U Specijalnom sudu u Beogradu danas je predstavljanjem presretnutih SMS poruka nastavljeno suđenje Darku Šarić i pripadnicima njegove grupe optuženim za krijumčarenje ukupno 5,7 tona kokaina iz Latinske Amerike u zapadnu Evropu.

Tužilaštvo za organizovani kriminal predstavilo je sudu presretnutu SMS komunikaciju između pripadnika Šarićeve grupe, odnosno poruke koje su mobilnim telefonima razmenjivali optuženi Marko Pandrc, Miloš Cajić, Anastasije Martinčić i Željko Vujanović.

"Hoćete li još jednom da pokušamo sa fuksom ili ne? Ako se tata slaže, ja sam za", jedna je od presretnutih poruka koja, prema stavu tužilaštva, dokazuje da se radi o švercu kokaina, a koju je dan pre zaplene kokaina u Urugvaju 2009 Cajić poslao Nikoli Pavloviću.

Ta, kao ni brojne druge poruke u kojima se pominju "kurva" i "drolja", prema rečima zamenika tužioca Saše Ivanića, ne odnose se na ženske osobe već su šifre za pretovar droge.

Ivanić je naveo da to potvrđuju dokazi iz Urugvaja, kao i iskaz svedoka-saradnika Draška Vukovića, koji je objasnio da je bilo nekoliko neuspesnih pokusaja prebacivanja droge sa jahte Maui na prekookeanski brod.

"Pita tata jel' može sa velikim kolima, posto su se mala sje..a u nevremenu", je SMS poruka koja prema stavu tužilaštva potvrđuje da članovi grupe komuniciraju o problemima sa čamcima.

Mali gumeni čamac, kako je naveo tužilac, otkačio se u nevremenu i urugvajska policija ga je pronašla nakon zaplene dve tone kokaina u luci santa Lucia u Urugvaju 15. oktobra 2009. na jahti "Maui" Anastasija Martinčića kome se sudi u toj zemlji.

Navode tužilastva pokušali su da ospore advokati odbrane, kao i optuženi Cajić tvrdeći da to nisu njegove poruke.

Zamenik tužioca rekao je da se presretnuta SMS komunikacija može objasniti zapljenjenim šifrarnikom iz koga se vidi da je Pandrc koristio ime Ronin, Cajić ime Jorgos, a Martinčić ime Bond.

U Specijalni sud, danas je prvi put sa slobode došao Šarićev brat od tetke  Željko Vujanović koji je u petak pušten iz pritvora okružnog zatvora u Beogradu i prebačen u kućni pritvor - u svoj dom u Kragujevcu.

Suđenje je zakazano za celu ovu sedmicu.

Šarić je prilikom prvog pojavljivanja pred sudom 24. marta rekao da se ne oseća krivim ni pojednoj optužnici, niti po jednoj tački kao i da droga koja je zaplenjena nije njegova.

On tada nije želeo da detaljno iznosi odbranu, a njegov advokat Radosalv Baćević je pojasnio da to neće učiniti dok sud ne odluči o njihovom predlogu za se iz spisa predmeta izdvoje dokazi za koje Šarićeva odbrana smatra da nisu pribavljeni u skladu sa zakonom, kao što su prisluškivani razgovori.

Iako je po šest spojenih optužnica optuženo ukupno 36 članova Šarićeve grupe, na optuženickoj klupi Specijalnog suda u Beogradu su osim Šarića još devet optuženih, pošto je još njih 14 u bekstvu, devet je priznalo krivicu, a trojica su dobila status svedoka saradnika.

Na optuženičkoj klupi su Ssarić, Nikola Dimitrijević, Zzeljko Vujanović, Miloš Cajić , Borislav Tunjić, Nikola Dimitrijević, Zzivko Sibinski, Boban Stanojković, Marko Dabović i Mišić Aleksandra.

Svedoci saradnici u ovom postupku su Radan Adamović, Nebojša Joksović i Draško Vuković. Oni nisu izuzeti iz optuzenja iako im se na kraju procesa ne izriče kazna, kao "nagrada" za saradnju u rasvetljavanju krivicnih dela.

U aprilu prošle godine u Speciajlnom sudu u Beogradu je krenulo objedinjeno suđenje Šarićevoj grupi po šest optužnica zbog šverca više od ukupno 5,7 tona kokaina iz Latinske Amerike u zapadnu Evropu tokom 2008. i 2009. godine.

U bekstvu su još Rodoljub Radulović zvani Miša Banana, Goran Soković, Marko Pandrc, Nenad Novaković, Boško Nedić, Darko Tošić, Darko Gazdić, Milovan Milovac, Bojan Stanojković, Petar Obradović, Marko Račić, Vladimir Račić, Mihajlo Đoković i Nebojša Sretenović. Nikola Pavlović je zaključio sporazum o priznanju krivice.

Za njima je raspisana Interpolova poternica.

U drugom postupku, koji se nastavlja 14. maja Ssariću se sudi za pranje 22 miliona evra u Srbiji, kupovinom preduzeća, parcela, hotela...