Voda na plaži Lido nije bezbedna za kupanje, tvrde u Gradskom zavodu za javno zdravlje.

Ipak, obaveštenje o štetnosti plivanja na jednom od omiljenih kupališta u gradu nigde ne postoji, a posetioci Velikog ratnog ostrva ne haju za upozorenja, a na tom zemunskom kupalištu moguće je naći i roditelje s malom decom, pišu “Novosti”.

Pogoršanje u odnosu na početak sezone se ogleda, kako kažu stručnjaci, u povećanju broja mikroorganizama, to jest, ima ih više nego što je dozvoljeno propisom.

“Poznato je da na kvalitet vode Dunava u Beogradu utiče ispuštanje sanitarnih otpada na potezu Gornjeg Zemuna i Batajnice”, tvrde stručnjaci Gradskog zavoda za javno zdravlje. U uslovima niskog vodostaja, ovaj uticaj je presudan za mikrobiološki kvalitet vode.

Pošto su prethodnih nedelja temperature bile izrazito visoke i nije bilo padavina, vodostaj je dosta opao.

Ukoliko ne pogledaju portal Gradskog zavoda za javno zdravlje, sugrađani, međutim, ne mogu saznati da kupanje na Lidu nije bezbedno, jer obaveštenja o neispravnosti vode nema nigde na plaži.

Lekari Gradskog zavoda za javno zdravlje, u međuvremenu, apeluju na sugrađane, da ukoliko se, uprkos njihovim upozorenjima kupaju na Lidu na sopstvenu odgovornost, obavezno istuširaju odmah po izlasku iz vode i da izbegavaju zaranjanje u reku.

undefined Kupanje na Lidu

POSEBNA OPASNOST ZA DECU

U uslovima lošeg mikrobiološkog kvaliteta vode moguće su infekcije vidljivih sluzokoža, urinarnog trakta, kao i sistema za varenje u slučaju gutanja zagađene vode, tvrde lekari Gradskog zavoda za javno zdravlje.

Posebno su ugrožena deca, stariji sugrađani i osobe sa oslabljenim imunitetom, pišu "Novosti".