Tom odlukom potvrđena je kazna Bojoviću od osam meseci zatvora na koju ga je osudio Prvi osnovni sud u Beogadu, ali je Apelacioni sud preinačio krivično delo za koje je Bojović oglašen krivim.

Umesto dva krivična dela falsifikovanje isprave Bojović je pravosnažno osuđen zbog jednog krivičnog dela - falsifikovanje isprave u produženom trajanju.

Bojović je početkom februara uhapšen u Španiji sa lažnim dokumentima, odnosno hrvatskim pasošima. Srbija ga traži zbog više ubistava kao i zbog odsluženja kazne od 14 meseci zatvora na koju je osuđen zbog nedozvoljenog držanja oružja i falsifikovanih ličnih karata.

Ministarstvo pravde Srbije uputilo je Španiji zahtev za ekstradiciju Bojovića i dvojice pripadnika bivšeg "zemunskog klana" koji su 9. februara uhapšeni u Valensiji po poternici srpskog Interpola.

Uz zahtev za izručenje Bojovića, Vladimira Milisavljevića zvanog Vlada Budala i Siniše Petrića zvanog Zenica, Španiji je prosleđena i dokumentacija o krivičnim delima za koja ih tereti Srbija od oko 2.000 strana.

U pitanju je jedan od najobimnijih predmeta, pošto se oni sumnjiče za više desetina ubistava i drugih teških krivičnih dela, među kojima je i ubistvo premijera Zorana Đinđića.

Prvostepenu odluku doneće španski sud pošto razmotri dokumentaciju i zahtev za izručenje, na koju okrivljeni imaju pravo žalbe, a konačnu odluku o izručenju doneće španski ministar pravde.

Bojoviću, koji je već godinu i po dana u bekstvu, u odsustvu se sudi zbog tri ubistva i dva pokušaja ubistva, dok je Milisavljević pravosnažno osuđen na 40 godina zatvora zbog krivičnih dela koje je izvršio kao pripadnik "zemunskog klana" i na 35 godina zatvora zbog učešća u ubistvu premijera Đinđića, a za otmicu vlasnika "Delte" Miroslava Miškovića na sedam godina zatvora.

Petrić je, takođe, pravosnažno osuđen na maksimalnu kaznu zbog ubistva od 15 godina zatvora i ostalo mu je da odsluži još tri godine i deset meseci pošto je pobegao iz zemlje u toku izdržavanja kazne.

(Tanjug)