Posle tog problema, kako javljaju reporteri s lica mesta tokom večeri, nasipi odolevaju i stanje je stabilno. U Šabac su stigli i ruski i beloruski spasioci koji su prethodnih dana bili u Obrenovcu.

Oni su tu došli iz predostrožosti.

Od 21 sat do jutra zabranjen je prilaz nasipima civilima, a sada ih obezbeđuju samo pripadnici vojske i policije.

Ranije danas, kada je bila kriza na nasipi u Drenovcu, zamenik šefa Štaba za vanredne situacije u Šapcu Boban Birmančević je rekao da se apelu da pomognu brzo se odazvalo više od hiljadu građana koji su radila na pojačavanju bedema u reonu Čevrntija, crpne stanice i Drenovca.

On je tada apelovao na radno-sposobno stanovništvo da se javi u Halu sportova "Zorka" i kasarnu da bi bili raspoređeni na kritična mesta.

Bedemi od vreća s peskom bili su popustili u najnižoj zoni jer su se, po rečima šefa Štaba za vanredne situacije Šapca i načelnika Generalštaba Vojske Srbije generala Ljubiše Dikovića, pretvorile u blato.

U 11 sela tog grada lociranih neposredno uz obalu naloženo je evakuisanje stanovništva koje je sprovodila policija.

Kako MONDO saznaje u Šapcu, mali broj meštana odazvao se pozivu na evakuaciju pošto nisu želeli da ostave imanja i stoku. Nadu im uliva i to što se nasip ponovo dobro drži.

Od 15. maja do sinoć, sa područja šabačkih sela u kojima je naređena preventivna evakuacija stanovništva, izvedeno je 814 ljudi, objavila je Gradska uprava.

Odbrambeni bedem u regionu Šapca dugačak 26 kilometara napravljen je u petak kada je premijer Srbije Aleksandar Vučić pozvao građane da pomognu Šapcu i njegovoj odbrani.

Nasip je podiglo 6.000 volontera.

TRI SCENARIJA ZA ŠABAC

U ovom trenutku za Srbiju je najvažnija borba za Šabac, u tom pravcu se upućuje sva pomoć iz inostranstva i timovi koji su stigli iz 17 zemalja, izjavio je danas načelnik sektora za vanredne situacije Ministarstva unutrašnjih poslova Predrag Marić i dodao da su pripremljena tri scenarija za reagovanje.

"U slučaju najgoreg scenarija, tamo je ceo sremski potez potencijalno ugrožen", rekao je on za televiziju B92 i najavio da se "taj talas vode iz Hrvatske očekuje najverovatnije u sredu".

Navodeći da imamo tri scenarija za reagovanje, u zavisnosti od količine vode koja će doći iz Hrvatske, on je objasnio da "prvi ne bi podrazumevao evakuaciju većeg broja sela", dok drugi "podrazumeva evakuaciju i Šida, i Bosuta i čitavog niza manjih mesta".

Uvek računamo na najcrnji scenario, a to je treći kojim se predviđa "da poplavni talas bude takve jačine da ugrozi i Sremsku Mitrovicu", rekao je Marić.