• Izdanje: Potvrdi
IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne sme biti više od 25 MB.

Poruka uspešno poslata

Hvala što ste poslali vest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

U susret novom zakoniku - Da li ste za eutanaziju?

Izvor mondo.rs Izvor Tanjug

Na Kopaoniku je danas počela centralna diskusija o budućem Građanskom zakoniku, koji bi trabalo da uvede brojne novine u naš pravi sistem, a jedno od njih je i pravo na eutanaziju.



Javna rasprava o Nacrtu Građanskog zakonika počela je u julu ove godine i planirano je da traje godinu dana, tokom kojih će Komisija za izradu Nacrta GZ razmatrati sugestije stručne javnosti, obavljati redakciju teksta i pripremati konačan tekst budućeg zakonika.

Nacrt GZ sadrži odredbe sa kojima će svi posebni zakoni koji će detaljnije razrađivati određenu materiju, morati da budu u saglasnosti.

Odredbama GZ biće uređena oblast porodičnih odnosa, naslednog prava, svi oblici svojine i njene zaštite, zatim obligacioni odnosi odnosno 53 različita ugovora i naknada štete i u okviru nje objektivna odgovornost.

 Kada su u pitanju predlozi koji su najviše uzburkali srpsku javnost, kao što je pravo na eutanaziju, ono je u Nacrtu predviđeno kao "pravo fizičkog lica na saglasni, dobrovoljni i dostojanstveni prekid života, koji se može izuzetno ostvariti, ako se ispune propisani humani,  psiho -socijalni i medicinski uslovi. Uslovi i postupak za ostvarivanje prava na eutanaziju propisuju se posebnim zakonom".

Takođe, zloupotreba prava na eutanaziju, radi pribavljanja neosnovane materijalne ili druge koristi, predstavljaće osnov za krivičnu odgovornost.

Nacrt kao alternativu, predviđa potpuno brisanje tog člana.

Komisija za izradu Nacrta GZ smatra da će se zbog kompleksnosti ostvarivanja prava na eutanaziju, koje ima, pored pravnih i medicinske, psihološke i socijalne aspekte, tek posle održane javne rasprave izjasniti o alternativnom predlogu na osnovu argumenata stručnjaka iz različitih oblasti i profesionalnih delatnosti.

Takođe, eventualnim usvajanjem osnovnog predloga, izvršila bi se odgovarajuća promena u Krivičnom zakoniku, napominje Komisija.

Kakav je vaš stav o ovom pitanju? Glasajte u našoj anketi:

Anketa

Da li podržavate pravo na eutanaziju?

  • Da - ono spada u osnovna prava čoveka da odlučuje o svojoj sudbini

    73.5% (477)

  • Ne - to nije hrišćanski i ravno je (samo)ubistvu

    21.11% (137)

  • Nisam nikada razmišljao(la) o toj temi

    5.39% (35)

Da li podržavate pravo na eutanaziju?

Rezultati


Drugo pitanje koje se čuje u javnosti je da li će GZ dozvoliti gej brakove. Pisci Nacrta, predviđaju da je "brak je zakonom uređena zajednica života žene i muškarca. Brak se zasniva na pravu žene i muškarca na potpunu i trajnu zajednicu.

Brak se zaključuje na osnovu slobodnog pristanka budućih supružnika. Supružnici su ravnopravni u pravima i obavezama". Kao alternativa dato je da se druga rečenica iz ovog člana briše. Istopolne zajednice biće diskutovane tokom javne rasprave i prava i obaveze njihovih članova mogu se urediti i posebnim zakonom, smatraju pisci Nacrta GZ.

Kada je u pitanju dilema da li će roditelji smeti da ubuduće tuku svoju decu, Nacrt GZ se rukovodio međunarodnim konvencijama koje ističu "najbolji interes deteta".

Tako se u Nacrtu GZ kaže da: "roditelji imaju pravo i dužnost da čuvaju i podižu dete tako što će se oni lično starati o njegovom životu i zdravlju. Roditelji ne smeju podvrgavati dete ponižavajućim postupcima i kaznama koje vredaju ljudsko dostojanstvo deteta i dužni su da dete štite od takvih postupaka drugih lica".

Javnoj raspravi biće ostavljeno i pitanje surogat materinstva, odnosno rađanje za drugog.

Inače, Srbija je jedna od retkih zemalja koja nema građanski zakonik, iako je bila četvrta država u Evropi koja ga je usvojila 1844. Pre nje to su učinile samo Francuska, Austrija i Holandija.

Taj zakonik je bio na snazi 102 godine do 1946. kada je ukinut odlukom FNRJ.

Komentari 23

Komentar je uspešno poslat.

Vaš komentar je prosleđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspelo.

Nevalidna CAPTCHA

Vudu Vudi

Podržavam pravo na eutanaziju, ali sa tim se mora biti vrlo oprezan. Treba uvesti zakon da pacijenta pregleda nekoliko nezavisnih komisija, i da se eutanazija odobri samo ako je 100% sigurno da ne postoji nikakva šansa za izlečenje.

Milenica

@Milan79 haha koji si ti saban majko mila! Jesi kralj... Ali kralj sabana!

Никола 86

Јесам за еутаназију и радо бих први ишао на то ако се усвоји. Лакше ми је увек кад се изјадам преко нета јер уживо не могу нити имам коме па ћу и сад. Имам скоро 30 година, никад девојку нисам имао нити ћу имати јер сам јако стидљив чак ми ни психолози нису помоглиа дуго сам се лечио од анксиозности. Корен тога је у томе што сам у детињству малтретиран од друге деце али и од родитеља од којих сам још као малолетан отишао јер су ме малтретирали константно. Осим тога имам и још неких проблема између осталог хормонални поремећај тако да ми је либидо дуго већ на нули. То се може лечити али је скупо а ја радим за 22 хиљаде код приватника и није ми лепо тамо уопште али трпим јер морам, додуше већина радника у Србији је нажалост малтретирана на овај или онај начин. Сам сам. Фали ми жена, да неког волим и да неко мене воли, јако ми фали и стварно патим. Не кажем да је мој проблем највећи има много горих али ја тешко подносим. Свако вече се радујем спавању, маштам о лепим стварима да би ми јутро било најгоре јер знам да морам устати. Подржавам еутаназију, ником нећу нашкодити што ћу себи на безболан начин прекратити муке.

special image