• Izdanje: Potvrdi
IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne sme biti više od 25 MB.

Poruka uspešno poslata

Hvala što ste poslali vest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

DA LI ČUJETE KOMŠIJU IZ SUSEDNOG STANA? Naš stručnjak o zidanju novih zgrada i PROPUSTIMA koji se dešavaju

Autor Marija Ivetić

Proces kupovine stana prilično je komplikovan i dugotrajan, a jedno od najvažnijih pitanja svakako glasi: Da li kupiti stan u staroj zgradi ili novogradnji i kakvi se propusti dešavaju pri gradnji novih zgrada?

 Da li je bolja novogradnja ili starogradnja i koji su propusti Izvor: MONDO/Stefan Stojanović/Uroš Arsić/TV Prva/screenshot

Stručnjaci za nekretnine verovatno će vam reći da su tri glavna faktora prilikom kupovine nekretnine - lokacija, lokacija i lokacija, međutim, nakon stravičnog zemljotresa u Turskoj i Siriji mnogi smatraju da su stare zgrade nebezbedne i svakako žele stan u novogradnji, ali i ta priča ponekad ima dve strane medalje.

Slobodan Naumović, građevinski inženjer u Saobraćajnom institutu CIP, u razgovoru za MONDO kaže da su zgrade u našoj zemlji prilično otporne na seizmičke uticaje, naročito one izgrađene u poslednje dve decenije, ali da kod novogradnje može doći do propusta u toku dve faze.

“Prvi deo gradnje tiče se projektne dokumentacije, dok druga faza podrazumeva izvođenje. Postoji mogućnost da dođe do grešaka prilikom koncipiranja samog objekta, zapravo prilikom izrade statičkog proračuna, a ukoliko je statički proračun urađen po svim relevantnim zakonskim pravilnicima i propisima, postoji i druga mogućnost, odnosno da do propusta dođe prilikom izvođenja objekta”, objašnjava Naumović.

Kako navodi, propusti prilikom faze izvođenja mogu se javiti ili zbog nestručne gradnje u smislu lošeg izvođača koji ne poštuje tehničke regulative, odnosno projektnu dokumentaciju, ili po sugestiji investitora da se prilikom izvođenja radova vrši određena ušteda u materijalu, što kasnije može dovesti do posledica kakve smo videli u Turskoj.

“Rekao bih da se u poslednje vreme veći broj grešaka događa u fazi izvođenja gde dolazi do propusta, namernih ili slučajnih”, kaže Naumović i naglašava da zato postoji služba koja vodi kontrolu vezanu za izvođenje samog objekta, a koju čini nadzorni organ koji je jedini pred zakonom odgovoran za izvođenje radova po projektnoj dokumentaciji i dužan da prati izvođenje radova od početka do samog kraja.

Izvor: MONDO/Uroš Arsić

Kako naš sagovornik objašnjava, noseći deo objekta može da bude različit, što zavisi od samog objekta, spratnosti, investitora, materijala koji se primenjuju za izgradnju itd.

“U zavisnosti od terena bira se statički, odnosno konstruktivni sistem koji će se praktično primeniti na konkretnoj lokaciji”, ističe naš sagovornik.

Bolja izolacija u starim zgradama

S druge strane, kada su u pitanju stare zgrade građene u periodu pre Drugog svetskog rata koje možemo da vidimo u velikoj meri u centralnom delu Beograda, Naumović kaže da su one zidane opekom i s obzirom da su građene u vreme kada nije bilo u mogućnosti da se primeni beton jer se on pojavio tridesetih godina prošlog veka, zidovi su morali da budu dosta debeli.

Reč je o tome da su ranije debeli zidovi imali ulogu nosećih elemenata, dok je sada ulogu u prenosešenju opterećenja preuzeo beton.

“Imate zgrade čiji su zidovi debeli po 50 ili 60 cm i automatski, samim tim, daleko su bolji izolatori u pogledu termike i akustike. Nasuprot tome, sve nove zgrade građene su sa zidovima koje imaju ispune od opeke ili keramičkih blokova, zidovi su onda dosta tanki, svega dvadesetak cm i nemaju dobru akustičnu zaštitu”, kaže Naumović za MONDO i napominje da prolaz zvuka kroz materijal zavisi pre svega od njegove gustine.

Kada je u pitanju termička izolacija, stručnjak naglašava da ona takođe zavisi od materijala koji se primenjuje prilikom gradnje, odnosno da svaki material ima sopstvenu moć propuštanja toplote.

“Opeka ima dosta smanjen koeficijent prolaza toplote. Raniji zidovi od opeke koji su bili debeli po 30-40 cm bili su dosta bolji izolatori od sadašnjih šupljih blokova debljine 20-25 cm. Ipak, u poslednje vreme pošto se grade objekti sa blokovima relativno malih debljina, sa spoljne strane se postavljaju termoizolacioni materijali koji svojim delovanjem u letnjem preiodu spuštaju temperaturu pre nego što ona dođe u dodir sa konkretnim zidom. Iz tog razloga u novim zgradama imamo tzv. sendvič zidove koji se sastoje iz fasadnih elemenata, odnosno fasadne opeke ispod koje je termoizolacioni materijal, a potom zid od blokova koji sa unutrašnje strane ima malter", zaključuje Naumović.

(Mondo)

Možda će vas zanimati

Komentari 14

Komentar je uspešno poslat.

Vaš komentar je prosleđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspelo.

Nevalidna CAPTCHA

Trki Mrki

Naravno da cujemo komsije u zgradi iz '65. Mozda ima dosta betona da izdrzi seizmiku, ali zvucna izolacija je nula. Satro zgrada namenjena vojnim funkcionerima, visok standard izgradnje za to vreme itd. Sutra malo... Cujem komsinicu kada bez povisenog tona razgovara preko telefona. Zvucna izolacija izmedju stanova je nesto o cemu se uopste nije vodilo racuna fo danasnjih dana, a pitanje je kako to izgleda i sada u tzv. lux zgradama, gde je posebno naglaseno da se vodilo razuna o tome.

Nik

Sad je starogradnja postala pre WWII.. znači 100god zgrade, ma brilijantno..

zigezaga

Strucnjak u stvari nije rekao nista, dakle, elem, mnogi izvodjaci ne znaju da ugradjuju te pomenute materijale po propisima i onda npr.nastaje problem sa prenosenjem zvuka. Cak i gips-karton pregradni zidovi mogu da se urade sa dobrom zv.izolacijom ako se samo postuje ono sto projektant i proizvodjac propisu. Sa druge strane Nadzor na izvodjenju visespratnica se u Srbiji sveo na potpis i pecat kad je to potebno....retko gde ima pratece kontrole, laboratoije itd...sve je u lovi pa ko se ulovi...pozdrav od dipl inga

special image