Ispred Hrama Hristovog Vaskrsenja u Podgorici krenula je protestna litija kojoj prisustvuje više hiljada građana. Litiju predvodi mitroplit crnogorsko-primorski Amfilohije.
Sveštenici su uoči šetnje poručili da se poštuju mere Nacionalnog koordinacionog tela za zarazne bolesti (NKT) i drži distanca.
Tokom litije je došlo do prepirke dva učesnika ali većih incidentata nije bilo.
Sveštenici su poručili građanima da osim ikona, sveća i krstova ništa ne nose i ako bude incidenata "to nije učinio niko ko pripada nama". Pozvali su građane da snime svakoga ko izazove incident.
Pre litije, u Hramu Hristovog Vaskrsenja služen je moleban.
Uprava crnogorske policije podnela je više krivičnih prijava protiv odgovornih lica zbog skupova na kojima je bilo više od 200 ljudi, što je kršenje mera Nacionalnog koordinacionog tela (NKT).
Prema pisanju podgoričke Pobjede, osnovna državna tužilaštva su za sve prijave ocenila da nema elemenata krivične odgovornosti.
Dodaje se da je policija je procenila da je u Podgorici na protestnoj litiji bilo nešto više od 5.000 građana, u Nikšiću između tri i tri i po hiljade, a u Pljevljima oko 500 pristalica Srpske pravoslavne crkve koji protestuju protiv crnogorskog zakona o slobodi veroispovesti.
Litije su danas nastavljene nakon tri meseca pauze zbog pandemije korona virusa i u znak protesta zbog Zakona o slobodi veroispovesti.
Vernici u Beranama su "povukli nogu" i prvi se skupili ispred hrama Svetog Simeona Mirotočivog odakle su krenuli prema tri kilometara udaljenom manastiru Đurđevi Stupovi.
Litija je protekla bez incidenata a okupilo se oko 200 građana koje je paroh Beranski zamolio da ispoštuju odluke Nacionalnog koordicionog tela za suzbijanje zaraznih bolesti. Na čelu kolone su bila deca.
Litije su organizovane i u Pljevljima i Plužinama, Baru, Budvi, Danilovgradu...
U Nikšiću večeras neće biti litije jer navodno nisu dobili odobrenje na vreme, ali su građani nakon molebana samoinicijativno krenuli u protestnu šetnju protiv Zakona o slobodi veroispovesti.
Kako Vijesti saznaju, Crkvena opština Nikšić je na vreme podnela zahtev Centru bezbijednosti (CB) i Sekretarijatu za saobraćaj za održavanje litije. Od CB su usmeno dobili dozvolu dok im iz Sekretarijata niko nije odgovorio.
Za sutra je Crkvena opština Nikšić najavila konferenciju za novinare povodom litije koja je bila planirana za večeras.
U hramu Svetog Vasilija Ostroškog u Nikšiću služen je moleban.
Ispred Hrama je oko 200 građana, kako bi ispoštovali mere NKT-a dok je Trg Šaka Petrovića pun građana.
Litija u znak protesta protiv Zakona o slobodi veroispovesti održava se večeras i u Budvi, a sveštenik Mitropolije crnogorsko-primorske (MCP) Boris Radović pozvao je vernike da se ne okupe u broju većem od 200, a da ostali odu kućama.
Protesti građana Crne Gore protiv Zakona o slobodi veroispovesti nastavljeni pošto su privremeno obustavljeni sredinom marta zbog epidemije korona virusa.
Ranije danas, predsednik Srbije Aleksandar Vučić je na pitanje o litijama koje se od danas nastavljaju u Crnoj Gori, rekao da se uzda u razum i da veruje da će se sve mirno završiti.
"Ne znam šta bih vam rekao, osim da se uzdam u razum i da vjerujem da će se sve mirno završiti", rekao je on.
nače, Uprava policije je zabranila održavanje litije u Bijelom Polju u znak protesta zbog usvajanja novog Zakona o slobodi veroispovijesti.
Srpska pravoslavna crkva u Crnoj Gori dala je rok vlastima da se do Petrovdana, odnosno do 12. jula, izjasne o tome da li žele da nastave dijalog o spornom Zakonu o slobodi veroispovesti i predlogu crkve da taj zakon bude izmenjen, a u suprotnom dijaloga više neće biti.
Zakon o slobodi veroispovesti usvojen je u Skupštini Crne Gore krajem prošle godine uz mnogo turbulencija, protivljenja prosrpske opozicije, koja je čak probala i da prekine sednicu, posle čega su opozicioni poslanici privedeni u policiju.
Odmah nakon toga počeli su protesti širom Crne Gore (i u Srbiji), a potom su ti protesti bili pretvoreni u litije, kao vid izražavanja nezadovoljstva zbog tog zakona, koji crkva vidi kao način da se podržavi njena imovina. Litije su privremeno pauzirane zbog epidemije korona virusa, ali su dva verska okupljanja tokom ove zdravstvene krize ponovo podigla tenzije, jer su sveštenici potom privođeni u policiju. Posebno je bilo napeto kada je 12. maja vladika Joanikije sa grupom sveštenika priveden u Nikšiću zbog zabranjene litije.
U međuvremenu, otvoreni su razgovori predstavnika vlade i Mitropolije crnogorsko-primorske (14. februara ove godine), koji su potom prebačeni na nivo eksperata, ali se nije mnogo pomaklo u pregovorima. Sa druge strane, vlasti u Crnoj Gori optužile su SPC da ne plaća porez na imovinu, kako bi trebalo, kao i da je dug narastao na dva miliona evra!
Tek, predsednik Vlade Crne Gore Duško Marković otkrio je da su se on i predsednik Crne Gore Milo Đukanović nedavno sastali sa najvišim predstavnicima SPC u Crnoj Gori, vladikama Amfilohijem i Joanikijem, kada su im predložili da se ovaj zakon privremeno "zamrzne"dok se o njemu ne izjasne Ustavni sud i Evropski sud za ljudska prava u Strazburu.
Crnogorski premijer je izjavio i da je taj predlog odbijen. Međutim, kao odgovor na ovo Markovićevo istupanje, predstavnici SPC u Crnoj Gori su saopštili da im je zapravo nuđeno da postanu "deo rešenja" tako što bi trebalo da učestvuju u stvaranju jedinstvene pravoslavne crkve u Crnoj Gori, a predlog crnogorskih zvaničnika o zakonu su ocenili "zlonamernim i neustavnim". Posebno je istaknuto da Vlada Crne Gore sada nema ingerencije da ne primenjuje zakon, jer ga je usvojila Skupština i da bi zato trebalo prihvatiti predlog crkve o izmenama zakona.
Jovanović spasao Partizan: Odbranio penal, "zaključao" gol i sačuvao tri boda za kraj godine!
Prvo oglašavanje Čede Jovanovića o razvodu: "Nešto se čoveku desi što ne može da sanja, ja sam to doživeo "
Lalatović skočio na Dudića, novinari sprečili tuču! Pogledajte haos posle utakmice u Novom Sadu
Mondo ukrštenica za 22. decembar: Jutarnja zabava i "razgibavanje" mozga!
Ameri hoće Stojakovića da bi nas pobedili: Srbija i Grčka u strahu, SAD hoće da otme Andreja!