Ova priča se završila dobro. U Srbiji danas, nažalost, ima mnogo sličnih priča koje nemaju tako srećan kraj. Žrtve internet nasilja bivaju obeležene za ceo život, u najboljem slučaju.

Faktori koji utiču na razvoj situacije koja će uslediti tokom i nakon internet nasilja, posebno ukoliko ono uključuje seksualno nasilje, su raznoliki - odnosi u porodici, svesnost o rizicima, društveno-socijalni status, uzrast, nivo obrazovanja, model ponašanja pojedinca ili društva…

Internet predatori su dobro skriveni, ali ih ima mnogo. I u Srbiji. Internet nasilje je u porastu i u našoj zemlji, a veliki broj žrtava trpi ili iskusi i seksualno nasilje. Nekad je pedofilima bilo teže, danas im se deca, nažalost, sama "nude" imitirajući modele ponašanja sveta oko sebe svojim slikama i statusima na internetu i društvenim mrežama.

Da li je i vaše dete žrtva sajber nasilja?


Internet: Deca u većoj opasnosti nego što znamo


Igor Jurić, osnivač "Fondacije Tijana Jurić", koja u Srbiji trenutno, uz pomoć Ministarstva trgovine, turizma i telekomunikacija, sprovodi program "Bezbedni na internetu - bezbedni u životu", koji se bavi edukovanjem dece i prevencijom nasilja na internetu, ispričao je za MONDO kako izgleda napad internet "predatora" i kako se devojčica spasila.

"Preko popularne društvene mreže, muškarac od 60 godina, ušao je u komunikaciju sa devojčicom uzrasta 11 godina. U početku je ta prepiska bila sasvim uobičajena i nekarakteristična za ovaj tip internet napada. Recimo, ovaj muškarac, što je suprotno modelu ponašanja predatora, nije lagao o svojim godinama, rekao je da ima 55 i pričao je sa devojčicom o 'običnim' stvarima, neobično dugo čekajući da napravi direktan korak u ostvarivanju svog cilja - susret sa devojčicom uživo. Tek nakon nekog vremena, valjda kad je stekao potpuno poverenje u devojčicu počeo je da joj šalje poruke seksualnog sadržaja, ali ne i slike i video snimke", rekao je Jurić.

Na naše pitanje je kako je devojčica reagovala, odgovorio je da je upravo u tome ključ ove priče - u poverenju koje je devojčica imala u svoje roditelje, u mogućnost da im se poveri, što današnja deca ne čine u dovoljnoj meri, a roditelji ispred sebe ne vide šta se dešava njihovoj deci.

"Sreća u celoj priči, ono na čemu mi u Fondaciji izuzetno insistiramo, jeste upravo to poverenje koje je devojčica imala u svoju majku. Ona se poverila majci, koja je bila zatečena, šokirana, besna, ali dovoljno trezvena da se ne upušta sama u rešavanje problema. Kontaktirala je nadležne službe, došla do nas i zajedno smo utvrdili da je reč o pedofilu, koji je nastavio komunikaciju s majkom devojčice u narednih nekoliko dana. Tek tada pedofil je otkrio svoje namere i prepiska je bivala sve gora i gora. Već nakon par dana redovno su stizale nage fotografije tog muškarca iz kreveta i kupatila, a devojčici je ponuđen i novac, kako bi se 'lepo obukla' i mogla da nastavi dopisivanje preko mobilnog telefona, da roditelji ne posumnjaju zbog troškova", rekao je Jurić.

Nastavio je ovu priču:

"Devojčica je bila iz unutrašnjosti i muškarac joj je ponudio ubrzo i novac za autobusku kartu da dođe u Beograd, a mesto sastanka, odakle bi krenuli dalje, bila je autobuska stanica".

POVERENJE DECE i RODITELJA JE KLJUČ



U celu priču je od početka tj. od momenta kad ih je majka kontaktirala, uključen MUP i jedinica za borbu protiv visoko-tehnološkog kriminala, koja je uhapsila pedofila i stavila tačku na ovu groznu priču, koja je ipak imala srećan kraj. Šta bi bilo da se devojčica nije poverila majci?!

Znate li da je svaka četvrta devojčica u Srbiji, koja dobije upit za prijateljstvo preko društvene mreže, spremna da se sretne sa nepoznatim čovekom uživo? To je porazna statistika naše sadašnjosti, u kojoj je svaki treći osnovac pretrpeo internet nasilje, neki od njih i seksualno.

Živimo u vremenu u kojem je tek 12 odsto srednjoškolaca svesno i ume da prepozna internet nasilje i u vremenu u kojem čak 65 odsto nastavnika i profesora ne ume i ne zna da pomogne učenicima čak i kad je svesno toga da su oni žrtve internet nasilja (ovi podaci izneti su na konferenciji za novinare Fondacije Tijane Jurić).

Edukacija i zdravi porodični odnosi su ključ prevencije i zaustavljanja internet nasilja, koje se u Srbiji dešava svakodnevno, nekad s vrlo teškim posledicama.

Sadržaj koji deca gledaju treba da bude njihov izbor, ali roditelj mora da ga kontroliše i da zna šta mu dete radi za kompjuterom, telefonom ili pametnim uređajem. Dete ne smemo sputavati, ali mu moramo pokazati zdrave primere korišćenja interneta i modernih tehnologija.

Počnite odmah, počnite već danas da pričate sa svojim detetom, ukažite mu na rizike ponašanja, naučite ga da prepozna internet nasilje i nikako nemojte misliti da ste izuzeti od toga!

Ako niste sigurni kako to treba da učinite - obratite se onima koji će vam pomoći da saznate više, prepoznate bolje i zaštitite svoje dete.

RUSKI OSVETNICI:Mame pedofile, pa ih prebijaju



VAŽNO! Roditelji gledajte OVO! (VIDEO)



MRAČNA STRANA MAJKLA DŽEKSONA