Između fruškogorskih sela Vizić i Erdevik, nalazi se jezero Moharač. Površina ovog jezera je oko 65 hektara, a dubina na pojedinim mestima doseže i do 12 metara. Iako voda u jezeru Moharač po kvalitetu jeste i za kupanje, ovo jezero je ipak poznatije po pecanju i moglo bi se reći da je to primarna aktivnost na prostoru na kojem je zabranjen ribolov iz čamca.
"Zabacujem po ceo dan, ali nešto neće… Svi koji dolazimo ovde redovno na pecanje primećujemo poslednjih par godina da ribe ima sve manje i čini se da služba Nacionalnog parka pod čijom nadležnošću je jezero slabije poribljava nego ranije što je velika šteta jer je Moharač jezero jedno od najboljih lokacija za pecanje u Sremu i na Fruškoj gori…", jada se Miroslav na svoje pecaroške muke.
Po njegovim rečima za ambijent na jezeru, mir i čistoću se ne može požaliti, ali je kako kaže riblji fond znatno smanjen u odnosu na raniji period.
"Ima tu još uvek dosta kapitalaca, pogotovo tamo u dubini kod brane. Prošlog leta sam odavde dvogledom gledao kako preko puta izvlače soma od 68 kila, bio je 2,6 metara dugačak, a naravno priča se da ima i većih…", kroz smeh kaže Miroslav i dodaje da je za pohvalu poribljavanje jezera linjakom koji je još uvek u potpunoj zabrani jer se čeka da ribe narastu.
"Dosta nas je apelovalo na službu Nacionalnog parka da vrate u jezero i amura, ali nam je rečeno da se neće ubacivati jer nije autohtona vrsta", kaže Miroslav i dodaje da je tokom sezone ribokrađa na jezeru gotovo nemoguća jer svi pecaroši dolaze sa urednim dozvolama i u kontaktu su sa ribočuvarima kojima se javljaju sumnjive aktivnosti na vodi ili obali.
Iako na jezero Moharač većina dolazi zbog ribolova, ovih dana glavna atrakcija na vodi je porodica labudova koja je pre par dana prvi put izvela mlade u "šetnju“ jezerom.
Osim po lepoti, čistoj vodi i prelepom ambijentu jezera smeštenog između fruškogorskih brežuljaka, Moharač je poznat i po vinariji "Kube“, vlasnika Đure Kubečke čiji su vinogradi smešteni na samoj obali i iz kojih se pruža jedan od najlepših pogleda na jezero. Đura kaže da na 2,5 hektara vinograda uvek ima puno posla i da se obaveze tokom dana samo smenjuju.
Međutim, iako sigurno treba mnogo truda da vinogradi dovedu "pod konac“, kao što i jesu u vinariji "Kube“, Đura je uz to uspeo da izgradi i čitav kompleks objekata na obali čime je jezero Moharač obogaćeno za jedan ozbiljan turistički centar koji nudi sve ono po čemu je Fruška gora poznata – odmor u miru, prirodne lepote, kvalitetno vino…
"Dolaze kod nas uglavnom grupe iz cele Srbije i ko god dođe prvi put, oduševi se i jezerom i ambijentom i naravno našom vinom. Ova lepota jednostavno opija ljude kao vino, a mi smo tu da dopunimo taj utisak", priča Đura.
Ovaj kraj Fruške gore oko Vizića i Erdevika je poznat po velikom broju izvora pijaće vode od kojih se jezero Moharač i puni. Izgradnjom brane i hidrosistema neophodnog za ovakvo jezero, neki od izvora u neposrednoj blizini su promenili svoje izdane.
Tako je jedan od izvora probio kroz zid betonskog odvoda iza brane, a meštani su ga u međuvremenu zacevili i sada je to mesto na koje mnogi dolaze po vodu za piće neverovatne fruškogorske svežine…
Karakteristike jezera Moharač
Moharač predstavlja veštačku akumulaciju, nastalu pregrađivanjem doline potoka Moharač, branom dužine 270 i visine 16 metara.Jezero ima izdužen oblik i pruža se u pravcu severoistok – jugozapad. Na uzvodnom delu jezera, obala je veoma šumovita, dok su dolinske strane uglavnom oranice i zatravljene površine. Ukupna širina jezera iznosi 300, dužina 2500, a dubina 10 metara. Površina jezera dostiže 60 hektara, a njegova ukupna zapremina iznosi preko 2,3 miliona metara kubnih. Jezero je napravljeno iz više razloga, a prvenstveno je služilo za zaštitu okolnih oranica od bujičnih poplava. Danas jezero Moharač ima rekreativnu ulogu i predstavlja omiljeno mesto za sve ribolovce ovog kraja.
Turizam jezera Moharač
Jezero Moharač poseduje veliki turistički potencijal. Jezero okružuju netaknuta priroda, ptice i životinje, a krasi ga voda visokog kvaliteta, u kojoj je dozvoljeno kupanje. Ipak, i pored čiste vode, primarni posetioci ovog jezera su ribolovci. Jezero posećuju pecaroši, koji tokom čitave godine pecaju somove, šarane, amure, štuke, babuške i druge vrste bele ribe. Riblji fond jezera je veoma velik, a ono što je doprinelo popularizaciji pecanja na ovom mestu, jesu i kapitalni ulovi. Potrebno je naglasiti da je ribolov dozvoljen isključivo sa obale i zabranjena je upotreba bilo koje vrste čamaca.
Pored bogatog ribljeg fonda, okolinu jezera krasi raznovrstan životinjski svet. Jezero Moharač je bogato labudovima, guskama, patkama, kornjačama, zečevima i fazanima. Labudovi predstavljaju pravu atrakciju i privlače ljubitelje fotografisanja.
U okolini jezera postoje i uređene klupe sa nadstrešnicom, a na samom jezeru je dozvoljeno i kampovanje. Ovaj deo Fruške gore poznat je i po izvorima pijaće vode, a jedan takav izvor se nalazi ispod brane.
(Mondo/Mitrovicainfo)
Herojska pobeda Partizana u Berlinu! Karlik Džouns 2 sekunde pre kraja doneo petu u nizu!
Partizan prosuo sve i izgubio u Subotici: Bledi crno-beli nisu mogli protiv Spartaka!
4, 3, 2 - Karlik Džouns za pobedu Partizana! Pogledajte koš kojim je Amerikanac zapalio Grobare u Berlinu
"Uvek sam verovao u Željka Obradovića!": Ostoja Mijailović pričao o timu i otkrio budžet Partizana
Mondo ukrštenica za 13. decembar: Jutarnja zabava i "razgibavanje" mozga!