Nakon što su cene stanova u Beogradu drastično porasle, ovaj par kupio je plac na Divčibarama i sagradio drvenu kuću svojim rukama, uz pomoć porodice, za duplo manje novca nego da su kupili gotovu nekretninu na istom mestu.

Objekat je sada skoro završen i Anej i Ivana su otkrili za MONDO kako je izgledao proces gradnje, zašto nisu koristili mašine, koliko novca su uložili, da li su imali birokratske prepreke i šta savet svima koji žele da urade nešto slično. 

KUPILI 8 ARI, SAGRADILI KUĆU ZA 13.000 EVRA

Nakon što su shvatili da su cene stanova na Banovom Brdu i Novom Beogradu "otišle u nebo", Anej i Ivana odlučili su da sačekaju da se stanje promeni i da u međuvremenu kupe zemlju na nekoj planini. 

"Kosmaj i Avala su nam delovali kao prigradska naselja i odlučili smo se za Divčibare koje su blizu Beograda. Gledali smo placeve, išli od sela do sela i raspitivali se o prodaji zemlje. Došli smo do čoveka koji nam je prodao 8 ari zemlje po ceni od 2.000 evra. To je bilo mesec dana pre početka pandemije korone, a sada je cena sigurno bar 500 evra po aru. Kupili smo zemlju, zadržali svoje poslove u Beogradu i počeli da razmišljamo o gradnji kuće u martu prošle godine", kaže Anej Milanko. 

Instagram/Screenshot/anej.milanko Gradnja vikendice

Odlučili su da naprave objekat u koji mogu da dolaze svakog vikenda, tokom slobodnih dana i rada od kuće. Na internetu su pronašli fotografije kuće koju su želeli da naprave. 

"Došli smo na ideju da sami sagradimo kuću nakon što smo dobili inspiraciju kroz fotografije sličnih kuća na internetu. Hteli smo da napravimo spoj koji se nama dopada. Znali smo da nećemo kuću za stalno stanovanje jer nam nije ideja da se potpuno preselimo i živimo sami na planini. Hteli smo mesto gde možemo da pobegnemo, da se družimo sa porodicom i prijateljima, da nam to svima bude oaza. Nacrtali smo na papiru kućicu 5x5, dimenzije i uglove, razgovarali sa arhitektom da li je naša ideja ostvariva i nakon toga pokrenuli ceo proces", kaže Ivana Dukić za MONDO. 

Nakon toga je usledila je izrada građevinskog projekta i dobijanje dozvola za struju i vodu. Krenuli su u gradnju kuće uz pomoć porodice. 

"Svake subote smo odlazili na Divčibare i počeli sa poslom. Radili smo sve, od nivelacije terena, do kupovine materijala. Nismo koristili nikakve mašine, samo mešalicu za malter, motornu testeru i sekiru. Pomogli su mi otac i brat koji imaju iskustva u građevini. Recimo kada sam u dilemi oko broja greda ili kvaliteta drveta, savetovali su me šta da radim. Ceo taj proces objavili smo na našem instagram profilu koji se zove "8 ari sreće", kako bismo pomogli svakome ko kreće u sličnu priču", kaže Anej za MONDO. 

Instagram/Screenshot/anej.milanko Kuća na Divčibarama

Budući da je po obrazovanju inženjer elektrotehnike, Anej je nedavno sam sproveo struju u kući. Objekat su napravili tako da jedan deo kuće bude zastakljen, kako bi zimi imali pravi pogled iz bajke na planinu i sneg.

"Kuća se sada sastoji od kuhinje, kupatia, boravka i galerije. Objekat ima 25 kvadratnih i galeriju za spavanje od 6 metara kvadratnih. Nije uvek bilo lako da radimo sami, naročito kada je loše vreme. Kada se desi da nešto ne ide po planu ili nam zafali materijala, snalazili smo se, nismo odustajali niti pauzirali gradnju. Da smo pustili da gradnja stane kod svake prepreke, trajalo bi mnogo duže i to bi nam postala muka, a ne uživanje. Naše dede szu same gradile kuće i prevazilazile probleme,zašto ne bismo mogli i mi", kaže on za naš portal. 

Sada je objekat gotovo završen i ostalo je samo da se urade pločice u kupatilu, lajsne, terasa i ostali detalji. Sve ukupno koštalo ih je oko 13.000 evra.

"Da smo kupili gotovu kuću sigurno bi koštalo duplo više. Ovako smo imali zanimaciju, okupljali smo se, trudili, napravili nešto svojim rukama i uštedeli novac. Za nešto manje od godinu dana i 30 odlazaka svake subote, možemo konačno da kažemo da smo završili i da sledi donošenje stavri i useljenje. Zasadili smo borovnicu i ribizlu, imamo dobre komšije koje prodaju domaću hranu, tako da nam ničega neće faliti", zaključuje Ivana Dukić za MONDO.