.
Otac deteta ima pravo na roditeljski dodatak ako je majka strani državljanin. Od 1. januara 2022. godine za svako prvorođeno dete država će roditeljima uplaćivati odmah 300.000 dinara, kako je najavljeno.
Za drugo dete će biti posebno uvećan iznos pomoći. Mere za drugo dete će biti poznate za oko dve nedelje, a posebno će biti regulisano pitanje studenata i studentkinja koji žele da postanu roditelji.
Jednokratni roditeljski dodatak za prvo dete je 100.000 dinara i to će, kako je najavljeno, biti promenjeno na 300.000 od 1. januara.
Za drugo dete roditeljski dodatak trenutno iznosi 240.000 dinara i isplaćuje se u 24 jednake mesečne rate - jedna rata iznosi 10.000 dinara.
Roditeljski dodatak za treće dete u porodici iznosi 1.440.000 dinara i njegova isplata ide u 120 jednakih mesečnih rata - jedna rata iznosi 12.000 dinara.
Dodatak za četvrto dete iznosi 2.160.000 dinara i on se takođe, kao i za treće deli na 120 jednakih mesečnih rata - jedna rata je 18.000 dinara.
Deo roditeljskog dodatka je i paušal za nabavku opreme za dete koji se isplaćuje zajedno sa roditeljskim dodatkom za prvo dete, kao i sa prvom ratom za drugo, treće i četvrto dete i iznosi 5.000 dinara.
Država će formirati tim koji će razraditi sve detalje u vezi sa olakšicama za studente koji odluče da postanu roditelji pre nego što završe fakultet. Tim pravnika odlučiće da li je potrebno menjati delove Zakona o visokom obrazovanju, statute fakulteta i univerziteta.
U krugu studija čiji će maksimalna starost studenta biti određen na 28. godinu života, pored medicine, verovatno će se naći stomatologija i veterina, kao i još neki fakulteti koji duže traju.
Prema najavama, za devojku koja zatrudni neće važiti postojeći rokovi, kao ni za oca deteta ukoliko ima studentski status, već će polaganje ispita dogovarati sa profesorom.
Takođe, neće gubiti godinu ni plaćati školarinu za godine provedene na trudničkom i porodiljskom bolovanju. Jedina njihova obaveza biće da studije završe do 26. godine, odnosno do 28, ako studiraju medicinu.
(MONDO/Blic)
Jovanović spasao Partizan: Odbranio penal, "zaključao" gol i sačuvao tri boda za kraj godine!
Prvo oglašavanje Čede Jovanovića o razvodu: "Nešto se čoveku desi što ne može da sanja, ja sam to doživeo "
Ovo je trudna verenica ubijenog Nikole iz Kaluđerice: Napadači pucali kroz prozor, čula se vriska i škripa guma
Lalatović skočio na Dudića, novinari sprečili tuču! Pogledajte haos posle utakmice u Novom Sadu
Mondo ukrštenica za 22. decembar: Jutarnja zabava i "razgibavanje" mozga!