Prema pisanju Vojvođanskog analitičkog-istraživačkog centra (VOICE), RBV je pred sam odlazak banke u stečaj isplatila oko tri miliona evra za otpremnine, u proseku oko 6.000 evra dobila su 502 zaposlena i za njih 200, koji su vraćeni na posao, to je bilo oko 1,2 miliona evra, navodi list.

Kako je novac isplaćen i iz kojih fondova nikome i sada nije jasno, jer je banka već tada bila u finansijskim problemima.

List podseća da je pre oduzimanja licence za rad, RVB bila u vlasništvu države to pod nadzorom Narodne banke Srbije. Sve to se dešavalo pre otvaranja stečajnog postupka u maju 2013. godine. Tada upravljanje bankom kao stečajni upravnik preuzima Agencija za osiguranje depozita.

Prema podacima VOICE, sa biroa su povučena 204 bivša radnika, a sa strane angažovano još 12. U decembru prošle godine ostalo je 59 zaposlenih.

"O takvoj situaciji zakon ništa ne govori. To nije kažnjivo, ali je činjenica da je to propust zakonodavca koji otvara prostor za zloupotrebe. Uostalom, vi imate izdatak za otpremnine, a onda imate još izdatak i za plate, i to za iste one ljude koji su dobili otpremninu. To može u državnim institucijama i preduzećima. Privatniku to ne može da se desi", kaže Dragan Dobrašinović iz Koalicije za kontrolu javnih finansija.

Profesora Filozofskog fakulteta Miodraga Zeca ovakav scenario ne iznenađuje.

"Koliko smo samo imali slučajeva da neko uzme otpremninu i po deset puta kod istog poslodavca, odnosno kod države. To vam je teatar apsurda. Sve to meni liči na ujdurmu i prevaru", kaže Zec.