Život nekadašnjeg generala Vojske Republike Srpske Ratka Mladića koji je u Hagu bio osuđen na doživotnu kaznu zatvora, obeležila su tri događaja koja su i danas potpuna misterija.

U najkraćem - pre skoro 30 godina, Mladić je ostao bez ćerke Ane, nekoliko meseci kasnije iz Beograda je stigla vest da je porodica njegovog vernog pratioca i šefa ličnog obezbeđenja Branimira Puhala nađena mrtva u Savskom jezeru. I na sve to, u Hagu, u hotelskoj sobi, noć uoči davanja iskaza u svojstvu svedoka odbrane nađeno je beživotno telo veštaka Dušana Dunjića.

SAMOUBISTVO ĆERKE

Prema zvaničnoj verziji, 24. marta 1994. godine, Ana Mladić (24) izvršila je samoubistvo očevim pištoljem u porodičnoj kući na Banovom brdu, u kojoj su u to vreme bili njeni brat i majka. U javnosti se dugo spekulisalo o motivima zbog kojih je Ana digla ruku na sebe. Istraga nikada nije završena. Pojavile su se mnogobrojne teorije o načinu na koji je nastradala. Jedni su tvrdili da je imala tešku depresiju, drugi su govorili da je digla ruku na sebe jer ju je napastvovao Mladićev blizak prijatelj u Moskvi. Paradoksalno, taj "prijatelj" je kasnije u Moskvi nađen mrtav, sa dva metka u potiljku, što je očigledno svojevrsna poruka da je “mnogo znao i mnogo video”. Pilot JNA Slobodan Stančević, koji je za vreme rata u Bosni bio Mladićev lični kamerman, potvrdio je da je, na zahtev generala, snimao sahranu njegove ćerke.

"Mladić me je zamolio da snimam sahranu. Deo gornjeg dela kovčega bio je od stakla, i videlo se Anino lice. U jednom trenutku, Ratko je zatražio od svojih pratilaca da me podignu i da iz vazduha snimim taj stakleni deo i njegovu mrtvu ćerku. To je bilo jako bolno za sve nas", navodi Stančević.

On je tada otkrio jedan detalj u moru raznih tumačenja smrti Mladićeve ćerke.

"Kad je čula pucanj, njihova prva komšinica ušla je u stan i videla da Ana leži na podu u lokvi krvi. Istrčala je da pozove policiju, a kad se ponovo vratila u tu prostoriju, pištolj više nije bio na onom mestu gde ga je ona prvi put videla. Pretpostavka je da je još neko bio u toj prostoriji sa Anom, dok se čekala policija, i da je taj neko uticao na to da ona strada".

Nekoliko meseci kasnije, u Beogradu je pod misterioznim okolnostima nastradala porodica Mladićevog šefa ličnog o bezbeđenja Branislava Puhala, koji je iz vojske udaljen kao oficir Gardijske brigade. Njegovi supruga i sin pronađeni su mrtvi u Savskom jezeru. Sve do dana današnjeg nije poznat nijedan detalj o tome na koji način je porodica završila na dnu jezera.

MISTERIJA SMRTI VEŠTAKA

Krajem oktobra 2015. godine, noć uoči unakrsnog ispitivanja pred Haškim tribunalom, u sobi hotela “Kraun plaza” u Hagu nađeno je beživotno telo sudskog veštaka, obducenta Dušana Dunjića. Njegovo veštačenje trebalo je da ospori navode patologa i veštaka Tužilaštva o telima pronađenim u okolini Srebrenice.

Profesor dr Dušan Dunjić bio je specijalista sudske medicine punih 35 godina. Bio je svedok ekspert u procesima Radovanu Karadžiću i Ratku Mladiću, u predmetima Milana Milutinovića, Vlastimira Đirđevića, Ramuša Haradinaja i drugih, kao i u slučajevima “Glođane” i “Račak”. Dr Dunjić je bio rukovodilac tima za ekshumacije i identifikacije u Batajnici i šef Odeljenja za DNK identifikaciju Koordinacionog centra za Kosovo i Metohiju Vlade Srbije.

Jedno vreme bio je i direktor Instituta za sudsku medicinu u Beogradu, a dve decenije je bio angažovan kao sudski veštak obducent u mnogim krivičnim postupcima u Srbiji, između ostalog i u slučaju ubistva dr Zorana Đinđića. Godišnje je obavljao oko 80 sudskomedicinskih ekspertiza u slučajevima ubistava i povreda vatrenim oružjem.

(MONDO)