Ali, u gradskoj sredini za bića iz prirode uvek ima neki dodatni problem. U ovom slučaju je to što sove ostatke plena kojim se hrane ispuštaju u susedno dvorište, sa kojim se "deli" krošnja drveta na kom obitavaju.
Iz RTV-a su bili da provere da li je moguće naći rešenje kojim bi bile zadovoljne obe strane.
Vaspitači u Bubamari kažu da bi im bilo izuzetno žao ukoliko sove odu iz dvorišta vrtića, jer njihovo prisustvo za decu ima edukativni značaj.
Uz to, sove utine su strogo zaštićena vrsta koja se tokom zime skuplja u manjim ili većim jatima na mestima koja same odaberu kao sigurna.
Takvih mesta u Novom Sadu ima samo tri, a jedno od njih je i dvorište vrtića. Njih trenutno ovde nema, ali su zaposleni do sada izbrojali 17 sova.
S druge strane, komšija u čije dvorište prelaze grane drveta na kome se sove nalaze je u telefonskom razgovoru rekao da se nadležnima već obraćao za pomoć pre nekoliko meseci, ali nisu reagovali.
Njemu problem nisu same sove, već to što ostaci njihove hrane padaju na terasu na koju izlaze njegovo dvoje dece. To, kako tvrdi, može ugroziti njihovo zdravlje.
"Potencijalno rešenje bilo bi da se grane koje se nalaze u susednom dvorištu odstrane kada sove privremeno napuste stanište", objašnjava ornitolog Pokrajinskog Zavoda za zaštitu prirode Marko Tucakov.
Glavna poruka, kaže Tucakov, bila bi da naučimo da delimo prostor u kome živimo sa divljim životinjama, jer su one dar prirode i pružaju nam brojne usluge kojih i nismo svesni.
Tužna partija Partizana: Navijači promrzli i nisu videli ama baš ništa!
Kraj serije "Sablja": Večeras gledamo finale trilera o ubistvu premijera Zorana Đinđića, evo šta nas očekuje
Srbija i Aleksa pregazili Dansku u Beogradu: Sad smo na Evropskom prvenstvu!
Primim 160€ penziju, a samo ugalj i drva koštaju 355: Težak život Ukrajinaca, mnogi uzeli rusko državljanstvo
"Dali smo sve da ubedimo Pešića da ostane": Petrušev objasnio šta je najveća razlika u reprezentaciji